کد خبر: ۸۰۵۴۷
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۳
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از پیشنهاد طرف غربی برای توافق موقت با ایران خبر داد و گفت: راهبرد جمهوری اسلامی در مذاکرات توافق دائم برای لغو تحریم‌هاست و توافق موقت ایده‌آل ما نبوده و نیست

به گزارش آرانیوز، وحید جلال‌زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به آخرین وضعیت مذاکرات برجامی ایران و طر‌ف‌های غربی، گفت: طرف‌های اروپایی و آمریکایی‌ تلاش دارند حداکثر امتیازات را در این مذاکرات از ایران اخذ کنند که این در تقابل با منافع کشورمان در مذاکرات و برجام است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به سؤالی درباره ادعای غربی‌ها درباره توافق موقت، گفت: از همان دور قبل، غربی‌ها به ما پیشنهاد می‌دادند که اگر نتوانستیم توافق دائمی با شما داشته باشیم، بهتر است توافق موقت کنیم ما همان‌موقع توافق موقت را رد کردیم چون تجربه تلخی از غربی‌ها داریم.

"الان هم طرف مقابل به دنبال توافق موقت هست و پیشنهادهای را برای توافق موقت مطرح کرده است اما توافق موقت ایده‌ال ما نیست و راهبرد ما توافق دائم برای لغو تحریم‌های موثر است".

وی با بیان "در مذاکرات دستور کار تیم مذاکره‌کننده لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه کشورمان است"، افزود: ایران در مذاکرات به‌دنبال این است تحریم‌های اقتصادی نیز که علیه ملت ایران در دوران ترامپ با عناوین مختلف وضع شده است لغو شود.

نماینده ارومیه در مجلس با اعلام اینکه در دوران ریاست‌جمهوری ترامپ برخی عناوین و برچسب‌های تحریم‌ها به‌عمد تغییر کرده است، اضافه کرد: به همین دلیل آمریکا‌یی‌ها زیر لغو این تحریم‌ها نمی‌روند و اعلام می‌کنند "نمی‌توانیم درباره آنها مذاکره کنیم".

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با یا‌دآوری اینکه در مذاکرات انجام‌شده طرف‌های چینی و روسی با مواضع ایران همراه هستند، اظهار کرد: اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها در مذاکراتی که ما به‌دنبال احقاق حقوق ملت ایران هستیم به‌دنبال کاهش توانمندی‌های ایران هستند که این موضوع خلاف خواسته‌های تیم مذاکره‌کننده است.

جلال‌زاده به حضور وزیر امور خارجه در جلسه هفته گذشته کمیسیون امنیت ملی مجلس اشاره کرد و گفت: طبق گفته آقای امیرعبداللهیان روند مذاکرات رو به پیشرفت است و تیم مذاکره توانسته است برخی ابهامات را که در دولت سابق در مذاکرات باقی مانده بود و ایران به‌روی آنها حرف داشته است به طرف مقابل بقبولاند.

منبع: تسنیم
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها