کد خبر: ۸۸۰۹۱
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۰
گروه استان‌ها ـ مسئول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: در حال حاضر آلودگی هوای همدان بسیار شدید و بحرانی است.
نفس همدان تنگ شد/ وضعیت آلودگی هوا

به گزارش آرانيوز از همدان، از بعد از ظهر دیروز آلودگی هوای همدان تشدید شده و وضعیت هوا به حالت ناسالم و خطرناک برای همه گروه‌های سنی درآمده است. شب گذشته در حوالی ساعت 23، آلودگی هوا به حدی رسید که اثرات آن بر روی دستگاه تنفسی و چشم‌ها کاملا محسوس بود.افرادی که در ساعات آلودگی بیرون بودند از بروز علائمی مانند سوزش و خارش گلو، سوزش چشم‌ها و حتی تنگی نفس گلایه داشتند.

آلودگی هوا سبب تشکیل جلسه اضطراری کمیته مدیریت بحران در استان شد که بر اساس آن مدارس مقاطع پیش دبستانی و ابتدایی سراسر استان در شیفت صبح تعطیل شدند‌.اما از همان شب گذشته که خبر تعطیلی مدارس این مقاطع منتشر شد با واکنش خانواده‌ها مواجه شدیم‌.

یک شهروند همدانی در تماس با دفتر خبرگزاری تسنیم و گفت‌و‌گو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: وقتی می‌گویند هوای همدان برای همه گروه‌های سنی ناسالم و خطرناک است، چرا نباید همه مقاطع شوند؟

وی تصریح کرد: وقتی هوا برای تمام گروه‌ها خطرناک اعلام می‌شود پس ابتدایی با سایر مقاطع تفاوتی ندارد و همه بچه ها و بزرگسالان در معرض خطر و عوارض ناشی از این آلودگی هستند.

این شهروند همدانی با اشاره به اینکه یکی از فرزندانم پایه سوم ابتدایی و دیگری در پایه هفتم است، گفت: دیشب شاخص آلودگی هوا در همدان به بالای 500 رسیده اما سلامتی همه دانش‌آموزان برای کمیته مدیریت بحران استان مهم نبوده است.

وی با تاکید بر اینکه دیشب برای در امان ماندن از آلودگی همه پنجره‌ها را بسته بودیم، تصریح کرد: شدت آلودگی به حدی بود که دچار سوزش گلو شدیم‌.

  چرا همه مدارس تعطیل نشدند؟  

علیمردان طالبی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: تصمیم‌گیری برای تعطیی مدارس، با یک شخص نیست بلکه حاصل هم اندیشی و تصمیم چند مسئول در کمیته است.

وی با بیان اینکه در تعطیلی مدارس، باید همه عوامل و شاخص‌ها را در نظر بگیریم، تصریح کرد: در وضعیت دیشب، نیازی به تعطیلی همه مقاطع نبود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان با اشاره به اینکه جلسه تصمیم گیری برای تعطیلی دانش‌آموزان شیفت بعد از ظهر، در ساعت 10 برگزار می‌شود، گفت: باید گزارشاتی از هواشناسی، محیط زیست و سایر دستگاه‌های مرتبط دریافت کنیم.

 شاخص آلودگی همدان 526 است 

مسئول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه صبح امروز شاخص آلودگی هوا عدد 526 بوده است، اظهار داشت: هوای استان برای همه گروه‌های سنی ناسالم، بحرانی و بسیار خطرناک است.

مهدی خدا بخشی با اشاره به اینکه دیشب در برخی ساعات شاخص آلودگی به عدد 910 رسید، تصریح کرد: شرایط آلودگی در شهرستان‌های نهاوند و ملایر، بدتر از همدان است.

وی با تاکید بر اینکه خطر آلودگی برای همه گروه‌های جامعه است، گفت: مردم به هیچ عنوان از منازل خود خارج نشوند.

مسئول کنترل آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه اگر مجبور به تردد در بیرون از منزل هستید، حتما از ماسک مناسب استفاده کنید، تصریح کرد: ماسک n95 بهتر از ماسک‌های ساده است.

خدابخشی با تاکید بر اینکه گرد و غبار از سمت کشور عراق وارد استان ما شده و خارجی است، اظهار داشت: امیدواریم در ساعات ظهر وضعیت بهتر شود.

وی با بیان اینکه عوارض آلودگی هوا بر بدن، در طولانی مدت مشخص می‌شود، تصریح کرد: بیماران قلبی عروقی، بیماران تنفسی، سالمندان، مادران باردار، کودکان و بیماران زمینه‌ای و مزمن، بیش از دیگران در معرض ابتلا به عوارض و بیماری‌های ناشی از آلودگی هستند.

به گزارش تسنیم، از دیشب چندین پیام و تماس مبنی بر گلایه و انتقاد از عدم تعطیلی همه مقاطع تحصیلی به علت وضعیت خطرناک آلودگی هوا، به دست ما رسیده است‌‌.

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها