کد خبر: ۹۱۴۰۵
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۳
رییس کل دادگستری استان تهران با اشاره به احیاء ۴۸ واحد تولیدی گفت: ریل‌گذاری که در قوه قضاییه بر اساس تفکرات و ابتکارات ریاست دستگاه قضایی صورت گرفته، برای عدلیه بسیار نویدبخش و امیدوارکننده است.

به گزارش آرانیوز از تهران، نشست شورای قضایی استان تهران با حضور مجمع نمایندگان استان تهران به‌‌منظور تبیین مسائل و مشکلات حوزه قضایی استان تهران در محل سالن ولایت مجتمع قضایی امام خمینی(ره) برگزار شد.

علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران در این نشست ضمن تبریک هفته قوه قضاییه و گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر هدف از برگزاری این نشست با حضور مجمع نمایندگان استان تهران را هم‌فکری و هم‌افزایی در خصوص مباحث قضایی استان تهران و ارتقاء تعامل فی‌مابین مجلس و شورای اسلامی و دادگستری کل استان تهران عنوان کرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به نقش ویژه و قابل توجه آیت‌الله شهید بهشتی در تدوین قانون اساسی، تعریف ساختار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و پایه‌گذاری دستگاه قضایی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گفت: آیت‌الله شهید بهشتی به تعبیر امام(ره) از شخصیت‌های بزرگواری بودند که خار چشم دشمنان بود و به تنهایی یک ملت بود و در آن شرایط و مقطع نقش بی‌بدیلی را در تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ایفا کرد.

وی در ادامه هفته قوه قضاییه را فرصتی برای تبیین عملکردها و اقدامات عدلیه در جهت خدمت‌رسانی به شهروندان عنوان کرد و افزود: دوره جدید قوه قضاییه که به نام دوره «تحول و تعالی» دستگاه قضایی نام‌گذاری شده، دوره‌ای متفاوت و متمایز از ادوار گذشته قوه قضاییه است و یکی از وجوه تمایز این دوره، وجود حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در راس دستگاه قضایی است که برآمده از متن دستگاه قضایی و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند و بیش از چهار دهه در تشکیلات قضایی در مسئولیت‌ها و مدیریت‌های مختلف تاثیرگذار و نقش‌آفرین بودند.

القاصی در ادامه مهم‌ترین شاخصه‌ها و ویژگی‌های مدیریتی ریاست دستگاه قضایی را مورد اشاره قرار داد و در عین حال مقوله «قانون‌مندی» و «التزام به قانون‌گرایی» را دو نقطه قوت عدلیه در دوره «تحول و تعالی» ذکر کرد و گفت: یکی از دغدغه‌های قوه قضاییه در دوره «تحول و تعالی» جامه عمل پوشاندن به منویات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص دستگاه قضایی عنوان کرد.

وی در ادامه با تاکید بر دغدغه‌مند بودن ریاست قوه قضاییه در خصوص موضوعات مختلف دستگاه قضایی بیان کرد: ریاست معزز قوه قضاییه حساسیت ویژه‌ای در پیگیری جزئیات امور در دستگاه قضایی دارند؛ به‌نحوی که موضوعات و مسائل مختلف را شخصا مورد پیگیری و رصد قرار می‌دهند.

«تاکید بر اجرای صحیح قوانین و ضوابط» و «پرهیز از رفتارهای هیجانی و شتاب‌زده» دو مورد دیگر از شاخصه‌های دستگاه قضایی در دوره «تحول و تعالی» است که رئیس کل دادگستری استان تهران مورد اشاره قرار داد و گفت: ریل‌گذاری که در قوه قضاییه بر اساس تفکرات و ابتکارات ریاست دستگاه قضایی صورت گرفته، برای عدلیه بسیار نویدبخش و امیدوارکننده است.

برخورد با مفسدان، بیش از هر دوره دیگری و بدور از جنجال های رسانه‌ای

القاصی «برخورد با فساد و مفسدین در چارچوب قوانین و مقررات به‌دور از جنجال‌های رسانه‌ای» را یکی دیگر از شاخصه‌های دستگاه قضایی در دوره «تحول و تعالی» ذکر کرد و اظهار داشت: امروز در قوه قضاییه بیش از هر دوره دیگری با مفسدان و جرایمی که در نتیجه دست‌اندازی به بیت‌المال و سواستفاده از مقام و موقعیت شغلی محقق می‌شود، برخورد صورت می‌گیرد و امید است که دوره «تحول و تعالی» دستگاه قضایی در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تحقق پیدا کند.

استفاده از ظرفیت‌های قانونی برای حل مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی

القاصی مبارزه با زمین‌خواری و تعرض به حقوق بیت‌المال را از مصادیق حقوق عامه دانست و گفت: اقدامات برجسته‌ای در مجموعه قضایی استان تهران به‌‌منظور رفع تصرف از اراضی ملی و منابع طبیعی صورت گرفته که سبب اعاده بخش قابل توجهی از اراضی ملی و منابع طبیعی به بیت‌المال شده است.

رئیس کل دادگستری استان تهران «ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی» و «اداره تصفیه امور ورشکستگی» را دو ابزار مهم و اثرگذار دادگستری کل استان تهران در جهت حمایت از چرخه تولید دانست و اظهار کرد: در ستاد پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مسائل و مشکلات شرکت‌ها و واحدهای تولیدی که با موانع حقوقی و قضایی مواجه هستند و یا در مسیر فعالیت آن‌ها سنگ‌اندازی صورت‌گرفته مورد پیگیری قرار می‌گیرد و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی نسبت به حل مسائل و مشکلات این واحدهای تولیدی اقدام می‌شود.

احیاء ۴۸ واحد تولیدی با پیگیری‌ اداره تصفیه امور ورشکستگی دادگستری استان تهران

وی در ادامه به بازدیدهای مستمر مسئولان قضایی استان تهران از واحدهای تولیدی و مساعدت‌های حقوقی و قضایی صورت‌گرفته در پی انجام این بازدیدها اشاره کرد و گفت: در اداره تصفیه امور ورشکستگی دادگستری کل استان تهران، از آن زمانی که حکم ورشکستگی صادر می‌شود، تمامی مداخلات سهام‌داران و بستان‌کاران قطع خواهد شد و آن شرکت و کارخانه تماما در اختیار و تحت نظارت اداره تصفیه امور ورشکستگی قرار می‌گیرد.

القاصی با اشاره به احیاء و راه‌اندازی ۴۸ شرکت و واحد تولیدی با پیگیری‌های اداره تصفیه امور ورشکستگی دادگستری کل استان تهران اذعان کرد: در حال حاضر حدود ۸۰ شرکت و کارخانه تحت نظارت اداره تصفیه امور ورشکستگی دادگستری کل استان تهران قرار دارند و تلاش بر این است تا زمینه بازگشت و احیاء این واحدهای تولیدی نیز فراهم گردد.

بخشی از زندانیان، بنابر اقتضائات قانونی در زندان به سر می برند

القاصی رویکرد دستگاه قضایی در حوزه زندان را «انسانی» و «اصلاحی» و با هدف «بازاجتماعی شدن زندانیان» توصیف کرد و گفت: باید به این نکته توجه داشت که تمام کسانی که امروز در زندان هستند، افراد خطرناک و مخل نظم و امنیت جامعه نیستند؛ بلکه بخشی از این افراد، کسانی هستند که بنابر اقتضائات قانونی در زندان هستند.

رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به دغدغه ویژه ریاست معزز دستگاه قضایی نسبت به حوزه زندان و زندانیان و بازدیدهای مستمر ایشان از زندان‌ها اظهار کرد: بیش از ۵۰ هزار بازدید میدانی از زندان‌های استان تهران توسط مدیران قضایی صورت گرفته که حائز اهمیت است و نشان از دغدغه ویژه مسئولان قضایی نسبت به مساله زندان و زندانیان دارد.

وی با تاکید بر اینکه استفاده حداکثری از نهادها و تاسیسات ارفاقی در مواجهه با زندانیان دارای صلاحیت رویکرد عدلیه در دوره «تحول و تعالی» است، گفت: تمامی تلاش‌ها در این حوزه معطوف بر این مساله است تا زمینه بازگشت افراد به جامعه فراهم شود و آلام خانواده‌های زندانیان به حداقل برسد.

القاصی در عین حال و در ادامه از رویکرد قاطع و بدون مسامحه دستگاه قضایی در مواجه مخلان نظم و امنیت جامعه خبر داد و افزود: در کنار تسامح و تساهل با زندانیان دارای صلاحیت، با آن دسته از افرادی که به‌واسطه ارتکاب جرایم خشن و یا ایجاد اخلال در نظم و امنیت عمومی جامعه در زندان به‌سر می‌برند با جدیت و بدون اغماض برخورد خواهد شد.

ملاقات حضوری مسئولان قضایی با ۵۶ هزار نفر در واحدهای قضایی استان تهران

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه سخنان خود «تکریم مراجعان» را یکی از سیاست‌های عدلیه و مورد تاکید ریاست قوه قضاییه در دوره «تحول و تعالی» ذکر کرد و ادامه داد: از سال گذشته تاکنون ۵۶ هزار نفر به‌صورت چهره به چهره با همکاران در واحدهای قضایی ملاقات حضوری داشتند و مشکلات و مسائل حقوقی و قضایی خود را بدون واسطه با مسئولان قضایی مطرح کردند و مسائل و مشکلات آن‌ها مورد پیگیری قرار گرفت.

وی با تاکید بر رویکرد دستگاه قضایی مبنی بر تسهیل دسترسی شهروندان به مدیران قضایی و زدودن موانع موجود در این فرایند گفت: رویکرد دستگاه قضایی در دوره «تحول و تعالی» به سمت «مردمی شدن» و «اجتماعی شدن» است و «مردمی‌سازی» قوه قضاییه به‌عنوان رکن اصلی تصمیم‌گیری‌ها در مجموعه قضایی است.

امیدها به مجلس شورای اسلامی دوچندان شده است

القاصی در بخش دیگری از سخنان خود نمایندگان مردم استان تهران در مجلس شورای اسلامی را متمایز و متفاوت از سایر استان‌ها ارزیابی کرد و افزود: عزیزانی که امروز به‌عنوان نیروهای انقلابی این توفیق را پیدا کردند که در مجلس انقلابی حضور داشته باشند، مسئولیت‌های خطیر و مهمی را بر دوش دارند و با توجه به اینکه این عزیزان از مدیران کارآمد، خوش‌نام و دارای سابقه ارزشمند در عرصه خدمت‌گذاری به مردم در حوزه‌های مختلف هستند، امیدها به مجلس شورای اسلامی دوچندان شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه دادگستری کل استان تهران بر اساس صلاحیت‌های قانونی موجود و در راستای ماده ۳۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری به اتهامات نمایندگان تماما در تهران رسیدگی می‌شود، اذعان کرد: در این خصوص شعب ویژه‌ای اختصاص پیدا کرده تا شکایاتی که علیه نمایندگان در سراسر کشور مطرح است در آن شعب نظارت، کنترل و رسیدگی شوند.

در ادامه این نشست؛ پیرامون مهم‌ترین مسائل قضایی و حقوقی موجود در استان تهران بحث و تبادل نظر شد و رئیس کل دادگستری استان تهران پس از استماع سخنان و نقطه نظرات حاضرین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی را «محل رجوع» و «وکیل مردم» دانست و گفت: یکی از وجوه اشتراک قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی، محل رجوع مردم بودن است. البته؛ انتظار و توقع مردم به‌حق است و ضرورت دارد تا در این زمینه نمایندگان مجلس شورای اسلامی به کمک دستگاه قضایی آیند؛ چرا که اگر قوه قضاییه مقتدر و در تراز نظام اسلامی باشد، خروجی آن تضمین‌کننده نظم و عدالت در جامعه خواهد بود.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه و در پاسخ به مطالبه مجمع نمایندگان استان تهران مبنی بر معرفی یک نماینده از سوی مجموعه قضایی استان تهران برای ارتباط مستقیم و بدون واسطه با اعضای مجمع نمایندگان استان تهران، جعفر داراب‌خانی، رئیس حوزه ریاست و معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری را به‌عنوان نماینده دادگستری کل استان تهران معرفی کرد.

وی در ادامه سخنان خود بر ضرورت تعامل هر چه بیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی با مسئولان قضایی حوزه‌های مرتبط تاکید کرد و گفت: رویکرد مجموعه قضایی استان تهران ارتباط و تعامل حداکثری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در چارچوب قوانین و مقررات است.

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین در واکنش به مطالبه برخی از اعضای مجمع نمایندگان استان تهران مبنی بر ورود قضایی به برخی از آسیب‌های اجتماعی را مستلزم پیش‌قدم شدن مجلس شورای اسلامی و جرم‌انگاری دقیق این موارد دانست.

سیدرضا تقوی، رئیس مجمع نمایندگان استان تهران نیز در این نشست با گرامی‌داشت هفته قوه قضاییه و با بیان اینکه نام شهید بهشتی در تاریخ انقلاب اسلامی همواره می‌درخشد، گفت: قوه قضاییه در این دوره نشاط و شور بیشتری پیدا کرده و حضور ریاست قوه قضاییه در راس این قوه به دلیل اینکه از متن دستگاه قضایی هستند، در این امر نقش به‌سزایی دارد.

رئیس مجمع نمایندگان استان تهران با اشاره به سیاست‌های دستگاه قضایی در دوره «تحول و تعالی» به‌منظور «کوچک‌سازی»، «حذف زوائد»، «ارتباط با بدنه مردم» و «حذف برخی از تشریفات» گفت: پیش از این برخی از بزرگانی که در این قوه حضور داشتند، بعضا روشی داشتند که تشریفاتی بود؛ اما رئیس قوه قضاییه همه این تشریفات را تا حدود زیادی کنار گذاشته است.

تقوی در ادامه سخنان خود ضرورت نقش‌آفرینی دستگاه قضایی در اقدامات فرهنگی در کنار انجام اقدامات حقوقی و قضایی را یادآور شد و گفت: متاسفانه قانون‌گریزی مساله‌ای است که در جامعه ما در حال رخ دادن است و بخشی نیز قانون‌ستیز هستند که باید به سمت قانون‌پذیری حرکت کنند و قوه قضاییه باید با کار فرهنگی در این زمینه گام بردارد؛ چرا که اگر بتوانیم قانون‌پذیری را به فرهنگ تبدیل کنیم، در خلوت شدن محاکم نقش مهمی خواهد داشت.
رئیس مجمع نمایندگان استان تهران ورود به مصادیق حقوق عامه از سوی دستگاه قضایی را از جمله اقدامات مثبت و ارزشمند دستگاه قضایی ارزیابی کرد.

پرکاری و پرتلاشی قوه قضاییه بر کسی پوشیده نیست

علی خضریان، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پرکاری و پرتلاشی قوه قضاییه بر کسی پوشیده نیست، گفت: به نظر می‌رسد در حوزه قوانین نیاز به شدت عمل است؛ لذا از دستگاه قضایی خواسته می‌شود که لوایح خود را ارائه دهد.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت افزایش هزینه جرم برای مجرمان اظهار کرد: در این حوزه نیاز به بازطراحی و بازتعریف احساس می‌شود.

اسماعیل کوثری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خواستار برخورد جدی با ساخت و سازهای غیرمجاز به‌ویژه در محدوده شمال تهران شد و بر ضرورت ورود مدعی‌العموم به شایعه‌پراکنی در فضای مجازی تاکید کرد.

ضرورت ارتقاء تشکیلات قضایی در غرب استان تهران

زهره‌سادات لاجوردی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه مهم‌ترین اصل آیین دادرسی پرهیز از اطاله دادرسی است، گفت: در مساله حمایت از تولیدکننده و رفع موانع تولید گاها سنگ‌اندازی‌هایی صورت می‌گیرد که در نهایت تولیدکننده به این نتیجه می‌رسد سرمایه خود را در جای دیگری غیر از کشور خود سرمایه‌گذاری کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه به مشکل حقوقی یک واحد تولیدی در شهرک صنعتی قرچک اشاره کرد و دادستان تهران به‌منظور پیگیری فی‌المجلس از لاجوردی خواست تا جزئیات این موضوع را در اختیار او قرار دهد.

سید علی یزدی‌خواه، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه قوه قضاییه از لحاظ نیروی انسانی، تجهیزات، ساختمان و قوانین نیازمند به کمک است، گفت: هر قاضی ۱۵۰ تا ۲۰۰ پرونده در ماه باید مختومه کند که این موضوع سبب نابودی نیروی انسانی می‌شود.

جدیت دستگاه قضایی در برخورد با سارقان

علی صالحی، دادستان تهران نیز در این نشست با اشاره به جدیت دستگاه قضایی در برخورد با سارقان گفت: سارقان از روزی که به زندان می‌روند، یک امتیاز دریافت نخواهند کرد تا مردم در امنیت باشند؛ اما دستگاه قضایی به تنهایی نمی‌تواند در این حوزه موفق شود.

دادستان تهران با بیان اینکه افزایش حج پرونده ها در دستگاه قضایی، ناشی از سرریز مشکلات جامعه است، گفت: دستگاه قضایی در همه مسائل ورود پیدا می‌کند؛ اما سئوال اینجاست که دستگاه‌های دیگر چه می‌کنند.

در پایان این نشست؛ رئیس مجمع نمایندگان استان تهران از رئیس کل دادگستری استان تهران تقدیر به‌عمل آورد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار