کد خبر: ۹۱۸۹۹
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۹
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با بیان اینکه حجم منبع آبی سد زاینده‌رود فقط ۲۶ درصد است، گفت: ذخیره مخزن این سد امروز به ۳۳۴ میلیون مترمکعب رسید.

حجم آبی سد زاینده‌رود به ۲۶ درصد رسید
به گزارش آرانيوز از اصفهان به نقل از آب منطقه‌ای اصفهان، محمود چیتیان درباره آخرین وضعیت سد زاینده‌رود اظهار داشت: ذخیره مخزن سد زاینده‌رود امروز به ۳۳۴ میلیون مترمکعب رسید و ورودی به آن هم اکنون ۲۹ مترمکعب بر ثانیه است.

وی با بیان اینکه حجم منبع آبی سد زاینده‌رود فقط ۲۶ درصد است، افزود:با توجه به خروجی ۲۷ متر مکعب در ثانیه آب از سد زاینده‌رود برای آب شرب و سایر مصارف، نیروگاه برق‌آبی سد زاینده‌رود همچنان در مدار تولید قرار دارد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان بیان کرد: سد زاینده‌رود با ظرفیت اسمی یک میلیارد و ۲۳۹ میلیون مترمکعب به عنوان یکی از اصلی‌ترین سدهای مرکز کشور و تأمین کننده آب آشامیدنی، محیط زیست، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران است، این سد قوسی شکل که سال ۱۳۴۹ به بهره‌برداری رسید در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد.

سد تنظیمی زاینده‌رود در چهار کیلومتری پایین دست سد زاینده‌رود، به منظور ذخیره و تنظیم آب خروجی از سد برای مصارف مختلف حاشیه زاینده‌رود طراحی و اجرا شده‌است.به گفته کارشناسان بیشتر از میزان بارندگی، عامل اصلی خالی شدن سد زاینده رود برداشتهای بی رویه از این رودخانه است که متاسفانه با وجود تذکرهای متعدد در پی بی توجهی به عدم اجرای قانون در این حوضه آبریز ادامه دارد.

 

 

 

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار