کد خبر: ۸۰۸۳۶
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۵
سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ از مخالفت کمیسیون متبوعش با درخواست دولت مبنی بر افزایش ۲ سال سن بازنشستگی مستخدمین دولت خبر داد.
زارع خبر داد:مخالفت کمیسیون تلفیق بودجه با افزایش سن بازنشستگی/افزایش جزئی سقف بودجه طبیعی است
 

به گزارش آرانیوز، رحیم زارع در تشریح نشست امروز (شنبه 2 بهمن ماه) کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 گفت: پرداخت سهم بیمه کارفرمایان برای کارگاه هایی که حداکثر 5 نفر کارگر دارند و 5 سال یا کمتر از فعالیت آنها می گذرد، مشمول معافیت بیمه 20 درصد می شود و برای کارگاه هایی که بیش از 5 سال و از 5 کارگر بیشتر در اختیار دارند، 3 درصد کمتر مشمول معافیت بیمه در سال 1401 می شوند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 ادامه داد: وزارت نیرو مکلف شد متوسط بهای انرژی برق تحویلی به صنایع فولادی ، آلومینیوم، مس و فلزات اساسی و کانی های فلزی و واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی را بر مبنای متوسط نرخ خرید انرژی برق از نیروگاه های دارای قرارداد تبدیل انرژی محاسبه و دریافت کند.

وی افزود: در رابطه با صندوق کارآفرینی امید که دولت در لایحه به عنوان صندوق پیشرفت عدالت ایرانیان آن را تغییر نام داده است، 31 واحد تابعه استانی، منابع درآمدی و واحدهای استانی را از محل درآمد ردیف ها و جداول بودجه سنواتی و همچنین فروش اموال منقول و غیرمنقول مازاد سهم استان ها، حقوق دولتی معادن 20 درصد از اعتبارات قانون متوازن و همچنین قانون هدفمندی یارانه ها در راستای حمایت از تولید به عنوان کمک های بلاعوض بخش غیردولتی، منابع صندوق پیشرفت عدالت ایرانیان تامین شود.

زارع تصریح کرد: همچنین به روسای دستگاه های ملی، استانداران اجازه داده شد که اموال و دارایی های منقول و غیرمنقول مازاد دولتی خود را که در اختیار دستگاه های دولتی و موسسات تابعه دارند، پس از تایید کارگروه های استانی و مصوبه هیات وزیران از طریق مزایده عمومی  در بورس کالا و به صورت الکترونیک در سامانه به فروش رسانده و منابع را به صندوق پیشرفت عدالت ایرانیان واریز کنند. امروز تنها بخش درآمدی صندوق پیشرفت عدالت ایرانیان را مورد بررسی قرار دادیم و بخش دیگر یعنی بخش هزینه ای پس از تصویب اطلاع رسانی خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: به دولت اجازه داده شد تا سقف 35 همت از سهام و سهم الشرکه خود را در شرکت های دولتی و اموال منقول و غیرمنقول به فروش برساند. این بند برای افزایش سرمایه بانک ها و صندوق کارآفرینی امید یا صندوق پیشرفت عدالت ایرانیان بوده و 3 برابر آن باید توسط بانک ها تحت عنوان تسهیلات به حوزه حمایت از تولید و اشتغال پرداخت شود.

وی با اشاره به مخالفت کمیسیون تلفیق با درخواست دولت مبنی بر افزایش سن بازنشستگی مستخدمین کشوری و لشگری و تامین اجتماعی گفت: همچنین با محاسبه پاداش بازنشستگی در تمامی صندوق های بازنشستگی اعم از لشگری و کشوری و سازمان تامین اجتماعی براساس حقوق 3 سال آخر موافقت نشد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1401 اظهار کرد: به دولت اجازه داده شد با درخواست دستگاه های اجرایی از جمله  صندوق های بازنشستگی کشوری و لشگری و سازمان تامین اجتماعی از طریق شرکت ملی نفت نسبت به تحویل  نفت خام و میعانات گازی صادراتی به اشخاص معرفی شده توسط دستگاه های اجرایی پس از تایید اشخاص توسط وزارت نفت براساس قیمت روز صادراتی اقدام نماید.

نماینده مردم آباده، بوانات و خرمبید در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص تصمیم گیری درباره ارز ترجیحی در کمیسیون تلفیق بودجه 1401 گفت: قرار بود کمیته ای میان دولت و مجلس مسئولیت بررسی موضوع مذکور راست. البته تکلیف نرخ محاسبه ارز  براساس ETS مشخص شده، اما اینکه چه میزان از ارز ترجیحی برای کالاهای اساسی و نهاده های دامی و دارو هزینه شود، هنوز تصمیم گیری نشده است، که پس از تشکیل کارگروه و بررسی این موضوع و تصویب در کمیسیون تلفیق اطلاع رسانی می شود.کمیسیون تلفیق بودجه لایحه 1401 در حال بررسی بخش درآمدی لایحه بود که براساس آن هم بخشی از درآمدهای دولت افزایش پیدا کرد. درخصوص نرخ ارز ترجیحی نیز هنگام بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه تصمیم گیری خواهد شد.

زارع همچنین در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درخصوص ورود نهادهای امنیتی به موضوع ارز ترجیحی اضافه کرد: بنده هم این موضوع را از طریق رسانه ها مطلع شدم و تاکنون جلسه ای در این رابطه برگزار نشده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه لایحه 1401 در پاسخ به سوال دیگری درخصوص برنامه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه برای جلوگیری از وقوع بحران های صندوق های بازنشستگی و کاهش ناترازی صندوق ها گفت: حدود 90 هزار میلیارد تومان مصوب کردیم تا از محل فروش سهام شرکت های بورسی و غیربورسی و تامین اجتماعی به این صندوق ها اختصاص یابد تا بخشی از مشکلات آنها جبران شود. همچنین برای صندوق بازنشستگی کشوری و لشگری تقریباً بیش از 130 همت در لایحه پیش بینی شده است. در مجموع در لایحه بودجه 1401  در حدود 219 همت برای حمایت از صندوق های بازنشستگی در نظر گرفته شده است. البته این یک قانون دائمی بوده و مجموعه های مختلف برای آن برنامه ریزی کرده اند، لذا ما نمی توانیم در بودجه ای که تنها یک سال اعتبار دارد، برای افزایش 2 ساله سن بازنشستگی تصمیم بگیریم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها