کد خبر: ۸۸۴۱۲
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۶
گروه استان‌ها - این روزها اخبار مختلفی از کم‌آبی در اقصی نقاط کشورمان منتشر می‌شود اما تشنگی قابل تامل روستاهای اطراف سرچشمه‌ رودخانه‌های کارون و زاینده رود حکایت از تعلل مدیران سابق در رفع مشکلات دارد.
تشنگی در روستاهای سرچشمه رودخانه‌های کارون و زاینده‌رود/ تعلل مدیران سابق در تامین آب شرب ۲۳ روستای کوهرنگ‌

به گزارش آرانيوز از شهرکرد ، استان چهار محال و بختیاری سرچشمه 3 رود بزرگ کارون، زاینده‌رود و دز است که با وجود چشمه‌های فراوان در سال‌های گذشته 11 درصد آب کل کشور را تامین کرده ولی معضل تامین آب شرب منطقه نکته‌ای قابل تامل است که به گفته بسیاری از کارشناسان نشان از تعلل مدیران گذشته در این زمینه دارد.

بی‌توجهی مدیران اسبق در زمینه تامین آب شرب این مناطق علی‌رغم منابع غنی باعث شده تا امروز  ساکنان سرچشمه‌های پرآب‌ترین رودهای ایران خود با مشکل کمبود آب و کاهش کیفیت آب روبه‌رو باشند ، به طوری که بسیاری از روستاهای استان چهارمحال و بختیاری با تانکر آبرسانی می‌شود.

پربارش‌ترین شهرستان استان با مشکل آب مواجه است

همچنین برخی از روستاها که آب مورد نیازشان را دارند از کیفیت پایین آن رنج می‌برند، یکی از مناطقی که مشکل جدی آب شرب دارد،  شهرستان کوهرنگ است، شهرستانی که در فصول سرد و نیمه سرد، روزهای پربارشی را تجربه می‌کند که به نوعی پربارش‌ترین شهرستان این استان است.

آب چشمه دیمه شهرستان کوهرنگ معدنی است و خواص درمانی بسیاری دارد، در این شهرستان روستاهایی وجود دارد که مردم آن از نبود آب شرب پایدار و با کیفیت پایین رنج می‌برند.

، شبکه لوله‌کشی فرسوده آب نیز در روستاهای شهرستان کوهرنگ موجب کاهش بیشتر کیفیت آب شده که اگر اصلاح شود مشکل کیفیت آب این منطقه تا حد زیادی مرتفع می‌شود.

عدم تامین آب شرب 23 روستای کوهرنگ در سایه تعلل مدیران سابق

شهباز اکبری، سرپرست فرمانداری کوهرنگ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرکرد ، با اشاره به اینکه شهرستان کوهرنگ سرچشمه رودهای بزرگ کارون و زاینده‌رود و همچنین قسمتی از رود دز است، اظهارداشت: با وجود این تعدادی از روستاهای این شهرستان  در تامین آب شرب پایدار و مناسب مشکل دارند.

سرپرست فرمانداری کوهرنگ افزود: تعداد 6 روستا در بخش مرکزی و 17 روستا در بازفت آب شرب مناسب ندارند، در صورتی که شرایط برای انجام عملیات آبرسانی وجود داشته اما متاسفانه مدیران گذشته تعلل کردند و این کار انجام نشد اما شرایط برای حل مشکل مردم شهرستان کوهرنگ محیا است و فقط نیاز به اعتبار دارد.

وی با اشاره به اینکه این روستاها مشکل تامین آب ندارد و مشکل مربوط به کیفیت آب و شبکه آبرسانی است، گفت: برخی از منازل این روستاها لوله کشی آب دارد اما فرسوده است برخی از مردم نیز از آب چشمه استفاده می‌کنند و برخی نیز از مخازن آب پیش‌بینی شده استفاده می‌کنند.

اکبری عنوان کرد: طی 2 ماه گذشته 3 مورد از مشکلات مردم در حوزه آب کشاورزی و شرب حل شده و در بحث اعتبارات سفر هیئت دولت به استان چهارمحال و بختیاری پیش‌بینی شده که حداقل 50 تا 60 درصد مشکلات روستایی شهرستان کوهرنگ در حوزه آب شرب و کشاورزی مرتفع شود.

190 میلیارد ریال اعتبار برای آب شرب منطقه دهناش

سرپرست فرمانداری کوهرنگ با بیان اینکه با نزدیک شدن به فصل تابستان ممکن است کیفیت آب این مناطق تغییر کند و مشکل بیشتر شود، خاطرنشان کرد: در منطقه دهناش 19 میلیارد تومان اعتبار  برای تامین آب شرب پایدار و با کیفیت در نظر گرفته شده و با این فرایند مشکل کیفیت آب در بازفت حل می‌شود.

وی گفت: در حال حاضر شهر چلگرد از طریق چشمه کوهرنگ و تونل اول آبرسانی می‌شود و بقیه روستاها از دهنو تا مرز بابا حیدر از خط لوله کوهرنگ به شهرکرد آبرسانی می‌شود و مشکلی از نظر کیفیت ندارد.

 

 
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار