کد خبر: ۹۹۳۳
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۳
ناکامی بزرگ تکفیری‌ها و حامیانشان در عراق
ارتش عراق در بیانیه ای آزادی شهر الرمادی از اشغال داعش را اعلام کرد.

 آزادی کامل الرمادی از چنگال داعش

به گزارش آرانیوز، سخنگوی ارتش عراق در بیانیه‌ای که به طور مستقیم از شبکه المیادین پخش شد، تاکید کرد شهر الرمادی به طور کامل از لوث تروریست‌های تکفیری آزاد شد .

بر اساس این بیانیه با پاکسازی مجتمع دولتی و برافراشته شدن پرچم عراق بر فراز مرکز استانداری الانبار، گروه تروریستی تکفیری داعش متحمل شکست بزرگ دیگری شد و الرمادی را از دست داد.

سرلشکر ستاد اسماعیل المحلاوی فرمانده عملیات الانبار ساعاتی پیش از پاکسازی جاده‌ای خبر داد که پل‌های الجرایشی و جزیره الرمادی در شمال شهر را به هم وصل می‌کند.

المحلاوی تاکید کرده بود تلاش‌های یگان مهندسی به کشف و خنثی‌سازی ده‌ها بمب کارگذاشته شده از سوی تروریست‌ها منجر شد.

 

جزئیات عملیات آزادسازی مرکز  استان الانبار از اشغال داعش

فرماندهی عملیات مشترک عراق (نیروهای امنیتی و مردمی)در بیانیه‌ای جزئیات عملیات آزادسازی کامل شهر الرمادی از اشغال تروریست‌های تکفیری را اعلام کرد، عملیاتی که 11 تشکل نظامی عراقی در آزادسازی 34 منطقه  مرکز استان الانبار مشارکت داشتند.

جزئیات این عملیات بر اساس بیانیه عملیات مشترک به شرح زیر است:

با یاری خداوند و قدرت و عزم و پافشاری نیروهای عراق و با قلب‌های آکنده از ایمان، مردانی عاشق شهادت و با گام‌های مطمئن به سمت پیروزی، حماسه قهرمانانه‌ای را رقم زدند.

ای عراقی‌ها شرافتمند، امروز به شما پیروزی فرزندانتان در نیروهای مسلح شامل ارتش، نیروهای یگان مبارزه با تروریسم، پلیس فدرال، پلیس الانبار، نیروهای واکنش سریع، گردان‌های توپخانه، یگان زرهی، یگان مهندسی، نیروی هوایی،‌نیروهای داوطلب مردمی و عشایری شجاع را به شما بشارت می‌دهیم که حماسه زیبایی را با بازپس‌گیری شهر الرمادی از چنگال‌های  داعش کینه‌توز رقم زدند و مناطق مختلف شهر الرمادی را یکی پس از دیگری آزاد کردند.

صفحه اول و دوم این حماسه که در آن خون مردم جنوب عراق(مناطق شیعه‌نشین) با خون مردم الرمادی(سنی نشین) و بغداد،‌دیاله، سامراء و تمام استان‌های عراق در هم آمیخته شد تا انسجام این بافت اجتماعی متبلور شود.

پس از آزادسازی مناطق ناظم الثرثار، پل البوعیثه،میدان الفتنه، پل فلسطین، الطاحونه و الجمعیات، فرماندهی سابق عملیات الانبار، مناطق الطاش،‌مزرعه البوخربیط، الزنکوره، الملعب الاولمبی(استادیوم المپیک)،‌البوجلیب، گورستان البودعیج،  الحمیره، تپه مشیهیده، محله الارامل، خیابان ستین، منطقه الشراع، الخط السریع، السبعه کیلو، پایگاه‌های الورار، قصر الشامیه، البومرعی، منطقه الخمسه کیلو، الزیتون، محله الحریه، کارخانه شیشه و بلور و پاکسازی محله التامیم،‌حصیبه شرقی، منطقه المضیق، تپه مسعود، در مرحله دوم عملیات آزادسازی، فرزندان شما از طریق پل شناور از التامیم به منطقه حمیره به لطف تلاش‌های یگان مهندسی نظامی حرکت کردند که این پل تنها طی ساعات اندکی بر روی رود الورار احداث شد تا نیروهای عملیاتی با پیشروی در این مسیر، محله البکر، الضباط الثانیه و منطقه الحوز را آزاد کنند و بینی‌ داعشی‌ها را به خاک بمالند و دروغ‌گویی و ماشین تبلیغاتی و روانی آنها را برملا کنند که مدعی شده بوند به شهرها و روستاها نفوذ کرده‌اند تا در آن باقی بمانند و دولت خوارجی خود را بر جمجمه‌های انسان‌های بیگناه و خون کودکان و زنان و جوانانی را که با ادعاها و تبلیغات و شعارهای دروغین و بی‌اساسشان مخالف بودند، بنا کنند.

در ادامه این بیانیه آمده است بله شهر الرمادی آزاد شد و نیروهای یگان مبارزه با تروریسم، پرچم عراق را بر فراز مجتمع دولتی در مرکز استان الانبار به اهتزاز درآوردند تا تاریخ از نو نوشته شود، زیرا حق با ماست، چرا که از کرامت و سرزمین خود دفاع می‌کنیم و به یاری خداوند دیگر شهرهای غصب شده آزاد خواهد شد، همانطور که جرف النصر، آمرلی، الضلوعیه، تکریت و بیجی آزاد شد.

در این بیانیه تصریح شده است ای مردم عراق، این پیروزی‌ها تنها در نتیجه انسجام و صفوف به هم پیوسته و وحدت کلمه و اراده و ایمان به مقدس بودن هدف و شرافت نبرد به دست آمد، زیرا دفاع از خاک عراق،‌بازگرداندن امنیت و ثبات به جای جای آن و روستاها و شهرها و نابودی گروه‌های تروریستی و بازگرداندن آوارگان، هدف مقدسی است که به خاطر آن جانفشانی می‌کنیم، این پیروزی بر میهن و مردم ما مبارک باد و از تمام کسانی که به نیروهای مسلح ما و نیروهای داوطلب مردمی کمک کردند و در کنار عراق در نبرد با تروریسم ایستادند‌،تشکر می‌کنیم.

در پایان این بیانیه از نیروهای مسلح و نیروهای داوطلب مردمی و عشایر شریف عراق که در عملیات آزادسازی شهر الرمادی مرکز استان الانبار از اشغال تروریست‌های تکفیری مشارکت داشتند، قدردانی شده است.

عملیات آزادسازی الرمادی از دوشنبه 29 آذر آغاز شده بود، هر چند مقامات عراقی وعده آزادی این شهر ظرف 72 ساعت را داده بودند،‌اما به دلیل استفاده تروریست‌های تکفیری از غیرنظامیان باقی مانده در شهر به عنوان سپرانسانی و  همچنین مین‌گذاری و بمب‌گذاری منازل و راه‌ها این عملیات با کندی همراه شد و این شهر به جای 72ساعت در مدت یک هفته آزاد شد، البته برخی خبرها از کارشکنی آمریکایی‌ها در برابر آزادی شهر الرمادی حکایت می‌کند.

شهر الرمادی در یک نگاه

شهر الرمادی در حدود 108 کیلومتری غرب بغداد قرار دارد، مرکز استان الانبار در جنوب غربی آنچه به مثلث سُنی عراق موسوم است، با جمعیت 900 هزار نفری که بیشتر ساکنانش به عشایر الدلیم البوفهد،  البوعلوان، البوذیاب، البوعساف، البومرعی،‌البوخلیفه، البوریشه و البوعبید وابسته هستند.

این شهر از نظر تجاری و موقعیت آن بین عراق، اردن و سوریه، اهمیت زیادی داشته است، همچنانکه از طریق بزرگراه‌ها به بغداد و دیگر شهرهای نزدیک به مرزهای غربی عراق مرتبط است، آثار باستانی بسیار قدیمی هم در این شهر قرار داشته است.

راه آهن اصلی عراق که به سوریه منتهی می‌شود از این شهر عبور می‌کند.

این شهر را "مدحت باشا" والی بغداد بنا کرد که طی سال‌های 1869 تا 1872 میلادی بر آن حکومت می‌کرد، در سال 1932 میلادی این شهر به شکل فعلی آن ساخته شد.

فرودگاه موسوم به "سن الذبان" که انگلیسی‌ها در سال 1935 میلادی ساختند، بین الرمادی و فلوجه قرار دارد و پایگاهی که نیروهای هوایی انگلیس را به دیگر پایگاه‌ها منتقل می‌کرد، در این مکان واقع در غرب رود فرات قرار داشت که ارتش عراق پس از لغو معاهده 30 ژوئن 1935 میلادی از سال 1955 میلادی، کنترل آن را به دست گرفت، این معاهده بر احداث دو پایگاه هوایی در الرمادی و الشعیبه تصریح می‌کرد.

الرمادی از اشغال تا آزادی

گروهک وهابی تکفیری داعش روز جمعه 15 می 2015 برابر با 25 اردیبهشت 1394 با ده‌ها دستگاه خودرو‌ی بمب‌گذاری شده و تروریست‌های انتحاری به شهر  الرمادی مرکز استان الانبار حمله کرد و توانست به منطقه البوعلوان و مجتمع دولتی شهر را از طریق رود فرات در پی حملات انتحاری خود نفوذ کند که این حملات، نیروهای امنیتی عراق را مجبور به عقب‌نشینی و ایجاد خطوط دفاعی جدید کرد، دو روز پس از درگیری‌ها، نیروهای ویژه و لشکرطلایی از مقر عملیات الانبار در منطقه الملعب(استادیوم) به شرق شهر الرمادی عقب نشینی کردند همچنین نیروهای لشکر هشتم ارتش بدون این‌که دستوری از فرماندهی عالی نیروهای مسلح عراق به آنها داده شود، مقر خود در الرمادی را تخلیه کردند که این اقدامات سقوط شهر الرمادی و اشغال آن به دست داعش را تسهیل کرد.

اما پس از آنکه این شهر طی چند ماه اخیر در محاصره نیروهای داوطلب مردمی عراق و نیروهای امنیتی قرار گرفت، عملیات جدی و گسترده برای آزادسازی آن از روز دوشنبه 29 آذر آغاز شد و سرانجام در روز دوشنبه هفتم دی ماه، خبر آزادسازی کامل آن از اشغال تروریست‌های وهابی به صورت رسمی از سوی مقامات عراقی اعلام شد که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های عراقی و غیر عراقی داشته است.

اعتراف داعش به شکست در الرمادی

گروهک تکفیری وهابی داعش هم به شکست خود در الرمادی اعتراف کرد.

این باند جنایتکار به شکست تروریست‌هایش در برابر نیروهای عراقی در نبرد آزادسازی الرمادی اعتراف کرد. استاندار الانبار هم تصریح کرد مناطق آزادشده به سبب پافشاری نیروهای امنیتی بر حفظ اموال و دارایی‌های مردم، خیلی ویران نشده است و در حال حاضر طرحی برای بازگرداندن مردم به منازلشان آماده شده است.

داعشی‌ها به صراحت در پایگاه‌های وابسته به خود در اینترنت اعتراف کردند که الرمادی را از دست داده‌اند، شهری که اشغال آن بیش از هفت ماه طول کشید و تکفیری‌ها به فساد و کشتار در این شهر دست زدند.

واکنش عراقی‌ها به آزادی الرمادی

رشید الیاسری نماینده ائتلاف ملی عراق تاکید کرد نبرد الرمادی ثابت کرد که نیروهای امنیتی و نیروهای داوطلب مردمی و عشایر غیرتمند شایستگی آزادسازی عراق از اشغال داعش را دارند.

الیاسری افزود ما به مرجعیت دینی و ملت عراق، پیروزی‌هایی را که در الرمادی به دست نیروهای امنیتی شجاع و نیروهای داوطلب مردمی و عشایر غیرتمند محقق شد، تبریک می‌گوییم.

وی با اشاره به تلفات و خسارت‌های سنگین تروریست‌های تکفیری در الرمادی تاکید کرد بخش‌های مختلف نیروهای امنیتی ثابت کردند که به تنهایی می‌توانند تروریست‌ها را نابود کرده و عراق را از لوث آنها پاکسازی کنند.


منبع : تسنیم
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها