کد خبر: ۹۷۶۰۳
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۷
فرماندار زنجان خبرداد؛
زنجان-فرماندار زنجان گفت: با اجرای پروژه آبخوان روستای چهرآباد در بخش زنجانرود سیلاب‌های فصلی مهار و سالانه حدود ۲ میلیون مترمکعب آب به سفره های زیرزمینی منطقه نفوذ می‌کند.

افزایش ۲ میلیون مترمکعب آب به سفره‌های زیرزمینی چهره آباد زنجان

به گزارش آرانيوز پرویز خالقی سه شنبه در بازدید از پروژه احداث آبخوان واقع در مسیر سیلاب عبوری از حوزه استحفاظی روستای چهره آباد از توابع بخش زنجانرود، افزود: پروژه احداث آبخوان روستای چهره آباد با حوزه آبخیز به مساحت بیش از ۱۱ هزار هکتار، پیشرفت فیزیکی مطلوبی دارد و با اعتباری بالغ بر ۳۵۰ میلیارد ریال در حال اتمام است.

وی یادآورشد: پروژه آبخوان واقع در روستای چهره آباد، از آبهای سطحی هشت روستای نصیرآباد، قالیچه بلاغ، قاضی کندی، سنگبین، حمزه لی، حسین آباد، چهره آباد و اوزج تغذیه خواهد شد که بر اساس اعلام متولیان مربوطه، میانگین بارش های جوی در کل حوزه آبخیز قریب به ۳۰۰ میلیمتر در سال پیش بینی شده است.

خالقی اظهار داشت: این پروژه با بند خاکی همگن دارای ۳۴۵ متر طول تاج، پنج متر عرض تاج و متوسط ارتفاع از بستر رودخانه به عمق ۱۱ متر بوده و مخزنی با حجم تقریبی ۵۰۰ هزار مترمکعب برای آن طراحی و درنظر گرفته شده است.

فرماندار زنجان خاطرنشان کرد: حجم عملیات خاکی در این طرح ۲۴۰ هزار مترمکعب، حجم عملیات فیلتر ریزی ۱۴ هزار مترمکعب، حجم علمیات سنگی و مصالح درشت دانه نیز ۱۰ هزار متر مکعب، حجم عملیات سنگ و ملاتی ۲۹۰۰ مترمکعب، حجم عملیات بتن ریزی هزار مترمکعب و حجم عملیات میلگرد بافی نیز ۹۰ تن قلمداد شده است.

خالقی گفت: این طرح شامل لوله آبگیر تحتانی فولادی به قطر ۵۰۰ میلیمتر و طول ۱۰۰ متر بوده و سازه تخلیه سیلاب (سرریز) آن نیز به صورت تلفیقی از جنس سنگ ملات و بتنی اجرا شده است.

وی، تقویت و پایدارسازی آب چاه شرب اهالی روستا و چاه‌های زراعی در پایین دست بندخاکی، کاهش خسارات سیلاب به روستای چهرآباد و باغات حاشیه آن، تامین آب باغات موجود و ایجاد زمینه توسعه پسته کاری در منطقه، ارتقاء معیشت ساکنان و جلوگیری از مهاجرت قریب الوقوع آنان به شهرها را از دیگر مزایای اجرای این طرح بیان کرد.

خالقی افزود: بند خاکی در این پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال و احداث سازه های چند منظوره کنترل سیلاب و رسوب و پایدارسازی منابع آب سطحی و زیرزمینی در سایر قسمتهای حوزه آبخیز نیز با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال به مرحله اجرا درآمده است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار