کد خبر: ۹۳۲۵۵
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۲
معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: با توجه به رصد و پایش صورت گرفته در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای سراسر کشور ۵۷ درصد مهارت‌آموزان فنی‌وحرفه‌ای در بازار کار صاحب شغل می‌شوند.
۵۷ درصد مهارت‌آموزان فنی‌وحرفه‌ای صاحب شغل می‌شوند

به گزارش آرانیوز از قزوین، محمدرضا شاه‌پسند عصر امروز در جلسه شورای عالی مهارت استان قزوین که در سالن جلسات شهیدسلیمانی استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به رصد و پایش صورت گرفته در آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای سراسر کشور 57 درصد مهارت‌آموزان فنی‌وحرفه‌ای در بازار کار صاحب شغل می‌شوند.

وی با اشاره به راه‌اندازی دوره‌های مهارت‌آموزی در محیط واقعی کار و تأسیس مراکز جوار کارگاهی گفت: همین رصد صورت‌گرفته نشان می‌دهد که 80 درصد افرادی که در مراکز مهارت‌آموزی محیط واقعی کار از جمله مراکز جوار کارگاهی آموزش‌های مهارتی را طی کرده‌اند، در بازار کار موفق به یافتن شغل مناسب می‌شوند.

شاه‌پسند با بیان اینکه در امر مهارت‌آموزی زمان آموزش و تعلیم نقش اساسی دارد، اضافه کرد: متأسفانه شاهد این هستیم که برخی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی استانداردهای مهارت‌آموزی را رعایت نمی‌کنند و بعد از برگزاری یک دوره آموزشی 40 ساعته به مهارت‌جویان گواهی‌نامه می‌دهند. در حالی که حداقل زمان دوره طبق استانداردهای فنی و حرفه‌ای باید 600 ساعت باشد. به همین خاطر از شورای مهارت استان قزوین می‌خواهیم که با تخلفات حوزه مهارت‌آموزی برخورد جدی کنند.

وی همچنین با اشاره به تعریف 20 گروه هدف جدید برای مهارت‌آموزی در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای ادامه داد: بنابراین متقاضیان مهارت‌جویی در کشور در حال افزایش یافتن است و به همین خاطر برگزاری دوره‌ها در مراکز مهارت‌آموزی دولتی و آزاد کافی نیست و به همین خاطر دوره‌های جدیدی با عنوان آموزش استاد-شاگردی را در مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای کلید زدیم.

راه‌اندازی شهرک مشاغل آینده در قزوین

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان قزوین هم در این جلسه از راه‌اندازی شهرک مشاغل آینده در آینده نزدیک خبر داد و گفت: تحولات حوزه تکنولوژی موجب می‌شود که بسیاری از کسب‌وکارهای امروز در آینده از بین بروند و به همین خاطر بنا داریم در قالب این شهرک مشاغل مهارت‌آموزان را مشاغل مورد نیاز آینده آشنا کنیم.

سیدمحمود عرب با اشاره به برنامه‌ریزی نهاد متبوع خود برای اجرای طرح وقف مهارتی در استان قزوین اضافه کرد: در این طرح با مشارکت نهادهای خیریه اماکن و تجهیرات مختلف برای تبدیل به مراکز مهارت‌آموزی وقف می‌شوند.

وی با بیان اینکه برخی دوره‌های مهارت‌آموزی امروز در استان قزوین با نیازهای بازار و جامعه منطبق نیست، ادامه داد: به همین خاطر باید در قالب یک طرح مستمر نیازهای مهارتی استان قزوین دوباره احصا و به‌روز شوند. در ضمن برای توسعه مهارت‌آموزی در هنرستان‌های آموزش و پرورش هم اداره‌کل آموزش فنی و حرفه‌ای باید عضو شورای آموزش و پرورش باشد.

42 درصد دانش‌آموزان قزوینی در شاخه‌های مهارتی تحصیل می‌کنند

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین هم در ادامه این جلسه با اشاره به اهداف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: یکی از این اهداف این است که حداقل 48 درصد دانش‌آموزان در شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کارودانش تحصیل کنند که در حال حاضر در استان قزوین 42 درصد محصلان در این 2 شاخه تحصیل می‌کنند.

نقی سیاهکالی مرادی با اشاره به وجود 115 هنرستان فنی و حرفه‌ای و کارودانش در استان قزوین اضافه کرد: در این هنرستان 75 رشته تحصیلی در این 2 شاخه به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شوند و در مجموع 19 هزار دانشجوی هنرستانی در استان قزوین تحصیل می‌کنند.

 

وی با اشاره به وجود حدود 3 هزار و 700 واحد صنعتی در استان قزوین گفت: باید با استفاده از این کارخانجات و واحدهای صنعتی هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای را به مراکز جوار کارگاهی تبدیل کنیم تا دانش‌آموزان در محیط کار واقعی آموزش ببینند. البته برای اجرای این طرح باید ابزار و وسایل آموزشی هنرستان‌ها به‌روز شود که این مهم نیازمند اختصاص بودجه است.

 
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها