کد خبر: ۸۱۰۷۸
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۸
اختلافات داخلی در تیم مذاکره‌کننده آمریکا، کارشکنی‌های حزب جمهوری‌خواه و الزام به گزارش‌دهی به رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی برخی از عواملی هستند که موجب شده است واشنگتن پیچیدگی‌های مذاکرات وین را چند برابر کند.

به گزارش آرانیوز، برجسته‌سازی خبری درباره جدا شدن چند عضو تیم مذاکره‌کننده آمریکا از هیأت اعزامی این کشور به گفت‌وگوهای وین را می‌توان تازه‌ترین نشانه از تلاش واشنگتن برای تزریق پیچیدگی‌های بیشتر به این پرونده به‌جای حرکت در جهت کاستن از آنها دانست.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در گزارشی شامگاه دوشنبه با ادعای وجود اختلاف‌هایی در تیم مذاکره‌کننده آمریکا نوشت که تا کنون سه نفر از اعضای این تیم به‌دلیل داشتن دیدگاه‌های متفاوت با «رابرت مالی»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران پست‌های خودشان را ترک کرده‌اند و در وین حضور ندارند.

«ریچارد نفیو»، معاون نماینده ویژه وزیر خارجه آمریکا در امور ایران که از او به‌سبب نقشش در طراحی تحریم‌ها علیه ایران به‌عنوان معمار تحریم‌ها یاد می‌شود یکی از کسانی است که ادعا شده است از تیم تحت حمایت رابرت مالی جدا شده است؛ وال‌استریت‌ژورنال ادعا کرده است دلیل اختلاف این بوده که نفیو از اتخاذ رویکردی سخت‌گیرانه‌تر علیه ایران حمایت می‌کرده است.

وال‌استریت‌ژورنال و رسانه‌های آمریکا با وجود این نوشته‌اند که جدا شدن اعضای این تیم اتفاقی است که در ماه دسامبر یعنی اوایل برگزاری دور هفتم مذاکرات رخ داده است؛ مضاف بر این، این نقل و انتقال‌ها جزو رویه‌های مرسوم جابه‌جایی‌ها در وزارت خارجه آمریکا در آن ماه از سال محسوب می‌شود.

با این اوصاف، تصمیم به رسانه‌ای شدن مسئله اختلافات ادعایی در هیأت مذاکره‌کننده آمریکایی نمی‌تواند تصادفی صورت گرفته باشد و با توجه به سابقه رفتاری آمریکا در چند ماه گذشته که به‌جای عمل به تعهداتش به‌دنبال توسل به بازی‌های رسانه‌ای بوده، قابل بحث و بررسی است.

در شرایط حاضر این احتمال کاملاً وجود دارد که درز خبر فعلی به رسانه‌ها برای اعمال فشار بر مذاکره‌کنندگان کنونی آمریکا جهت اتخاذ مواضع سخت‌تر در برابر ایران صورت گرفته باشد و یا ممکن است دنبال القای این پیام باشد که آمریکا نرمش‌ها و انعطاف‌های لازم را در برابر ایران نشان داده است و اکنون این ایران است که باید نرمش نشان دهد.

این‌که کدام‌یک از این احتمال‌ها درباره هدف آمریکایی‌ها به واقعیت‌ها نزدیک‌ترند و یا اینکه چه فرضیه‌های دیگری در این خصوص قابل طرح هستند مسئله‌ای است که در آینده روشن‌تر خواهد شد، اما صرف‌نظر از این موضوعات، نقش اختلافات داخلی هیأت‌های غربی و مقاصد مختلفی را که هریک از آنها از دل برجام به‌دنبال دستیابی به آن هستند در پیچیده‌تر کردن گفت‌وگوها نمی‌توان نادیده گرفت.

در این میان، رفتارهای یک کشور را می‌توان مهم‌ترین عامل تزریق پیچیدگی به وضعیت اجرای برجام و مذاکرات وین دانست: آمریکا ـ همان کشوری که از نخستین روزهای اجرایی شدن توافق با حفظ سایه ابهام بر سر آن مانع برخورداری ایران از مزایای اقتصادی موعود شد، با خروجش از برجام و تنبیه سایر کشورها بابت اجرای یک قرارداد مورد تأیید شورای امنیت آن را تا مرز فروپاشی پیش برد و اکنون به‌جای عمل کردن به وعده‌های خود برای بازگشت به توافق، از یک طرف گره‌ها و بن‌بست‌های بیشتری در گفت‌وگوها ایجاد می‌کند و از طرف دیگر، با راه انداختن هیاهو به‌دنبال مقصر نشان دادن ایران بابت کندی مذاکرات است.

از جمله این بن‌بست‌ها اختلافات داخلی در آمریکا بوده است؛ در ماه‌های گذشته قانونگذاران حزب جمهوری‌خواه چندین طرح قانونی برای جلوگیری از رفع تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران معرفی کرده‌اند. برخی از نمایندگان کنگره هم تهدید کرده‌اند که چنانچه رئیس‌جمهور بعدی از حزب جمهوری‌خواه باشد باز هم برجام را پاره خواهد کرد.

با این حال، رفتارهای جو بایدن به‌گونه‌ای بوده است که نه‌تنها چاره‌ای برای این معضلات نیندیشیده بلکه به آنها دامن هم زده است. «جفری لوئیس»، کارشناس آمریکایی مسائل منع اشاعه هسته‌ای روز گذشته در مصاحبه با پایگاه «نیوریپابلیک»، در پاسخ به این سؤال که چرا بایدن تا به حال برای بازگشت به برجام تعلل کرده است گفت که او در مصاف با منتقدانش، «فردی بزدل است.»

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار