کد خبر: ۸۹۰۸۶
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۳
گروه استان‌‌ها - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه از اجرا پروژه باز چرخانی پساب آب در منطقه پارس جنوبی خبر داد و گفت: با اجرا این طرح ۸۰ درصد پساب صنایع پتروشیمی بازیافت و به آب شیرین تبدیل می‌شود.
پساب صنایع پتروشیمی پارس جنوبی بازیافت و به آب شیرین تبدیل می‌شود

به گزارش آرانیوز ازبوشهرصنایع مستقر در منطقه پارس جنوبی یکی از ظرفیت‌‌های مهم استان بوشهر است که در این منطقه علاوه بر پالایشگاه‌های عظیم گازی، مجتمع‌های مهم و بزرگ پتروشیمی فعالیت می‌کند.

در محدوده 46 هزار هکتار استان بوشهر منطقه پارس جنوبی در شهرستان عسلویه و کنگان قرار دارد و طرح توسعه بزرگترین میدان گازی جهان، پارس جنوبی اجرا می‌شود.

در عسلویه و کنگان فاز فرآوری گاز، مجتمع‌های پتروشیمی و نیز صنایع پایین دستی پتروشیمی، صنایع مختلف مرتبط و صنایع نیمه سنگین قرار دارد.

یکی از نیازهای مهم صنایع مستقر در منطقه پارس جنوبی آب است که خلیج‌فارس کمک بزرگی در تأمین آب مورد نیاز صنایع می‌کند.

بازچرخانی آب در صنایع اقدام مهمی در تأمین آب محسوب می‌شود

کاهش منابع آب و به ویژه ذخایر آب شیرین در حال حاضر یکی از چالش‌های اصلی محیط زیست است بنابر این مدیریت مصرف آب به ویژه در صنایع آب به عنوان یکی از راهبردهای ملی در راستای سیاست‌های سازگاری با کم آبی، استفاده بهینه و امکان بازچرخانی آب است.

بازچرخانی آب در صنایع اقدام مهمی در تأمین آب محسوب می‌شود که این مهم در منطقه پارس جنوبی اجرایی شده است.

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بازچرخانی آب یکی از برنامه‌های مهم صنایع مختلف استان است و نوید بخش مدیریت بهینه حفاظت اصولی از منابع آب است.

فرهاد قلی‌نژاد با اشاره به باز چرخانی آب در صنایع پتروشیمی پارس جنوبی اظهار داشت: در حال حاضر بازچرخانی آب در مجتمع پتروشیمی مبین در عسلویه عملیاتی شده است.

80 درصد آب مصرفی صنایع پتروشیمی پارس جنوبی بازیافت می‌شود

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه هم از اجرا پروژه باز چرخانی آب در تصفیه‌خانه شرکت پتروشیمی مبین منطقه پارس جنوبی خبر داد و گفت: با اجرا این طرح 80 درصد آب مصرفی بازیافت و به آب شیرین برای مصارف گوناگون تبدیل می‌شود.

 مصطفی موذنی یکی از نیازهای مهم صنایع مستقر در منطقه پارس جنوبی را آب شیرین و توسعه فضای سبز دانست و اظهار داشت: با توجه به افزایش شدید نیاز به آب شیرین در مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در پارس جنوبی و عسلویه و عدم اقبال عمومی به استفاده از آب سرویس تولیدی واحد تصفیه پساب صنعتی پروژه باز چرخانی آب سرویس در دستور کار شرکت پتروشیمی مبین در منطقه پارس جنوبی قرار گرفت.

وی بیان کرد: با اتمام عملیات اجرایی پروژه باز چرخانی آب 80 درصد پساب در فاز نخست بازیافت و به آب شیرین با کیفیت بالا تبدیل می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه با بیان اینکه بخشی از آب تولیدی به آب مناسب برای آبیاری فضای سبز تبدیل می‌شود افزود: با عنایت به ماهیت آب سرویس تولیدی واحد تصفیه پساب صنعتی و اختلاط پساب بهداشتی در بالادست، تمایل بسیار کمی برای استفاده از این آب در بین مشتریان وجود داشت.

موذنی تصریح کرد: از طرفی مواد جامد محلول بالای آب سرویس پتروشیمی، امکان کاشت بسیاری از گونه‌های گیاهی به‌خصوص گل را در منطقه جلوگیری کرده بود و به سبب عدم وجود مصرف‌کننده و استقبال، این آب به دریا تخلیه می‌شد.

وی بیان کرد: به سبب عدم استقبال مصرف‌کنندگان از این آب، امکان فروش آب و کسب سود میسر نبود که در این راستا اجرا پروژه باز چرخانی آب در دستور کار قرار گرفت.

پروژه باز چرخانی آب در تصفیه‌خانه پتروشیمی مبین منطقه پارس جنوبی اجرا شده است

قابل ذکر است که برای نخستین بار در ایران حجم قابل توجهی از پسآب صنعتی پتروشیمی با تنوع ترکیبات آلاینده هیدروکربن، آروماتیک و آمونیاک مورد تصفیه کامل و باز چرخانی می‌شود.

در طراحی واحد بازیافت آب از جدیدترین تکنولوژی روز شامل سیستم جذب سطحی استفاده شده است و میزان آب بازیافت شده در این پروژه مورد توجه قرار دارد.

پروژه باز چرخانی آب در تصفیه‌خانه شرکت پتروشیمی مبین منطقه پارس جنوبی با اعتبار 15.6 میلیارد تومان و 3.5 میلیون یورو اجرا شده است.

 

اجرا این پروژه به فرهنگ‌سازی مدیریت مصرف و باز چرخانی آب کمک شایان توجهی کرده است.

تقاضای برخی از صنایع پتروشیمی سبب راه‌اندازی پروژه باز چرخانی آب در تصفیه‌خانه شرکت پتروشیمی مبین منطقه پارس جنوبی شد که علاوه بر رفع نیاز آنها، به جای تهیه آب از دریا، از خروجی تصفیه‌خانه استفاده می‌شود که در مجموع دور ریز تصفیه‌خانه به محیط زیست به صفر می‌رساند.

 

 
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها