کد خبر: ۹۲۹۹۲
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۳
امام جمعه قزوین گفت: مداحان و روحانیون ما باید در ماه محرم به تکلیف خود در جهاد تبیین عمل کنند و جهاد تبیین هم فقط صحبت کردن درباره کلیدواژه‌های مد نظر مقام معظم رهبری نیست.
امام جمعه قزوین: مداحان در ماه محرم به تکلیف خود در حوزه جهاد تبیین عمل کنند

به گزارش آرانیوز از قزوین ، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی عصر امروز در نشست ستاد ساماندهی شئون مذهبی ماه محرم که در دفتر امام جمعه قزوین برگزار شد، اظهار داشت: مداحان و روحانیون ما باید در ماه محرم به تکلیف خود در جهاد تبیین عمل کنند و جهاد تبیین هم فقط صحبت کردن درباره کلیدواژه‌های مد نظر مقام معظم رهبری نیست.

وی اضافه کرد: صحبت کردن درباره همه موضوعات اساسی و کلیدی جامعه جزو مصادیق جهاد تبیین به حساب می‌آید و نباید فقط جهاد تبیین را در قامت موضوعات سیاسی ببینیم. بلکه بسیاری از مسائل اجتماعی و فرهنگی می‌توانند موضوع جهاد تبیین قرار بگیرند که یکی از آنها فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر است.

عابدینی گرایش به سمت ایجاد شور در عزاداری‌ها و کمرنگ شدن مفاهیم اصیل عاشورایی را از جمله آسیب‌های عزاداری‌های محرمی دانست و گفت: مداحان نباید به هر قیمتی شور ایجاد کنند، بلکه باید شور و شعور حسینی را کنار هم ببینند و به نقش خود برای انتقال پیام و مفهوم قیام کربلا در عزاداری‌ها بیشتر توجه کنند.

وی با اشاره به نقش پررنگ و مهم بانوان و زنان در هیئات حسینی ادامه داد: با توجه به اینکه بانوان ما همیشه در برپا کردن دستگاه عزاداری امام حسین(ع) فعال و جدی هستند، باید نقش آنها را در حوزه جهاد تبیین در ماه محرم برجسته‌تر کنیم و همچنان که رهبر معظم انقلاب تأکید کرده‌اند، اگر خانم‌ها وارد میدان نشوند، عمده مشکلات فرهنگی ما برطرف نمی‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تقابل واقعی از دیدگاه قرآن تقابل ایمان و کفر است، گفت: بنابراین نباید تقابل‌های خودساخته و مصنوعی فرهنگی ایجاد کنیم. برای نمونه نباید بین باحجاب و بدحجاب تقابل درست کنیم؛ چرا که بسیاری از افراد ممکن است در حوزه حجاب درست توجیه نشده باشند.

عابدینی تولید دوقطبی‌هایی مثل شیعه و سنی، اصولگرا و اصلاح‌طلب و شیعه و سنی را خواسته دشمنان دانست و تصریح کرد: اگر قرآن کریم را مطالعه کنیم، به این نکته می‌رسیم که همه این دوقطبی‌سازی‌ها باطل هستند و تنها دوقطبی که در قرآن مطرح شده، دوقطبی بین مستکبران و مستضعفان است و باید این مسئله را در مراسم‌های ماه محرم تبیین کنیم.

 

وی افزود: غربی‌ها خیلی تلاش می‌کنند تا به ما بگویند این دوقطبی مستکبران و مستضعفان خیالی و حاصل از توهم ماست و برای این کار هم میلیاردها دلار در رسانه‌هایشان هزینه کردند. در واقع آنها می‌خواهند اصل وجود دشمن را وهم و تخیل جلوه دهند و سال‌هاست می‌کوشند که بگویند ما توهم توطئه داریم و دشمنی بین مستکبران و مسلمانان وجود ندارد.

عابدینی ادامه داد: باید از ظرفیت ماه محرم استفاده کنیم و مردم را در این حوزه‌ها هشیار کنیم تا دشمنان مستکبر ما نتوانند با اطلاعات غلط خود به‌راحتی آنها را فریب داده و دنباله‌روی خود کنند.

 
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها