کد خبر: ۸۶۷۱
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۰
مدیرکل دفتر آموزش پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر دوره‌ پیش دبستانی دوره‌ای رسمی، غیراجباری اما ضروری است که بستر رشد همه جانبه و تعالی کودکان را فراهم می‌کند.

  پیش‌دبستانی دوره‌ای غیراجباری اما ضروری است

به گزارش آرانیوز،  "رخساره فضلی" پیرامون ضرروت‌ گذراندن دوره پیش دبستانی اظهار کرد: یافته‌های علمی و معارف بشری نشان می‌دهد که دوران قبل از تولد تا چهار سالگی دوران بسیار مهمی است و تربیت کودک در این دوران در خانه و برعهده خانواده است.

 

وی افزود: ترجیح این است که کودکان تا سن چهار سالگی در دامان پرمهر مادران تربیت شوند و در عین حال لازم است تجارب اجتماعی و... هم در تربیت آنان مدنظر گرفته شود.

 

مدیرکل دفترآموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه از سن چهار تا شش سالگی دوره رسمی و ضروری پیش دبستانی قلمداد می‌شود اظهار کرد: بر اساس اسناد و قوانین موجود این دوره بعد از خانواده، سهم مهمی در رشد فردی و تحول اجتماعی دارد و مبنای عدالت آموزشی است.

 

فضلی افزود: در حال حاضر دوره‌ پیش دبستانی دوره‌ای رسمی غیراجباری اما ضروری است که بستر رشد همه جانبه و تعالی کودکان را فراهم می‌کند.

 

مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد کودکانی که دوره پیش دبستانی را گذرانده‌اند در همه زمینه‌های رشدی نسبت به همسالان مشابه خود که این دوره را نگذرانده‌اند؛ متفاوت هستند و برتری دارند، اظهار کرد: مطالعات طولی نیز نشان می‌دهد ماندگاری تاثیر آموزش‌های دوره پیش دبستانی در درازمدت بسیار بالاست.

 

فضلی تصریح کرد: بر این اساس لازم است والدین فرزندان خود را در کلاس‌های پیش دبستانی ثبت‌نام کنند و مربیان هم در رابطه با روش‌های تربیتی و فعالیت‌های آموزشی دقت بیشتری داشته باشند. کودکان پس از چهار سالگی نیازمند توسعه روابط اجتماعی و داشتن فرصت‌هایی برای تجارب یادگیری هستند.

 

وی با بیان اینکه کیفیت آموزش در این دوره مهم و سرنوشت‌ساز، مقوله‌ای جدی و درخور اهمیت است، گفت: این دوره به عنوان بخشی از نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور دارای هویت مستقلی بوده و ماهیت خاص خود را دارد. گرچه از آن به عنوان دوره‌ گذار از خانه به دبستان تعبیر می‌شود اما لازم است توجه داشته باشیم که این بخشی از ماموریت و رسالت این دوره است.

 

مدیرکل دفتر آموزش پیش دبستانی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: دوره پیش دبستانی علاوه بر بسترسازی برای گذار امن و آرام از خانه به دبستان؛ می‌تواند بستر رشد همه ‌جانبه و تعالی کودکان را فراهم کند و اثرات آن با ماندگاری بالا در دوره‌های تحصیلی و سال‌های بعد نمایان خواهد شد.

 

فضلی به برنامه‌های آموزشی این دوره نیز اشاره و عنوان کرد: برنامه‌های آموزشی در دوره پیش دبستان باید با تاکید بر مهارت‌های مبنایی از جمله تسلط به مهارت‌های ارتباطی؛ زبان فارسی، تربیت بدنی و مهارت‌های اجتماعی با رویکرد انس با قرآن؛ طراحی و اجرا شود و دارای اهداف خاصی باشد که متناسب با ویژگی‌های نوآموزان دوره پیش دبستانی است. اهدافی که بسیار ارزشمندتر از آن است که جای خود را به توانایی خواندن و نوشتن بدهد.

 

وی افزود: بر این مبنا برنامه‌های این دوره شامل بازی، قصه، شعرو سرود، نمایش، گردش علمی و... است. کار با کودکان دوره پیش دبستانی از پیچیدگی خاصی برخوردار است و اجرای برنامه‌ها نیازمند نیروهای متخصص، مجرب و علاقه مندی است که بتوانند بستر بروز و پرورش توانایی‌های کودکان دوره پیش دبستانی را فراهم کنند.

 

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش، فضلی در پایان تاکید کرد: بدیهی است کودکانی که چنین آموزش‌هایی را در کلاس‌های پیش دبستانی دریافت کرده باشند؛ نسبت به همکلاسی‌های خود در دبستان و دوره‌های بعد پیشی بگیرند، با همکلاسی‌ها، معلمان و سایر عوامل انسانی مدرسه ارتباط بهتری برقرار کنند و تصور مثبتی نسبت به خود، یادگیری و مدرسه داشته باشند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

پرچم‌ انجمن صنفی رانندگان حمل ونقل کشور بر فراز ستاد انتخابات عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به اهتزاز در آمد/بزرگترین گردهمایی و بیعت تمام قد انجمن صنفی تلاش گران رانندگان حمل ونقل کشور ایران با آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پایتخت برگزار شد/اولین نشست به همت خادم زاده مدیره انجمن رانندگان کل کشور و مظاهری عضو هیات مدیره انجمن رانندگان کل کشور خانواده بزرگ حمل ونقل کشور و بررسی راهکار رفع مشکلات و موانع حوزه حمل ونقل کشور برگزار شد/احمد عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی گفت:راهکارهای رفع مشکلات حوزه حمل ونقل کشور و اقتصاد کشور و تشریح وظایف کمیته های حمل ونقل کشور پرداختند/عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت در ادامه گفت:ما باید همت کنیم برای اینکه عدالت مداری و حق مداری در زمان اجرای قانون برای همه ملموس باشد این که همه بگویند اینها عدالت و قانون را اجرا می کنند/انتخابات پرشکوه با حضور تمام اقشار دولت قوی برای شکل‌گیری ایران قوی را رقم خواهد زد/خدمت بی منت و تسهیل و تسریع در خدمات رسانی به مردم زمینه شور ونشاط سیاسی تقویت مشارکت ور انتخابات را فراهم می‌کند

ناصر امانی کاندیداهای دوره ششمین انتخابات شورای شهر تهران در مسیر خیابان بهشت/ استقبال نخبگان،خانواده های معظم شهدا و جانبازان مدافعان حرم،اساتید،کسبه بازاریان از حضور امانی کاندیداهای شورای شهر تهران در پایتخت/مبارزه با فساد ابزارهای مختلفی دارد اما به نظر می‌رسد نظارت مستقیم مردم بر عملکرد شوراها و شهرداری می‌تواند اعتماد عمومی را به این مجموعه برگرداند./واژه فساد مالی، سالیانه سال است که در افکار عمومی با شهرداری ها گره خورده است .یکی از عوامل کاهش شدید اعتماد عمومی همین فسادهای ریز و درشت در شهرداری هاست که گاهی تیتر یک رسانه‌ها می‌شود که گاهی بحث داغ محافل./با استقرار سامانه‌های شفافیت شهرداری تهران دیگر جای فساد و رانت نیست/شفافیت در شهرداری به این معناست که شهروندان بتوانند از داشته ها ،مخارج ،درآمدها و منابع شهرداری که متعلق به خودشان است، آگاهی پیدا کنند این خواسته زیادی نیست./شفافیت سالیان سال است که برای مردم آرزویی محال به شمار می‌آید و برای مسئولان، نقطه ای ایده‌آل. همه می دانند که فساد در نقطه پنهان بروز می‌کند و شفافیت دقیقا در مقابل این نقطه ایستاد است./شفافیت و پاسخگویی باید اصل اولیه انتخاب مردم باشد تا شاهد رشد و پیشرفت شهرها و برآورده شدن مطالبات مردم در کشور ایران اسلامی باشیم/شفافیت می‌تواند مردم را از اقدامات و عملکرد مدیران و مسئولان آگاه سازند و به همین ترتیب روزنه‌های فساد را ببندد. اما اینکه چرا بعد از سال‌ها همچنین شفافیت در ادارات و نهادهای دولتی صرفا به عنوان یک شعار باقی مانده است ،دلایل متعددی دارد

آخرین اخبار