کد خبر: ۹۱۶۶۷
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۹
سخنگوی ستاد ثبت نام آموزش‌وپرورش فارس از تمدید زمان ثبت نام جاماندگان در مدارس خبر داد و گفت: شهریه ثبت نام پیش دبستانی‌ها براساس نرخ شهریه سال گذشته است و نرخ جدید از سوی وزارتخانه اعلام می‌شود.
شهریه‌های میلیونی مدارس فارس و دغدغه‌های والدین برای ثبت‌نام/ زمان ثبت نام جاماندگان تمدید شد

به گزارش آرانيوز  از شیراز، براساس اعلام نظر شهرداری و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز پنج منطقه 3،5،7،9،11 در شهر شیراز در حوزه‌های بسیاری همچون دریافت خدمات شهری، آموزشی، ورزشی، فضای سبز و غیره دارای محرومیت  هستند. این محرومیت‌ها در حوزه‌های آموزشی این موضوع به وضوح قابل مشاهده است.

باتوجه به اینکه در سطح شهر شیراز اغلب پیش دبستانی‌ها غیر دولتی هستند بسیاری از والدین و خانواده‌ها به ویژه در این مناطق محروم به دلیل هزینه‌های بسیار بالا در ثبت نام دچار مشکل هستند و توان پرداخت هزینه‌های ثبت نام را ندارند.

رشد پیش دبستانی‌های غیرانتفاعی در شهرهای بزرگی همچون کلانشهر شیراز به گونه‌ای است که در هر خیابان یک یا دو پیش دبستانی غیر انتفاعی برای شهروندان قابل رؤیت است اما براساس نظر کارشناسان حوزه روان‌شناسی کودک در این مدارس به دلیل هزینه‌های بسیار بالایی که از والدین دریافت می‌شود اغلب نقش اصلی و پر اهمیت ارائه آموزش‌های کاربردی به دانش‌آموزان ‌کمرنگ می‌شود.

از سوی دیگر نبود یک قانون واحد برای دریافت شهریه مشخص موجب شده است تا والدین با یک سردرگمی مواجه شوند. براساس رصدهای میدانی صورت گرفته در شهر شیراز میزان هزینه ثبت نام در پیش دبستانی‌ها از 10 میلیون تا 20 میلیون تومان توسط مدیران اعلام شده است. این در حالی است که اغلب این مدارس اعلام می‌کنند این میزان شهریه براساس نرخ سال گذشته است و با اعلام‌ وزارت آموزش و پرورش در خصوص نرخ جدید شهریه، ما به‌التفاوت آن از والدین دریافت می‌شود.

حال با اعلام این میزان شهریه بسیاری از خانواده‌ها از انجام ثبت نام خودداری می‌کنند و در مقابل خانواده‌هایی برای ثبت نام فرزندان خود در پیش دبستانی‌های نامدارتر فارغ از هزینه شهریه عطش بیشتری دارند.

سخنگوی ستاد ثبت نام آموزش‌وپرورش فارس در گفت‌و‌گو با تسنیم در این خصوص با اشاره به اینکه هنوز شهریه ثبت نام اعلام نشده است، اظهارداشت: این موضوع هنوز اعلام نشده است و پیش دبستانی‌ها در حال حاضر براساس مصوبه سال گذشته نسبت به دریافت هزینه ثبت نام دانش‌آموزان اقدام می‌کنند و پس از تعیین میزان شهریه در سال جاری، ما به التفاوت آنرا دریافت می‌کنند.

فرشید قاسمی،  بیان کرد: در صورت هر گونه دریافت شهریه اضافه‌تر که بیشتر از نرخ شهریه مصوب از سوی وزارتخانه باشد، والدین می‌توانند با مراجعه به شورای ادارات که در هر ناحیه مشخص شده است برای شکایت اقدام کنند.

این مقام مسئول در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم در خصوص این موضوع که در مناطق محروم شهر شیراز بسیاری از والدین توان پرداخت شهریه این مکان‌ها را ندارند و آموزش و پرورش در این راستا چه تدابیری اندیشیده است، گفت: در حال تهیه یک طرح تفصیلی برای رفع این موضوع هستیم و در صورت مصوب شدن و تخصیص اعتبارات از سوی سازمان نوسازی مدارس این طرح در مناطق محروم اجرا می‌شود تا دانش‌آموزان زیر چتر حمایتی آموزش و پرورش باشند.

به گفته سخنگوی ستاد ثبت نام آموزش‌وپرورش فارس در سال گذشته میزان ثبت نام نوآموزان در مقطع پیش دبستانی‌ها تعداد 17 هزار و 438 دانش‌آموز بوده است و امسال پیش‌بینی می‌شود این میزان به بیش از 20 هزار نفر در پایه اول افزایش یابد.

قاسمی با اشاره به اینکه بازه زمانی ثبت‌نام دانش آموزان در شهر شیراز از 17 خرداد تا یکم تیرماه بوده است، افزود: دانش‌آموزان بازمانده از پیش ثبت نام پایه اول ابتدایی و پیش دبستانی در شهر شیراز نیز از تاریخ 2 لغایت 20 تیر ماه می‌توانند با مراجعه به سامانه اینترنتی https://madreseh.farsedu.ir/ اقدام به پیش ثبت نام کرده که بلافاصله پیامک نام مدرسه، تاریخ و ساعت مراجعه برای آنان ارسال خواهد شد.

وی اضافه کرد: دانش‌آموزان نیز برای ثبت نام قطعی از 13 تا 29 تیرماه 1401 همه روزه به جز پنج شنبه‌ها و ایام تعطیلات رسمی و بعد از آن فقط در روزهای دوشنبه و چهارشنبه به مدارس به صورت حضوری مراجعه کنند.

پراکندگی مدارس؛ عامل ترک تحصیل 20 درصد دانش‌آموزان استثنایی / برش مناسب‌سازی معابر شیراز برای کودکان توانخواه تهیه شود
چرا "کودکان کار" در مدارس آموزش نمی‌بینند؟!
420 میلیارد تومان اعتبار دستاورد سفر وزیر آموزش و پرورش به فارس/ استخدام معلمان مدارس امین پیگیری می‌شود
الگوی دوخت اسلامی در لباس فرم مدارس استان خراسان جنوبی رعایت شود/ هیچ‌ اجباری برای معرفی به خیاطیِ خاص نیست

این مقام مسئول گفت: دانش‌آموزان بازمانده از پیش ثبت نام پایه هفتم متوسطه در شهر شیراز نیز از تاریخ 14 تیرماه می‌توانند با مراجعه به سامانه فوق اقدام به پیش ثبت نام کرده که بلافاصله پیامک نام مدرسه، تاریخ و ساعت مراجعه برای آنان ارسال خواهد شد.

سخنگوی ستاد ثبت نام آموزش وپرورش فارس یادآور شد: ثبت نام در پایه هفتم متوسطه همه مناطق استان به جز شهر شیراز نیز به صورت حضوری و از 13 لغایت 29 تیرماه 1401 همه روزه به جز پنج شنبه‌ها و ایام تعطیلات رسمی و بعد از آن فقط در روزهای دوشنبه و چهارشنبه انجام می‌شود.

قاسمی همچنین در خصوص زمان ثبت نام در پایه دهم متوسطه دوم در سراسر استان فارس، گفت: والدین می توانند از تاریخ 22 تیرماه لغایت 5 مردادماه و پس از دریافت هدایت تحصیلی دانش آموزان خود به صورت حضوری و همه روزه به جز پنج شنبه‌ها و ایام تعطیلات رسمی و بعد از آن فقط در روزهای دوشنبه و چهارشنبه جهت ثبت نام اقدام کنند.

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار