کد خبر: ۸۸۱۵۰
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۶
گروه استان‌ها - آلودگی هوای شیراز که از ابتدای سال بارها رخ داده از صبح امروز دوباره وضعیت را برای گروه‌های حساس ناسالم کرده است.
استمرار آلودگی هوا در کلانشهر شیراز/ اردیبهشتی که به‌جای عطر بهارنارنج با بوی خاک به پایان می‌رسد

به گزارش آرانیوز  از شیراز، هوای کلانشهر شیراز از ابتدای امسال در بازه‌های زمانی مختلف در وضعیت ناسالم قرار گرفته است و سبب شده که هشدارهای محیط‌ زیست برای پرهیز از رفت‌ و آمدهای غیرضروری در شهر ادامه داشته باشد.

براساس اطلاعات موجود شیراز هشتمین کلان‌شهر کشور است که بخشی از این آلودگی ناشی از وجود واحدهای صنعتی است که در محدوده شهر قرار دارند. علاوه بر آن کاهش بارش‌ها نیز پیش‌بینی آلودگی هوا را به‌دنبال داشته است. 

براساس اعلام محیط زیست استان فارس با وجود اینکه شاخص کیفیت هوای شیراز در 24 ساعت گذشته عدد 114 را نشان داده و هوایی ناسالم برای گروه‌های حساس بوده است و این آلودگی امروز صبح نیز ادامه دارد.

در ساعت 8 صبح امروز  نیز به شاخص 126 رسیده و وضعیت همچنان برای گروه‌های ناسالم حساس است و بنا بر احتیاط باید از خروج غیرضروری از منزل پرهیز کنند.

محیط زیست استان فارس اعلام کرده که گرد و غبار منشأ خارجی و داخلی دارد و با توجه به سرعت وزش باد در بعدازظهر شرایط به تدریج بهبود پیدا خواهد کرد.

براساس استانداردهای محیط‌ زیست شاخص کیفی هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسیدکربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، اوزون و ذرات معلق را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نشان می‌دهد.

شاخص AQI برای سنجش آلودگی هوا است و نشان می‌دهد که هوا چقدر تمیز یا آلوده است. محدوده این شاخص بین 0 تا 500 متغیر است. هر چه شاخص بالاتر باشد، هوا آلوده‌تر و اثرش بر سلامتی بیشتر است.

شاخص 100 عمدتاً نشان‌ دهنده‌ مقدار مجاز آلاینده‌ها طبق استانداردهای ملی است و این مقداری است که برای حفاظت از سلامت عمومی تعیین می‌شود. مقادیر زیر 100 معمولاً قابل قبول فرض می‌شوند اما با عبور شاخص از 100، کیفیت هوا ابتدا برای گروه‌های حساس و سپس به تدریج برای همه ناسالم می‌شود.

قاسم نهاوندی، معاون پایش و نظارت محیط زیست استان فارس پیش از این در گفت‌وگو با تسنیم ریزگردها و عوامل خارجی را عامل اصلی آلودگی در استان و شهر شیراز اعلام کرد که البته تالاب‌های خشکیده استان به این آلودگی دامن می‌زنند. 

 

به گفته وی خشکسالی‌های اخیر سبب شده که برخی از نقاط استان فارس که پیش از این تالاب بوده مستعد فرسایش شوند و با وزش شدید باد تولید گرد و غبار کند این در کنار نفوذ توده آلودگی از یک کشور یا استان دیگر آلودگی هوا در استان فارس را تشدید می‌کند. 

معاون حفاظت و پایش محیط زیست استان فارس با بیان اینکه اگر وزش باد شدید نباشد مشکل حادی از این تالاب‌های مستعد فرسایش ایجاد نخواهد شد، بیان کرد: بیشترین دلیل آلودگی هوا در سال جدید از کشورهای همسایه بوده البته خشکسالی‌ها نیز موثر است. 

 

 

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها