کد خبر: ۸۷۴۶۴
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۹
نماینده مردم خرم‌‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه ارز ترجیحی از بعضی کالاها برداشته می‌شود به معنای حذف یارانه نیست، در واقع هدایت یارانه را داریم و نه حذف یارانه‌ها.

مهرداد ویسکرمی امروز در گفت‌وگو با آرانیوز با اشاره به اینکه مشکلات مزمنی گریبانگیر اقتصاد کشور است، اظهار کرد: ما در حیطه‌های فرهنگی و امنیتی به یک استقلال رسیدیم و در این زمینه دشمن ناامید شده است‌؛ اما در جنگ اقتصادی قطعا اقتصاد کشور نیاز به کارهای اساسی و جراحی‌هایی دارد.

وی افزود: یکی از این موارد ارز ترجیحی بود با توجه به شرایط کشور در زمان جنگ و پس از آن توجیه داشت، اما با گذشت زمان برخی افراد فرصت طلب راه سوء استفاده را یاد گرفتند، به طوری که یا ارز ترجیحی در برخی دولت‌ها به افراد نااهل داده شد یا اینکه افرادی که خصوصیات و شاخص‌ها را هم داشتند کالا را با قیمت عادی و آزاد عرضه کرده و پول کلانی به جیب زدند.

نماینده مردم خرم‌‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی گفت: یک سری هم ارز را در جای خود مصرف نکردند، به عنوان در حوزه دارو ما دیدم که ارز ترجیحی صرف واردات لوازم آرایشی شد، یا در بخش نهاده‌های دامی غذای سگ و گربه را وارد کردند.

ویسکرمی خاطرنشان کرد: نکته مهم این است این یارانه‌ای که داده می‌شود بیت المال است و همه مردم باید به صورت عادلانه استفاده کنند؛ اما در حال حاضر افرادی که امکانات، رابطه، قدرت و ثروت بیشتری دارند یارانه بیشتری هم دریافت می‌کنند و این باعث شده روز به روز فاصله فقر و غنا بیشتر شود.

وی تاکید کرد: اینکه ارز ترجیحی مشکل ساز شده مورد اتفاق همه دولت‌ها بوده اما جسارتی و شجاعتی که دولت‌های گذشته باید به خرج می‌دادند آن هم در شرایطی که فاصله ارز دولتی و آزاد کمتر بود وجود نداشت، در واقع نگاه مصلحتی داشتند و نمی‌خواستند ریسک کنند.

نماینده مردم خرم‌‌آباد و چگنی در مجلس گفت: با وجود مشکلات اقتصادی که امروز شاهد هستیم این ارز ترجیحی باید به صورت عادلانه به دست مردم برسد.

ویسکرمی با اشاره به اینکه یارانه باید بر اساس عدالت تقسیم شود و در خصوص حذف ارز ترجیحی شک و شبهه‌ای وجود ندارد، عنوان کرد:  مجلس هم سال گذشته دولت را  موظف کرد ارز ترجیحی را حذف کند، امسال دولت اراده از خود نشان داد و پیشنهاد حذف ارز ترجیحی را داد مجلس هم با وجود دغدغه‌ها و  نگرانی‌ها در خصوص مدل اجرا و دقت اجرای طرح اما بخاطر اهمیت موضوع با دولت همکاری کرد.

وی با بیان اینکه اینکه ارز ترجیحی از بعضی کالاها برداشته می‌شود به معنای حذف یارانه نیست، اظهار کرد: اما یارانه‌ها به جایی که باید برود استفاده می‌شود، در واقع ما هدایت یارانه را داریم و نه حذف یارانه‌ها.

نماینده مردم خرم‌‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در  این میان اما دولت حتما باید برنامه حساب شده و همه جانبه‌ای را داشته باشد و همه ابعاد و آسیب‌ها را ببیند، مهمتر از همه اینکه در میانه راه کار راه رها نکند چون رها کردن کار خسارت بیشتری را به دنبال دارد.

ویسکرمی افزود: بدون شک اثرات حذف ارز ترجیحی تنها روی کالاهای مورد نظر نیست بلکه روی دیگر کالاها هم اثر می‌گذارد و لذا باید فکری شود.

وی تاکید کرد: دولت در خصوص این موضوع  اقناع افکار عمومی و توضیح به مردم را مد نظر داشته باشد، زیرا بزرگترین سرمایه در جمهوری اسلامی اعتماد مردم و خود مردم است و باید تلاش کنیم مردم را محرم بدانیم و از آنها کمک بخواهیم‌.

نماینده مردم خرم‌‌آباد و چگنی در مجلس شورای اسلامی در پایان صحبت‌های خود گفت: امیدواریم از این گردنه اقتصادی هم با رعایت مسائل به خوبی عبور کنیم؛ در عین حال مجلس به دولت تاکید کرده الزامات را رعایت کند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها