کد خبر: ۹۶۰۴۴
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۳
برای بررسی قیمت مسکن امروز ۹ مهر ۱۴۰۱ به سراغ بازار رهن کامل مسکن رفته‌ایم.

قیمت مسکن امروز ۹ مهر ۱۴۰۱/ بازار کم جان رهن کامل مسکن

به گزارش آرانیوز، قیمت مسکن امروز بازار رهن مسکن را نشانه رفته است. بازاری که به‌دلیل کمبود گزینه‌های انتخابی برای مشتری و رقم بالای مالک کم‌رونق مانده است.

 متقاضیان اجاره مسکن در شهر تهران این روزها با دشواری جدیدی برای رهن کامل واحدهای مسکونی مواجه شده‌‌اند.

تحقیقات میدانی و بررسی‌‌ها نشان می‌دهد، در شرایطی که متقاضیان اجاره مسکن با شرایط رهن کامل از گذشته تاکنون با مشکلات ویژه‌ای برای دسترسی به این فایل‌‌ها مواجه بودند هم‌‌اکنون نوع جدیدی از دشواری در بازار این گروه از واحدهای استیجاری در مسیر مستاجرها ایجاد شده است.

پیش‌تر واحدهای رهن‌‌ کامل به‌دلیل عدم نیاز مستاجر به پرداخت اجاره‌‌بهای ماهانه، در میان گروه قابل توجهی از مستاجرها به روش اجاره مسکن با شرایط پرداخت رهن و اجاره ماهانه، ترجیح داشت.

تورم بر رهن کامل مسکن هم تاثیر گذاشت

در واقع بخش زیادی از مستاجرها ترجیح می‌‌دادند واحدهای اجاره‌‌ای را با شرایط رهن کامل اجاره کنند. اما در این میان تعداد فایل‌‌های رهن کامل نسبت به تعداد متقاضیان با فاصله محسوس کمتر بود.

در واقع عمده موجران در اغلب موارد ترجیح می‌‌دادند بخشی از اجاره‌‌بها را در قالب اجاره ماهانه از مستاجرها دریافت کنند. در شرایطی که در سال جاری به‌دلیل وزن بیشتر خریدهای سرمایه‌‌ای از بازار مسکن نسبت به خریدهای مصرفی، برای پوشش بخشی از هزینه خرید واحد، تعداد فایل‌‌های رهن کامل افزایش یافته اما هم‌‌اکنون دشواری جدیدی در مسیر متقاضیان اجاره این واحدها ایجاد شده است.

اگرچه تعداد فایل‌‌های رهن کامل در ماه‌های اخیر و مقطع زمانی حاضر افزایش یافته است اما موجران در فایل‌‌هایی که این روزها با شرایط رهن کامل به بازار عرضه شده‌‌اند، مبالغ گزاف و خارج از توان مستاجرها را برای رهن واحد خود در نظر گرفته و به بازار اعلام کرده‌‌اند.

فعالان بازار اجاره می‌گویند این قیمت‌‌گذاری گزاف برای واحدهای رهن کامل، باعث شده است مدت زمان اجاره این واحدها طولانی‌‌تر از واحدهای دیگر باشد. اما فراوانی این موضوع، در نهایت هم به زیان مستاجرها و هم به ضرر موجران است.

موجران در بیان علت تعیین مبالغ گزاف رهن کامل، تورم عمومی بالا از یک سو و همچنین رشد شدید قیمت مسکن و التهاب در سایر بازارها را مبنای تعیین این قیمت‌‌ها عنوان می‌کنند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار