کد خبر: ۸۵۵۶۱
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۲۶
صالح آبادی:
رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: بهبود و هدایت سرمایه‌گذاری‌های مولد به سمت اشتغال‌آفرینی باید به منظور افزایش رشد اقتصادی در دستور کار کشور‌های گروه۲۴ قرار گیرد.

بهبود و هدایت سرمایه‌گذاری‌های مولد به سمت اشتغال‌آفرینی در دستور کار قرار گیردبه گزارش آرانیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست روسای‌کل بانک‌های مرکزی کشور‌های عضو گروه ۲۴ (G۲۴)، وظیفه اصلی نهاد‌های پولی و مالی بین‌المللی را احیای اقتصادی جوامع آسیب‌دیده از کرونا و تقویت شاخص‌های مرتبط با توسعه پایدار کشور‌های برشمرد و گفت: بهبود و هدایت سرمایه‌گذاری‌های مولد به سمت اشتغال‌آفرینی باید به منظور افزایش رشد اقتصادی در دستور کار کشور‌های گروه۲۴ قرار گیرد.

دکتر علی صالح‌آبادی در این نشست که بصورت مجازی برگزار شد تصریح کرد: اقدامات نهاد‌های مالی بین‌المللی باید بر تقویت تجارت خارجی، حمایت از سرمایه‌گذاری‌های پایدار و خلق فرصت‌های اشتغال با توجه به مزیت‌های نسبی کشور‌های در حال توسعه متمرکز باشد.

رئیس‌کل بانک مرکزی در این جلسه که محوریت بحث‌های آن «بهبود اقتصاد پایدار و فراگیر» بود با اشاره به ضرورت تقویت ارزش پول ملی کشور‌های در حال توسعه، حمایت عملی از بازار‌های نوظهور و ترویج مبادلات بازرگانی و تجاری میان آنان تصریح کرد: اتخاذ راهکار تعمیق و توسعه مناسبات دو و چندجانبه بین‌المللی میان کشور‌های عضو گروه ۲۴ باید برای مقابله با هرگونه بحران‌های احتمالی در دستور کار قرار بگیرد و نهاد‌های مالی همچون صندوق بین‌المللی پول هم موظفند طبق وظایف ذاتی‌شان، نقش محوری خود را در این زمینه ایفا کنند.
دکتر صالح‌آبادی همچنین با اشاره به ضرورت سرمایه‌گذاری‌های مولد کشور‌های صادرکننده نفت در امور زیربنایی ملی و توسعه زیرساخت‌ها گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است در صورت رفع تحریم‌ها، ظرفیت تولید نفت خود را متناسب با شرایط بازار تنظیم کند، زیرا این اقدام به بهبود چشمگیر سرمایه‌گذاری‌ها منجر می‌شود.
رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان در این نشست بین‌المللی همچنین تصویب اخیر صندوق ثبات و احیای اقتصادی در این گروه بین‌المللی را ابزاری موثر برای اصلاح ساختار تامین مالی اعضا در حوزه‌های کلیدی برشمرد.
گفتنی است ریاست سالانه گروه۲۴ که تا سال پیش به مدت یکسال برعهده جمهوری اسلامی ایران بود از اکتبر ۲۰۲۱ به کشور عضو گواتمالا سپرده شده است.
اعضای گروه۲۴ از سه منطقه آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین هستند و در سال‌های گذشته نیز چهار کشور دیگر نیز به آن اضافه شده اند. در این گروه مالی و پولی بین‌المللی، کشور‌های جمهوری اسلامی ایران، هند، آفریقای جنوبی، ونزوئلا، الجزایر، آرژانتین، برزیل، کلمبیا، کنگو، ساحل عاج، اکوادور، مصر، اتیوپی، گابن، غنا، گواتمالا، هائیتی، کنیا، نیجریه، لبنان، مکزیک، مراکش، پاکستان، پرو، فیلیپین، سریلانکا، سوریه، ترینیداد و توباگو، عضو هستند.
هم اکنون کشور چین عضو ناظر ویژه و کشور‌های آنگولا، اندونزی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی هم سایر اعضای ناظر گروه۲۴ هستند.

 
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار