کد خبر: ۸۸۰۸۳
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۷
گروه استان‌ها - سرپرست اداره کل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با اشاره به سرمازدگی باغ‌ها و مزارع این استان گفت: خسارت سرمازدگی دو هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان بر آورد شده است.
سرما ۲ هزار و ۳۸۰ میلیارد تومان خسارت در چهارمحال و بختیاری به‌بار آورد

به گزارش آرانيوز از شهرکرد، در دهه‌های گذشته، مخاطرات طبیعی خسارات اقتصادی و تلفات جانی زیادی به کشور تحمیل کرده است. وقوع مخاطره، دارایی خانوار را به طور جدی در معرض خطر قرار می‌دهد و با کاهش درآمد و پس انداز، سبب کاهش سطح رفاه آنان می‌شود. پس از وقوع مخاطره، بار مالی سنگینی به منظور کمک رسانی به آسیب دیدگان بر دوش دولت گذاشته می‌شود که دولت توانایی جبران تمامی آن خسارات را ندارد.

از آنجایی که این حوادث زیان‌بار قابل پیش بینی نیستند باید به فکر پیشگیری بود، با برنامه‌ریزی صحیح و اجرای اقداماتی پیش از وقوع با هدف کاهش خطر مخاطرات طبیعی، می توان هزینه‌های تحمیل شده را به شدت کاهش داد و بحران را مدیریت کرد.

 زلزله، سیل، طوفان، تگرگ، خشکسالی و سرمازدگی  از جمله بلایای طبیعی هستند که می‌توانند آسیب‌های زیادی وارد کنند، کشاورزان و دامداران با اقدامات پیشگیرانه و حتی تحت پوشش قرار گرفتن می‌توانند هنگام وقوع خسارت شاهد از بین رفتن اقتصاد خود به یک‌باره نباشند.

خسرو کیانی، سرپرست اداره کل مدیریت بحران استان چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با آرانيوز در شهرکرد، اظهار داشت: از ابتدای سال 1401 تا کنون عمده خسارت در استان چهارمحال و بختیاری  سرمازدگی بود که حدود دو هزار و 380 میلیارد تومان است و مابقی خسارات از جمله رعد و برق و سیل‌های محدود بودند که حدود سه و نیم میلیارد تومان خسارت برجای گذاشتند.

وی خاطرنشان کرد: دولت نمی‌تواند تمام خسارات را جبران کند، بیمه در بخش کشاورزی خسارات را جبران می‌کند، به طور خوش‌بینانه دولت 25 درصد خسارات را جبران می‌کند چرا که این کار در توان دولت نیست به همین دلیل تاکید می‌شود حتما مردم تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

سرپرست اداره کل مدیریت بحران استان چهارمحال و بختیاری گفت: هر نوع حادثه‌ای که اتفاق افتد باید از طریق بیمه جبران خسارت شود به همین دلیل قرار گرفتن تحت پوشش بیمه ضرورت دارد، در واقع بهترین و سریع‌ترین راه جبران خسارات، پوشش بیمه است.

وی تصریح کرد: 80 درصد حق بیمه با دولت بوده و تنها 20 درصد آن با کشاورز و دامدار است، انتظار است که حتما به پوشش بیمه توجه شود چرا که مطمئن‌ترین راه برای جبران خسارت است.

کیانی در پایان خاطرنشان کرد: حوادث از قبل قابل پیش بینی نیست، با توجه به اینکه استان چهارمحال و بختیاری نیز مستعد حوادث است باید مردم استان حتما تحت پوشش بیمه اماکن مسکونی، کشاورزی و دامی باشند و دستگاه‌های اجرایی هم باید به طور حتم تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها