کد خبر: ۹۰۲۲۷
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۶
سخنگو و رئیس کمیسیون تلفیق شورای اسلامی شهر کرج گفت: نشست پی و ایجاد ترک‌های عمیق در پنج ساختمان مجاور یکدیگر با ۴۰ واحد مسکونی در حسن آباد تذکر جدی برای مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز و خارج از ضوابط شهرسازی به شمار می‌رود.

شهرداری کرج فوراً گزارشی از تعداد و محل ساختمان‌های ناایمن شهر ارائه دهد
به گزارش آرانيوز از البرز؛ «علی قاسم‌پور» گفت: حوادث مکرر در ساختمان‌های ناایمن که گاهاً همچون ریزش برج های متروپل یا آتش‌سوزی مجتمع پلاسکو با خسارت‌های جانی و مالی همراه است و در روزهایِ گذشته نیز احتمال وقوع حادثه‌ای ناگوار در محله حسن‌آباد وجود داشت، نیازمند اتخاذ تدابیری پیشگیرانه با مشارکت سایر نهادهای ذیربط است.

وی افزود: اکنون دو دغدغه جدی وجود دارد؛ نخست شناسایی ساختمان‌های ناایمن و عمدتاً قولنامه‌ای که در سال‌های گذشته احداث شده و با گذشتِ زمان استحکام خود را از دست داده و دچار نشست پی، ترک و فرو نشست شده‌اند و در نتیجه تهدید جانی و مالی در انتظارِ ساکنین و خانه‌های مجاور است، تعداد و موقعیت چنین املاکی باید به فوریت مشخص و اقدامات احتیاطی و پیشگیرانه در دستور کار قرار بگیرد.

این مسئول ادامه داد: بحث دیگر بررسی وضعیت ایمنی و تطبیقِ برج‌ها و مجتمع‌های تازه احداث یا در حال ساخت با ضوابط شهرسازی و استانداردهای ایمنی است، چرا که در بحث ریزش برج‌های متروپل در آبادان نیز ضعف نظارتی و اهمال و قصورهای قبلی منجر به خلق آن تراژدی مرگ‌آور شد. لذا همانطور که برخی ساختمان‌های فاقد استحکام میراث گذشتگان برای ما شده، ما نیز به این چرخه دامن نزنیم!

ارتقای توان عملیاتی و بروز کردن تجهیزات آتش نشانی

به گفته عضو هیئت رئیسه پارلمان محلی کرج، مسئله دیگری به نیاز تذکر و پیگیری ویژه دارد، ارتقای توان عملیاتی و بروز کردن تجهیزات آتش‌نشانی و هم افزایی نهادها در امر «مدیریت بحران» است، چرا که در صورت وقوع بلایایی همچون زلزله صدها فقره ریزش ساختمان در محلات مختلف را به صورت همزمان شاهد خواهیم بود لذا امکانات و ماشین آلات اطفای حریق، آواربرداری، امداد و نجات، اسکان اضطراری حادثه دیدگان و... باید متناسب با شرایط بحرانی ترمیم و تقویت شود.

قاسم پور، «شناسایی ساختمان‌های ناایمن»، «مقابله جدی با هرگونه ساخت و ساز خارج از ضوابط شهرسازی»، «نظارت واقعی و کارآمد بر احداث ساختمانها به ویژه برج ها و مجتمع ها» و «استفاده از ظرفیت‌های قانونی به ویژه نهادهای انتظامی و قضایی در جهت ایمن سازی یا حتی تخلیه و بازسازی ساختمان های سست و فاقد استحکام» را انتظارات جدی خود از شهرداری این کلانشهر برشمرد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار