کد خبر: ۸۷۸۰۴
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۱
گروه استان‌ها- به گفته مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان ذخیره‌سازی کالاهای اساسی در استان گیلان به اندازه است و جایی برای نگران مردم جهت کمبود کالاهای اساسی نیست.
استان گیلان فردای اصلاح ارز ترجیحی|مردم نگران کمبود کالا نباشند

به گزارش آرانيوز از رشت، دولت از مدت‌ها پیش بر حذف ارز ترجیحی با هدف جلوگیری از رانت و فساد و بازگرداندن 9 میلیارد دلار به خزانه اصرار داشت که البته از همان ابتدای طرح این موضوع، ایجاد تورم و وارد شدن شوک به بازار در پی حذف ارز ترجیحی پیش‌بینی شده بود.

قطعاً این جراحی اقتصادی و حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی در ابتدا تحولات عظیمی را با خود به همراه داشته و معیشت مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد و دولت برای خنثی‌سازی اثر این اصلاح طی روزهای گذشته اقدام به واریز یارانه برای 77 میلیون نفر از یارانه بگیران کشور کرد‌.

اصلاحات به وجود آمده و به تبع تلاطم ایجاد شده در بازار طی یک الی دو روز اخیر نگرانی‌هایی را برای مردم و به تبع مردم گیلان به وجود آورده که حال با گذشت یک روز از اجرای طرح اصلاح اقتصادی ارز ترجیحی به بررسی وضعیت بازار در سطح استان گیلان براساس اخبار واصله می‌پردازیم.

با وجود اینکه به گفته مدیرکل سازمان صمت استان گیلان امروز بیش از 250 تن مرغ یعنی به‌ میزان نیاز استان گیلان در سراسر استان توزیع شد اما طبق اخبار واصله از جای جای استان برخی از شهرستان‌ها و شهرهای استان با کمبود مرغ مواجه بودند.

صف‌های طولانی مردم در برخی از شهرستان‌های استان نظیر رشت، صومعه‌سرا، فومن، ماسال و دیگر مناطق استان برای خرید مرغ گویای نگرانی مردم از کمبود مرغ و تلاطم ایجاد شده در بازار بوده که به گفته مسئولان مربوطه این کمبود ناشی از جو روانی ایجاد شده در بازار است.

علاوه بر کمبود مرغ در بسیاری از فروشگاه‌های استان گیلان طی یک الی دو روز گذشته همچنان شاهد عدم عرضه روغن و ماکارونی در اکثر فروشگاه‌های استان هستیم شایان ذکر است که 15 اردیبهشت‌ماه 40 هزار تن روغن خام از مجتمع بندری کاسپین ترخیص شده است.

لازم به ذکر است که علاوه بر تأثیر جو روانی ایجاد شده بر کمبود کالاها، سودجویی افراد و احتکار کالاهای اساسی در تلاطم ایجاد شده در بازار بی‌تأثیر نیست و به گفته رئیس پلیس امنیت اقتصادی استان گیلان با تحولات اقتصادی دولت آمار پرونده‌های احتکار امسال در گیلان افزایش 15 درصدی داشته است.

در پی تحولات اقتصادی ایجاد شده و به تبع سودجویی برخی از منفعت‌طلبان از این اصلاحات برای تنگ کردن معیشت مردم، تشدید نظارت‌ بازرسان تعزیرات حکومتی، پلیس امنیت اقتصادی، بازرسان سازمان صمت و جهاد کشاورزی بر بازار و انبارها در دستور کار قرار گرفته است.

به گفته مدیرکل تعزیرات حکومتی استان گیلان مأموران تعزیرات حکومتی استان امروز به همراه بازرسان صمت و پلیس امنیت اقتصادی 10 تن روغن سرخ کردنی با قیمت قبلی را از یک شرکت پخش عمده مواد غذایی استان که بنا بود به تهران بازگردانده شود کشف و ضبط کردند.

به منظور تشریح آخرین وضعیت ذخیره‌سازی کالای اساسی در استان گیلان تیمور پورحیدری امشب در جمع خبرنگاران از مناسب بودن ذخیره‌سازی کالا در گیلان خبر داد و اظهار داشت: ذخیره‌سازی کالا در استان گیلان به اندازه است و مشکلی در ذخیره‌سازی کالای اساسی در استان وجود ندارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان تصریح کرد: بنابر گزارش مدیرکل جهاد کشاورزی استان گیلان و سایر دستگاه‌های مربوطه در حوزه ذخیره‌سازی کالاهای اساسی در استان گیلان از قبل تمهیدات خوبی اندیشیده شده و تحت هیچ شرایطی مردم نگران نباشند.

وی افزود: با توجه به تحولاتی که طی دو روز اخیر در بازار ایجاد شده پیش‌بینی ما این است که طی دو روز آینده تلاطم برطرف و آرامش در بازار برقرار شود؛ هیچ کمبود و نگرانی درباره کالاهای اساسی وجود ندارد و همه نوع کالا از مرغ تا سایر مایحتاج عمومی در استان تأمین شده است.

پورحیدری درباره افزایش خودسرانه قیمت نان سنتی در برخی از نانوایی‌های گیلان با بیان اینکه هیچ افزایشی در قیمت نان اتفاق نیفتاده خاطرنشان کرد: اگر واحدی اقدام به افزایش قیمت کند قطعاً تخلف کرده و بازرسان با این واحدها برخورد می‌کنند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان با تأکید بر همراهی مردم در امر نظارت بر بازار اظهار  داشت: مردم در صورت مشاهده این موارد و تخلفاتی نظیر گران‌فروشی در واحدها با سامانه 124 یا 135 تماس گرفته و مراتب را جهت رسیدگی اطلاع‌رسانی کنند.

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار