کد خبر: ۸۸۴۸۷
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۰
گروه استان‌ها-اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان در جلسه علنی خود با اولویت بندی طرح مطالبات از رئیس جمهور، به موضوعاتی چون موانع ومشکلات راه‌اندازی شهرسازی الکترونیک، سرعت بخشیدن حل معضل بافت فرسوده و انجام اقدام موثر برای مقابله با فساد پرداختند.
ارائه ۳۰ پیشنهاد توسط شورای شهر اصفهان برای سفر هیئت دولت/ آب زاینده‌رود دائمی و قطار سریع‌السیر تکمیل شود

به گزارش آرانیوز از اصفهان ، محمد نورصالحی رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در چهل‌سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: یکی از اهداف عملایت حماسی و پیروزمندانه بیت‌المقدس آزادسازی خرمشهر بود.

آزادسازی خرمشهر نمادی از حضور مردم و تجلی ایثار و از خودگذشتگی رزمندان اسلام بود که تقویت و استحکام روحیه سلطه‌ستیزی ملت ایران را به همراه داشت.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن گرامیداشت این روز بزرگ که در تقویم جمهوری اسلامی ایران که روز مقاومت، حماسه و پیروزی نام‌گذاری شده است با اشاره به سفر رئیس جمهور به اصفهان، بیان کرد: ممکن است با توجه به شرایط موجود این سفر به تأخیر افتاده باشد و یا استان‌های دیگر در اولویت باشند اما آن چیز که اهمیت دارد، نتیجه و خروجی این سفر برای مردم اصفهان است.

وی با بیان اینکه حدود 30 درخواست شورای اسلامی شهر را برای گنجاندن در مصوبات سفر پیشنهاد کردیم خاطرنشان کرد: در رأس این درخواست‌ها احیای دائمی رودخانه زاینده‌رود، توجه به آلودگی هوا و بهره‌مندی از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور غلبه بر این معضلات، توجه به فرونشست زمین، تکمیل سامانه دوم آب آشامیدنی اصفهان و مجموعه شهری اطراف با ظرفیت حدود پنج میلیون نفر است، آورده شده است.

نورصالحی گفت: از دیگر پیشنهادهای شورای اسلامی شهر اصفهان به اتمام رساندن قطار سریع‌السیر اصفهان-تهران است که رئیس جمهور نیز به وزارت نیرو برای فعال کردن و به اتمام رساندن این خط پس از 12 سال که عملیات اجرایی آن آغاز شده است تذکر داده‌ است. اگر نسبت به این طرح مدیریت صحیحی صورت می‌پذیرد شاهد اجرای آن در مدت زمانی دو تا سه سال بودیم.

وی با طرح درخواستی از رئیس جمهور مبنی بر بهره‌برداری از این پروژه تا پایان دولت  گفت: از مباحث مهم دیگر در کشور گردشگری است که توجه دولت به توسعه گردشگری، رونق صنایع دستی و تکمیل مرکز همایش‌های بین المللی که چرخه گردشگری را تکمیل می‌کند در این حوزه قرار دارد.از جمله دیگر پیشنهادات شورای اسلامی شهر می‌توان به کمک در راه‌اندازی موزه بزرگ شهر اصفهان، تکمیل پروژه دهکده المپیک، محورهای ورودی شهر، حلقه چهارم ترافیکی، کمک به بازسازی و خرید اتوبوس، کمک به ساخت خانه ارزان در بافت‌های فرسوده و اراضی داخل محدوده شهری اشاره کرد.  

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ضروری است که اصفهان مطابق با شعار سال قطب دانش‌بنیان در کشور شود، خاطرنشان کرد: نگاه رهبر معظم انقلاب بر دو برابر شدن شرکت‌های دانش بنیان است که باید توجه ویژه‌ای نسبت به این موضوع داشت.

وی پیرامون مشکلات کشاورزان و فعالان حوزه کشاورزی گفت: توجه به اشتغال جایگزین برای کشاورزانی که دچار مشکل هستند، کمک به توسعه گلخانه‌ها و صنایع غیر آب‌بر و احداث نیروگاه خورشیدی از دیگر پیشنهاداتی است که برای استاندار و نمایندگان مجلس ارسال شده و امیدواریم در مصوبات سفر رئیس جمهور به اصفهان قرار گیرد.

نورصالحی با انتقاد از عدم پرداخت سهم شهرداری در حوزه مالیات‌ها پس از گذشت دو ماه از سال، خاطرنشان کرد: هیچ مبلغی به منظور ارزش افزوده به شهرداری اصفهان پرداخت نشده است در حالی‌که مطابق با قانون سال 1401 باید چهار درصد عوارض توسط سازمان امور مالیاتی به شهرداری پرداخت شود. با توجه به قانون تجمیع عوارض، این حق مسلم شهرداری است که پرداخت نشده و عدم این وصول مدیریت شهری و شهرداری را با مشکلات مالی جدی روبرو کرده است که از مسئولان و مدیران استانی و ملی درخواست پیگیری این موضوع را داریم.

وی با بیان اینکه شهرداری گام بلندی در راستای حذف هرگونه رانت اطلاعاتی و سوء جریان در مسیر صدور پروانه‌ها برداشته است عنوان کرد: صدور پروانه از ابتدای تیر به صورت غیرحضوری خواهد بود که تحقق همه‌جانبه وصحیح این موضوع همکاری دستگاه‌ها ونهادهای مختلف را می‌طلبد. با وجود آنکه درخواست ویژه شهرداری برای کمیسیون ماده پنج ارسال شده است اما همچنان در دستور کار قرار نگرفته که در این راستا مردم باید بتوانند با مراجعه به سایت، حقی که مترتب بر پلاک است را دریافت کنند اما به رغم هماهنگی‌ها تا کنون بستر موضوع مردم‌سپاری جریان صدور پروانه محقق نشده که لازم است همه دستگاه‌ها نسبت به این موضوع اهتمام ویژه داشته باشند.

در شرایط بحران کنونی جهاد تبیین باید قدرت بیشتری انجام شود

سردار کریم نصر اصفهانی نماینده ادوار شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: امروز که شرایط آن زمان و چگونگی آزادسازی خرمشهر را یادآوری می‌کنیم به این نکته می‌رسیم که جز دست خدا هیچ چیز در این اتفاق دخیل نبود. در کنار عنایت خداوند از سوی دلاورمردان ما تدابیر و برنامه‌ریزی‌هایی نیز اندیشیده شده بود. پس از آزادسازی خرمشهر دشمن تلاش زیادی برای تضعیف سپاه اسلام کرد اما دشمن راه و چاره‌ای جز تسلیم در مقابل پیروزی رزمندگان اسلام نداشت.

وی افزود: به اجرای فرمان ولایت اعتقاد داریم که در همین راستا رهبر معظم انقلاب فرمودند که ما از این شهر انتظار زیادی داریم و اصفهان باید در اداره کشور نقش مهمی داشته باشد خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که شورای اسلامی شهر اصفهان یکی از نقاطی است که می‌تواند صف‌شکن باشد و به اعضا و سایر مسئولان توصیه می‌کنم که این فرموده رهبر انقلاب را جدی گیرند.

این رزمنده 8 سال دفاع مقدس تصریح کرد: همیشه شورای اسلامی شهر در اصفهان پیشتاز بوده که این جایگاه باید حفظ شود، چرا که شورا بستر و تریبونی است که می‌توان هر حرف حقی را زد. ضروری است تا اقتدا شورا حفظ شود که زمانی این اتفاق می‌افتد که مطالعات درخصوص مباحث و موارد مختلف به صورت عمیق صورت گیرد.

وی با بیان  آنکه فرصت خدمت‌گذاری به سرعت می‌گذرد، گفت: انتظار داریم در این دوره از شورا به مطالبات مردم پاسخ داده شود. باید از کارهای وقت گیر بی‌نتیجه دوری کرد و به سمت اقدامات دارای اولویت حرکت کرد. اکنون در کشور در شرایط حساسی هستیم و باید توجه داشت که خط شکستن تنها در جبهه و جنگ نیست و باید موضوع جهاد تبیین رهبر معظم انقلاب را در چنین شرایطی با قدرت دنبال کرد.

نصر اصفهانی با تأکید بر ضرورت تبیین دستاوردهای انقلاب در این سال‌ها بیان کرد: این فرمان باید عملیاتی شود و همان طور که شهدا در دفاع مقدس منویات امام خمینی (ره) را اجرا کردند ما نیز باید تأکیدات رهبر معظم انقلاب را عملیاتی کنیم. در همین راستا نیز سفر رئیس جمهور به اصفهان می‌تواند فرصتی برای تعدیل وضعیت مناطق محروم و درگیر با مشکلات خاص باشد.

وی گفت: امروز اصفهان به عنوان استانی برخوردار شناخته می‌شود و باید مسائل این شهر و استان همراه با اعداد و ارقام برای کسانی که در جایگاه تصمیم‌سازی قرار دارند تبیین شود. درخصوص موزه دفاع مقدس باید گفت که شهرداری امکان اداره این موزه را دارد همانطور که در تهران نیز شیوه مدیریت موزه دفاع مقدس به همین صورت است.

فساد و پارتی‌بازی در سالهای اخیر چهره‌ای مفسد از شهرداری در میان مردم ساخته است

مصطفی نباتی‌نژاد رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به آغاز انقلاب اداری در شهرداری اصفهان اظهار داشت: ضروری است تا تحلیل جامع و کاملی در مورد شرایط محیطی و سیستمی صورت گیرد و اقدامات متناسب با اقتضائات انجام شود. با توجه به آنکه این اقدام نیازمند اراده قوی و توأم با ایمان بود شورای شهر دوره ششم پای کار آن ایستاد.

وی افزود: فساد و پارتی‌بازی در سال‌های گذشته در برخی گلوگاه‌های اداری برای مردم تصویری مجسم کرده بود که گویا فساد در این سیستم نهادینه شده است اما باید مراقبت‌های لازم را به عمل آوریم تا آبرو و حیثیت کارکنان خدوم شهرداری خدشه‌دار نشود.

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان در تشریح دو نکته اساسی در راستای ارتقا سلامت اداری خاطرنشان کرد: در کمیته سلامت اداری باید کشنگری فرافعال پیرامون اطلاع‌رسانی‌ها و مشاوره‌ها صورت گیرد، همچنین اطلاع‌رسانی مجازی در بستر شبکه‌های اجتماعی و مشاوره مجازی نداریم چرا که فقدان این موضوع منجر شده تا دلال‌های مجازی جولان بدهد.

نباتی‌نژاد با بیان آنکه اگر مرکز مشاوره و اطلاع‌رسانی مجازی در بستر شبکه‌های اجتماعی شکل گیرد اجازه جولان دلال‌های این فضا را نخواهد داد، گفت: پیشنهاد دوم نهادینه کردن نتایج مطالعات بسیار خوب، عمیق و دقیقی است که پیرامون کدهای رفتاری شهرداری در حال انجام است که به زودی نتایج آن استخراج می‌شود. تمام بخش‌ها و سلول‌های شهرداری باید این کدهای رفتاری را پذیرفته و در رفتارهای سازمانی خود تسری دهد، این کدها استانداردهای مورد انتظار مردم را پیرامون رفتار کارکنان شهرداری نشان می‌دهد.

گلوگاه‌ها و موانع راه‌اندازی شهرسازی الکترونیک به سرعت مرتفع شود

رسول میرباقری رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان نیز با گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار داشت:یکی از دغدغه‌های مدیریت شهری و شورای شهر تحقق شهرسازی الکترونیک است همچنین به‌رغم زحمات فراوان معاونت شهرسازی هنوز برخی موانع و گلوگاه‌ها برطرف نشده و منجر به کاهش سرعت کار شده است. به دنبال آن باید امکان پرداخت فیش‌های مالی در درگاه‌های پرداخت آنلاین را با توسعه دادن در سطح مبلغ بالا ایجاد کنیم تا شرایط آسان به منظور انجام فرآیند قرارداد سرای 8 و پشتیبانی و قرارداد سرای 10 ایجاد و فراهم شود.

میرباقری با بیان آنکه باید بتوانیم ادارات و سازمان‌ها را برای مکاتبات شهرداری و فراهم کردن امکان ارتباط سیستمی با هدف رفاه شهروندان و جلوگیری از سرگردانی آن‌ها یکپارچه کرده و موانع را برطرف کنیم در اشاره به اهداف شهرسازی الکترونیک، بیان کرد: تحقق مدیریت یکپارچه شهری در حین تولید سامانه سرانه 10، ارتباط با دیگر سازمان‌ها و ادارات و اشتراک ارتباطات در جهت سهولت در فرآیند خدمات شهری و جلوگیری از جابجایی شهروندان و کاهش ترافیک از جمله این اهداف است.

وی تصریح کرد: لازم است اداراتی مانند آموزش و پرورش، ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه علوم پزشکی، ثبت احوال، آب و برق و... کاربری‌های آموزشی، درمانی و فرهنگی خود را تعیین تکلیف کنند، چرا که برخی از شهروندان اکنون به دلیل عدم تعیین تکلیف این کاربری‌ها با رانت و فساد مواجه شده‌اند.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان آنکه ضروری است تا معاونت مالی شهرداری این موانع که سرعت شهرسازی الکترونیک را کاهش داده مرتفع سازد، خاطرنشان کرد: امیدواریم که معاونت شهرسازی نیز قول خود را که موعد آن تا پایان خرداد است را فراموش نکند.

وی پیرامون اقدامات ستاد بازآفرینی شهری و نهضت جهاد مسکن در بافت فرسوده عنوان کرد: ستاد بازآفرینی و نهضت مسکن‌سازی به ریاست شهرداران مناطق و عضویت معاونت شهرسازی، املاک و درآمد در مناطق 15 گانه تشکیل می شود تا بتوانیم شاهد اتفاقی مثبت و قابل توجه در حوزه بافت فرسوده در کلانشهر اصفهان باشیم. در صورتی که بخواهیم با رویه و شیوه چندسال اخیر با بافت فرسوده مواجه شویم پیشرفت و تغییری را در این شاهد نخواهیم بود.

میرباقری گفت: هر گاه مشکلی ایجاد می‌شود از همت آباد مایه می‌گذاریم که باید درصد موفقیت و پیشرفت آن را هم بررسی کنیم. امیدواریم با تشکیل ستاد بازآفرینی شاهد تحول در بافت فرسوده باشیم.

تشنگی در روستاهای سرچشمه رودخانه‌های کارون و زاینده‌رود/ تعلل مدیران سابق در تأمین آب شرب 23 روستای کوهرنگ‌
ناگفته‌های یک فرمانده دفاع مقدس از عملیات بیت‌المقدس/ فتح خرمشهر استراتژی تهاجمی صدام را به دفاعی تغییر داد
مراسم گرامیداشت شهدای فتح خرمشهر در کرج برگزار می‌شود

رئیس جمهور باید به زاینده‌رود به عنوان تنها رگ حیات اصفهان همچون دریاچه ارومیه توجه ویژه داشته باشند

مجید نادرالاصلی رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان ضمن گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر پیرامون رشادت‌های مردم اصفهان در سالهای دفاع مقدس، اظهار داشت: مردم شریف و غیور و شهدای اصفهان در سال‌های جنگ همیشه در تمامی عملیات‌های مختلف خوش درخشیدند و در صدر بودند. به طور مثال آمار شهدای بیت المقدس پنج هزار و 553 نفر است که از این آمار 27 درصد یعنی یکهزار و 500 نفر اصفهانی بودند و این موضوع نشان از جایگاه ویژه اصفهان دارد. همچنین اصفهان 23 هزار شهید، 48 هزار جانباز و سه هزار و 500 آزاده را تقدیم انقلاب اسلامی و دفاع مقدس کرده و گلستان شهدای اصفهان را بزرگ‌ترین مزارهای شهدای عالم کرده است.

وی افزود: مقام معظم رهبری می‌فرمایند که «حقیقتا چهره‌های برجسته شهدای اصفهان همین حالا مثل ستاره دارند می‌‌درخشند و راه انقلاب را به ما نشان می‌دهد. با این ستاره‌ها می‌شود راه را پیدا کرد. آن اخلاص، آن ایمان و صفا و بیخود شدن مقابل هدف و ارزش‌ها. لذا اینها باید تجلیل شود و بنده معتقدم اینها یکی از فرایض ماست.» و این نکته مهمی است که باید به طور ویژه به آن پرداخت.

رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان تصریح کرد: همچنین سید شهیدان اهل قلم پیرامون دلاورمردان اصفهان می‌گوید: «طینت مردم اصفهان با حب محمد و آل محمد (ص) قوام گرفته و این حقیقتی است که در طول جنگ بیش از پیش به اثبات رسیده. اینجا اصفهان است که در کردستان و غرب و جنوب و جبهه‌های نبرد هرجا می‌روی بیشتر از همه لهجه شیرین اصفهانی را می شنوی... امروز اصفهان شاهد راهپیمایی 25 لشکر از لشکرهای احتیاط قدس است. بیایید همراه با این راهیان قدس امشب در ضیافتی که مردم خوب اصفهان برای رزمندگان و فرزندان دلاور خویش در مسجد شهید بهشتی ترتیب داده‌اند شرکت کنید. کاش شما هم در سرتاسر خیابان چهارباغ کامیون‌های هدایای مردم و حیاط مسجد را هم می‌دیدید که دیگر جای خالی ندارد.

وی با بیان آنکه درباره اصفهان وظیفه‌ای بر عهده نظام و انقلاب است که باید به آن توجه شود، خاطرنشان کرد: آقای رئیس جمهور، همان طور که موضوع دریاچه ارومیه برای شما اهمیت دارد و در سفرتان توجه ویژه‌ای به آن داشتید که در راستای آن باید گفت که تنها رگ حیات اصفهان زاینده‌رود است که ضروری است تا برای شما اهمیت داشته باشد.

نادرالاصلی افزود: هرگونه بود طرح بن- بروجن را پیش بردند، طرح انتقال آب سولگان و ونک و سمیرم از ناحیه وزارت نیرو کلید خورد و همگان شاهد فرونشست در قلب اصفهان هستیم که این اتفاق حتمی است. معضل مهاجرت‌های عدیده به ویژه به کشور همسایه خسارات زیادی را به زیرساخت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اصفهان وارد می‌کند.

وی با بیان آنکه ضروری است تا مسئولان استان این موارد را مسائل کلیدی خود و اصفهان قلمداد کنند و در سفر رئیس جمهور به آن پرداخته شود، گفت: باید به همکاران خود در شورای اسلامی شهر دوره ششم بگویم که موضوعاتی همچون شفافیت، سوت‌زنی، الکترونیک‌سازی و.. مهم است اما بالغ بر 10 ماه از دوره شورا و شهرداری می‌گذرد که متأسفانه اتفاق خاصی در اصفهان و مدیریت شهری و نگرانی‌های فرهنگی و اجتماعی و سالم‌سازی شهر و عدالت رخ نداده است. در اصفهان که شهر شهیدان است راه امام شهیدان در تمامی زوایا باید درخشش داشته باشد.

بازگشایی گلوگاه‌های شهری به عنوان اولویت شهرداری باید در دستور کار قرار گیرد

حجت الاسلام منوچهر مهروی‌پور رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان آنکه توجه به محلات و مناطق کم‌برخوردار و رسیدگی به بافت فرسوده یکی از تاکیدات ما در شورای ششم است اظهار داشت: امروز به اتفاق آرا در لایحه‌ای تصویب شد تا اقدامات موثری در زمینه احیای بافت فرسوده انجام شود که امیدواریم از این پس با معضلات بافت‌های فرسوده رو به رو نباشیم. از دیگر اولویت‌های شورای شهر می‌توان به باز کردن گلوگاه‌های در سطح شهر اشاره کرد.

وی با بیان آنکه محله شاهد در منطقه هفت یکی از محلاتی که با بازگشایی گلوگاه مواجه است خاطرنشان کرد: با اینکه اتفاقات خوبی سال‌های گذشته رقم خورده است اما مردم این محله که نجیب و زحمتکش هستند نامه‌ای به شورای شهر ارسال کردند و خواستار توجه ویژه مدیریت شهر به محله شاهد شدند که درصورت رفع مشکل این گلوگاه بازسازی مجدد این محله را شاهد خواهیم بود. این محله به هزینه کلانی برای بازگشایی نیاز ندارد و باید در اولویت اقدامات قرار گیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان آنکه لازم است تا مدیر این منطقه و معاونت شهرسازی گزارشی از اقدامات خود در سال 1401 را در جلسات آینده ارائه دهند گفت: شاهد بودیم که انتخابات شورای هیئت‌های مذهبی انجام شد که تلفیقی از تجربه و جوانی منتخب شدند و امیدواریم گام مثبتی را در کنار هیات‌های مذهبی در شهر برداشته شود.

 

 

 
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها