کد خبر: ۹۷۹۴۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۸
به گفته مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت، هیچ مانعی بر سر واردات خودرو نیست و به احتمال زیاد تا پایان سال 70 تا 100 هزار دستگاه خودرو وارد کشور می‌شود.

وعده جدید دولت برای واردات خودرو

به گزارش آرا نیوز، ، مدیرکل دفتر صنایع خودرویی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ مانعی سر راه واردات خودرو نیست و به احتمال امسال زیاد بین 70 تا 100 هزار خودرو وارد می‌شوند. ما سعی می‌کنیم صنعت خودرو را به سمت رقابتی شدن پیش ببریم.

وی بیان کرد: تا سقف یک میلیارد یورو ارز برای واردات خودرو تخصیص داده شده است که با این رقم می‌توان ۷۰ تا ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو وارد کرد.
عبداله توکلی افزود: قانون ساماندهی خودرو در خرداد امسال ابلاغ شد و مصوبه هیئت وزیران نیز برای آیین نامه اجرایی واردات، در شهریور ماه به تصویب رسید، هم اکنون مانع خاصی برای واردات خودرو وجود ندارد و حتما امسال واردات انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه میزان خودرو‌های وارداتی به توان مالی شرکت‌های واردکننده بستگی دارد تاکید کرد: پیش بینی می‌کنیم تا 100 هزار دستگاه وارد شود.

توکلی ادامه داد: اهرم افزایش کیفیت در صنعت خودروسازی، بحث رقابت‌پذیری است و هر چقدر ما صنعت را بسوی رقابت پیش ببریم می‌توانیم به افزایش کیفیت برسیم.

توکلی گفت: زیر ساخت‌های لازم برای واردات خودرو فراهم و رایزنی‌های لازم در حوزه‌های استاندارد، محیط زیست و سایر دستگاه‌های مرتبط نیز انجام شده است. در حال حاضر خودروسازان برای انتقال فناوری نیز با شرکای خارجی خود در تعامل هستند و در آینده‌ای نزدیک شاهد حضور خودرو‌های وارداتی خواهیم بود تا بازار خودروی کشور به سمت رقابت پیش برود.

واردات خودرو به کجا رسید؟

با وجود اینکه بیش از یک ماه از امکان ثبت سفارش برای واردات خودرو گذشته است، اما هنوز هیچ خودروئی وارد نشده است. پیشتر سخنگوی وزارت صمت گفته بود که اولین سری خودروهای وارداتی در آذر ماه امسال وارد می‌شوند. اما در اظهارنظر بعدی سخنگوی وزارت صمت گفت که نمی‌توان زمان دقیقی برای واردات خودرو در نظر داشت.

قالیباف اشاره کرده بود که دستگاه‌های زیادی مانند بانک مرکزی، گمرک، سازمان استاندارد و … در واردات خودرو دخیل هستند. بنابراین زمان دقیقی نمی‌شود برای واردات خودرو در نظر داشت اما می‌توانیم بگوییم که کارها در حال انجام است.

او همچنین درباره ارز موردنیاز واردات خودرو عنوان کرد که بانک مرکزی براساس آیین‌نامه اجرایی واردات خودرو باید یک میلیارد یورو ارز اختصاص دهد و در حال حاضر سیاست‌گذار پولی کشور در یک فضای مثبت مشغول برنامه‌ریزی برای تخصیص ارز موردنیاز واردات خودرو است.

قالیباف همچنین در مورد اینکه گفته می‌شود فقط قرار است از چین خودرو وارد کشور شود، متذکر شد: آزادسازی واردات خودرو بدون هیچ پیش‌فرضی و صرفا برای تعادل‌بخشی به بازار تصویب شد. تصویب این قانون و واردات خودرو ارتباطی با مذاکرات هسته‌ای نداشته و این‌که می‌گویند به‌دلیل به نتیجه نرسیدن برجام فقط قرار است از چین خودرو وارد کنیم، به هیچ وجه صحت ندارد.

این اظهارات در حالی است که سخنگوی وزارت صمت اواسط شهریور ماه امسال در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که بانک مرکزی باید ارز موردنیاز واردکننده را تامین کند و پس از آن نیز مراحل واردات خودرو انجام و در نهایت نیز خودروی وارداتی باید از گمرکات ترخیص و سپس به‌روش‌های مذکور در آیین‌نامه باید عرضه شود.

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار