کد خبر: ۹۹۷۹۴
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۲
طی ساعات گذشته همراه با آغاز تردد خودروها در نخستین روز هفته کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت.

کیفیت هوای تهران در وضعیت نارنجی

به گزارش آرانیوز، بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، در صبح امروز با حاکمیت جو پایدار و آرام و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته همراه با آغاز تردد خودروها در نخستین روز هفته کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت.

با تداوم این شرایط جوی در طول روز پراکندگی آلاینده‌ها محدود خواهد شد. عدم وزش باد مؤثر همزمان با افزایش ترافیک شامگاهی افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در بیشتر مناطق ‌دور از انتظار نخواهد بود.

باتوجه به عدم وزش باد مؤثر هم‌زمان با ترافیک صبحگاهی فردا (۹ بهمن) برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در بیشتر مناطق دور از انتظار نیست.

افزایش نسبی تندی باد در طول روز تاحدودی سبب پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد. با شکل‌گیری ناپایداری جوی تا اواخر وقت یکشنبه از میزان غلظت ذرات معلق کاسته خواهد شد و بهبود کیفیت هوا در بیشتر مناطق به‌دنبال دارد.

بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم اکنون شاخص آلاینده «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» روی عدد ۱۴۶ یعنی شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد همچنین آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات‌ معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» با میانگین ۱۴۰ بود و کیفیت هوای پایتخت در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت.

گفتنی است که کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که بر اساس آن از عدد صفر تا ۵۰ در محدوده هوای پاک تعریف می‌شود، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا در محدوده قابل قبول، سالم یا متوسط بوده و از محدوده ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس است. در بازه ۱۵۱ تا ۲۰۰ نیز هوا در محدوده ناسالم برای همه گروه‌ها و از محدوده ۲۰۱ تا ۳۰۰ نیز هوا در محدوده بسیار ناسالم قرار می‌گیرد. بر اساس این دسته‌بندی در محدوده ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها