کد خبر: ۸۸۰۱۲
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۵
گروه استان‌ها_ مدیرکل اقتصاد و امور دارایی استان فارس گفت: در سال ۱۴۰۱ رقم ۹ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان درآمد عمومی برای استان فارس پیش‌بینی شده که نسبت به سال قبل بیش از ۶۰ درصد رشد داشته است.
۹۹۰۰ میلیارد تومان درآمد عمومی برای استان فارس پیش‌بینی شد

بابک دایی در گفت‌وگو با آرانيوز  در شیراز، با بیان اینکه امسال 9 هزار و 900 میلیارد تومان  پیش‌بینی درآمدهای عمومی برای استان فارس شده که نسبت به سال گذشته رشد 68 درصدی داشته است، اظهار داشت: علاوه بر این 800 میلیارد تومان هم بحث واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه از این 9 هزار و 900 میلیارد تومان حدود 9 هزار و 300 میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی و 600 میلیارد تومان سایر درآمدها است، افزود: در سال 1401 برای اولین‌بار  کل مازاد درآمد استان فارس در قالب صندوق پیشرفت و عدالت به استان بازگردانده می‌شود تا صرف اجرا و تکمیل پروژه‌ها شود. 

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان فارس با بیان اینکه قبلا بخشی از مازاد درآمد استان‌ها به آنها بازگردانده می‌شد ولی امسال در بودجه مصوب شده که استان‌ها هر چقدر مازاد درآمد داشته باشند در قالب همین صندوق به استان بازگردانده شود، عنوان کرد: همت مدیران دستگاه‌های زیربط در درآمدزایی استان را می‌طلبد که بدون اینکه فشاری بر فعالین اقتصادی شناسنامه‌دار و تولیدی آورده شود درآمدهای مالیاتی اخذ شود تا مازاد درآمد داشته باشیم.

دایی با بیان اینکه درآمدهای عمومی استان از دو بخش درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدها تشکیل می‌شود، خاطرنشان کرد: سایر درآمدها شامل درآمد حاصل از مالکیت دولت، درآمد حاصل از فروش خدمات و کالا، درآمد حاصل از جرائم و خسارات، درآمدهای متفرقه و درآمد حاصل از واگذاری دارایی سرمایه‌ای است. 

وی با بیان اینکه عمده درآمدهای عمومی از محل درآمدهای مالیاتی است، گفت: کل رقم درآمد عمومی مصوب برای استان در سال 1400 رقم 5 هزار و 900 میلیارد تومان بود که 5 هزار و 400 میلیارد تومان از آن درآمدهای مالیاتی و نزدیک به 500 میلیارد تومان هم سایر درآمدها بوده است. 

مدیرکل اقتصاد و امور دارایی استان فارس افزود: با تمرکزی که بر جلوگیری از فرار مالیاتی و اخذ مالیات از پایه‌های جدید مالیاتی نظیر مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر خودروهای لوکس و موارد این‌چنینی بوده، تحقق درآمدهای عمومی استان در بخش مالیاتی و سایر درآمدها در سال گذشته 109 درصد بود که نسبت به سال قبل رشد 50 درصدی داشته است. 

وی با بیان اینکه درآمدهای مالیاتی 114 درصد محقق شده  و رشد 57 درصدی نسبت به سال قبل داشته؛ اما سایر درآمدها 55 درصد محقق شده و رشد منفی داشته است، عنوان کرد: یکی از علل رشد منفی سایر درآمدها شیوع بیماری کرونا بود چون طی دو سال شیوع کرونا درآمد مراکز تاریخی و توریستی محقق نشد. 

دایی گفت: تقریبا 15 دستگاه اجرایی مثل اداره کل امور مالیاتی، نیروی انتظامی، سازمان پزشکی قانونی، اداره کل استاندارد، میراث فرهنگی، اداره کل ثبت اسناد و املاک فارس، اداره کل حفاظت محیط زیست، استانداری فارس بخش اتباع و بیگانگان، اداره کل راه و شهرسازی، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان بهزیستی، اداره کل فرهنگ و ارشاد، اداره کل صمت در درآمدزایی عمومی کد درآمدی دارند. 

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار