کد خبر: ۹۲۷۹۲
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۷
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: متاسفانه مالک بدون وجود سازه نگهبان اقدام به گودبرداری غیر اصولی کرده و ساختمان دو طبقه‌ای که متعلق به خود این فرد بود، دچار ریزش شد و ۳ مصدوم و یک کشته به جای گذاشت.
علت ریزش ساختمان خیابان جی اصفهان مشخص شد؛ انجام گودبرداری غیراصولی و بدون حضور نگهبان

منصور شیشه‌فروش در گفت‌وگو با آرانیوز در اصفهان، با اشاره به ریزش ساختمان در خیابان جی اصفهان اظهار داشت: روز گذشته گزارشی رسید که در خیابان جی اصفهان یک ساختمان دو طبقه به علت گودبرداری غیراصولی در زمین مجاور آن دچار ریزش شده که به محض اعلام گزارش تیم‌های امدادی، آتش‌نشانی و اورژانس به محل اعزام و نسبت به انجام عملیات امداد و نجات اقدام کردند.

وی افزود: در این حادثه دو نفر مصدوم شدند که بلافاصله به مراکز درمانی انتقال یافتند و متاسفانه یک دختر جوان در اثر ریزش آوار جان باخت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در ارتباط با علت ریزش این ساختمان خاطرنشان کرد: مالک این ساختمان در مجاور ملکش صاحب یک قطعه زمین بوده و در این زمین اقدام به گودبرداری غیر اصولی کرده است. اگرچه مالک زمین مجوزهای لازم برای گودبرداری را دریافت کرده بود اما عدم پیش‌بینی سازه نگهبان و گودبرداری غیر اصولی منجر به این حادثه شد.

وی ادامه داد: طبق مقررات ملی ساختمان، هرگونه گودبرداری باید مطابق دستورالعمل‌های ایمنی انجام شده و سازه نگهبان داشته باشد. متاسفانه مالک بدون وجود سازه نگهبان اقدام به گودبرداری غیر اصولی کرده و ساختمان دو طبقه‌ای که متعلق به خود این فرد بود، دچار ریزش شد و 3 مصدوم و یک کشته به جای گذاشت.

شیشه‌فروش تصریح کرد: پرونده این اتفاق در اختیار تیم‌های فنی نظام مهندسی و شهرداری قرار گرفته و در حال بررسی است تا با متخلفین برخورد قاطعی صورت بگیرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار آرانیوز پیرامون ریزش یک کانون فرهنگی ورزشی واقع در منطقه رهنان و شباهت این دو حادثه گفت: چند روز قبل گزارش رسید که نمای ساختمان کانون فرهنگی تربیتی اندیشه واقع در منطقه رهنان دچار ریزش شده و بلافاصله نیروهای امدادی به محل اعزام شدند. در این حادثه یک نفر جان خود را از دست داد و دو نفر مصدوم شدند و 5 فقره خودرو دچار خسارت مالی شدند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در ارتباط با علت حادثه خاطرنشان کرد: کانون فرهنگی اندیشه در اختیار آموزش و پرورش قرار داشت و پس از تعمیر و بازسازی، آجرنما می‌شود و این نما در طول زمان فرسوده شده و ریزش کرده است. پیرامون این حادثه نیز تیم بررسی‌کننده از نظام مهندسی و شهرداری در حال بررسی موضوع هستند تا برخورد قاطع با خاطی صورت گیرد.

 

وی در پاسخ به اینکه فرونشست چه تاثیری در این دو حادثه داشته ، متذکر شد: دلیل این دو حادثه ربطی به فرونشست نداشته است اما هر دو حادثه از نظر فنی در حال بررسی هستند. مطالعات پهنه‌بری و ارزیابی نرخ فرونشست زمین در اصفهان توسط کارشناسان و اساتید دانشگاه در حال انجام است و تیم تحقیقاتی پژوهشی را در سطح استان شروع کرده و نتایج آن به زودی اعلام می‌شود.

شیشه‌فروش پیرامون اقدامات انجام شده در برخورد با سازه‌های ناایمن واقع در اصفهان گفت:بر اساس مصوبات ما، باید ارزیابی ایمنی ساختمان‌ها انجام شود و طبق بند چهار ماده 55 قانون شهرداری‌ها مکلف هستند که پس از شناسایی ساختمان‌های ناایمن و پرخطر، به مالکین اخطارهای درباره منع استفاده و بهره‌برداری از این ساختمان‌ها داده و زمانبندی لازم برای برطرف کردن موارد خواسته شده را اعلام کنند و در صورت آنکه مالک برای برطرف کردن نواقص، اقدامات لازم را انجام نداد، با همکاری مراجع قضای از بهره‌برداری ساختمان جلوگیری کنند.

وی افزود: در شهرداری کارگروهی به نام شناسایی سازه‌های پرخطر در برابر حوادث تشکیل شده و در حال بررسی و شناسایی ساختمان‌های ناایمن استان هستند. علاوه بر این اداره راه و شهرسازی طبق قانون مکلف هستند که ساختمان‌های مهم و بلندمرتبه با کاربری‌های مختلف در کلان‌شهرها را در برابر زلزله، آتش‌سوزی و فرونشست ارزیابی کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان تصریح کرد:حوادثی این مدلی ناشی از رعایت نکردن اصول و مقررات ایمنی در گودبرداری ساختمان‌ها است و توصیه می‌شود که هر گونه گودبرداری بر اساس مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان‌ها انجام شود. علاوه بر این باید قوانین ملی ساختمان در همه مراحل طراحی، ساخت‌ و نظارت توسط افراد صلاحیت‌دار انجام شود و. ساختمان‌ها دارای پروانه ساخت باشند و در ساخت‌وسازها باید از خدمات مهندسین و ناظرین دارای صلاحیت استفاده کنند. ساختمان‌ها دارای شناسنامه فنی و ملی برای رتبه‌بندی ساختمان‌ها و تعیین رده کیفی مصالح باشند و حتماً مالکین برای دریافت بیمه اقدام کنند.

 

 
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار