کد خبر: ۹۶۱۷۲
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۵
مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:
ارومیه- مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی از آغاز برداشت انگور از باغات استان خبر داد و گفت: پیش بینی می شود امسال ۱۸۰ هزار تن انگور از تاکستانهای استان برداشت شود.

۱۸۰ هزار تن انگور از باغات آذربایجان غربی برداشت می شود

علی بوتراب در گفتگو با آرانيو با بیان اینکه ۲۰ هزار هکتار باغ انگور بارور در استان وجود دارد، اظهار کرد: از کل محصول تولیدی ۶۰ درصد به صورت تازه خوری در استان و سایر نقاط کشور مصرف و مقداری نیز صادر شده و بقیه در صنایع تبدیلی به صورت آبمیوه، کشمش و شیره انگور فرآوری می‌شود.

وی، با بیان اینکه انگور دومین محصول باغی استان است و بیش از ۳۰ هزار بهره بردار بطور مستقیم و ۳۰ هزار نفر به صورت غیر مستقیم در امر داشت و برداشت، بسته بندی و حمل و نقل آن فعالیت و امرار معاش می‌کنند، گفت: این استان رتبه چهارم کشوری در تولید انگور را به خود اختصاص داده است.

بوتراب تصریح کرد: سالانه بیش از ۴۱۰ تُن آب غوره توسط سه واحد آبغوره گیری به صورت صنعتی در سطح استان تولید می‌شود که در مصارف خانگی و تهیه سالادها و چاشنی غذاها به کار می‌رود و بخش عمده‌ای از آن نیز در استان به روش سنتی خانگی تهیه می‌شود.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: بیش از ۳۰ رقم انگور در استان تولید می‌شود که سفید و قرمزکشمشی، تبرزه سفید و قرمز، ریش بابا، حسینی، خلیلی، لعل بیدانه و قزل اوزوم از جمله این ارقام است و به تازگی ارقام خارجی از جمله فلیم، ترکمن و سایر ارقام در برخی نقاط در حال توسعه است.

زمان برداشت انگور برحسب ارقام و مناطق مختلف استان از اوایل شهریور تا اواخر مهر ماه متغیر است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها