کد خبر: ۸۰۴۵۱
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به عدم تغییر حامل‌های انرژی در بودجه ۱۴۰۱ گفت: افزایش حامل‌های انرژی پیشنهاد دولت نیست و اگر دولت هم پیشنهاد دهد مجلس قطعاً آن رد می‌کند.

به گزارش آرانیوز، به نقل از دفتر نماینده مردم کرمان در مجلس؛ محمدرضا پورابراهیمی صبح امروز در نشست شورای شهرستان کرمان با اشاره به اینکه شهرداری‌ها به تناسب ظرفیت و پتانسیل منطقه خود به دنبال طرح‌های اقتصادی بروند اظهار داشت: شهرداری‌های بزرگ، انتشار اوراق را در اختیار دارند و می‌توانند از این ظرفیت برای طرح‌های عمرانی خود استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه شرایط سختی در بودجه‌های عمرانی کشور داریم افزود: کسری تراز بودجه را حدود 100 هزار میلیارد تومان کاهش دادند اما کاهش استقراض است و به مفهوم درآمد مازاد نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه 60 درصد از سرفصل شرکت‌های دولتی و بانک‌های ما زیان‌ده هستند و به دولت گفتیم که اصلاح ساختار را انجام داده و شرکت‌های زیانده را تعیین تکلیف کند گفت: رویکرد تمرکزگرایی در بودجه 1401 تا حد زیادی برطرف شده و بخشی از اختیارات تصمیمات بودجه‌ای به استان‌ها می‌آید.

وی با اشاره به راه‌اندازی صندوق‌های توسعه استانی با محوریت صندوق کارآفرینی امید بیان کرد: از منابع بودجه، گردش بانک‌های دولتی و منابع شرکت‌های بخش خصوصی به آنها تزریق می‌شود و مبنای کار فعالیت‌های عمرانی و توسعه‌ای استان خواهد شد.

پورابراهیمی با بیان اینکه تفاوت دیگر بودجه 1401 نسبت به قبل، حذف ردیف‌های متفرقه بوده و به برنامه محوری تبدیل شده است گفت: در حقیقت برنامه محوری جایگزین ردیف محوری می‌شود.

وی از تجمیع دستگاه‌های بودجه‌گیر در 50 دستگاه در لایحه بودجه 1401 نام برد و گفت: قبلا 300 تا 400 دستگاه بودجه مستقیم دریافت می‌‌کردند که در بودجه 1401 فقط 50 دستگاه بودجه مستقیم می‌گیرند و باید پاسخگو باشند اما مولدسازی دارایی‌های دولت و تغییر و تحول در بودجه شرکت‌های دولتی اصلاً در لایحه بودجه نیست که مورد انتقاد ماست.

وی با اشاره به ضرورت تعیین و تکلیف دارایی‌های نیمه تمام دولت افزود: 300 هزار پروژه نیمه تمام در بخش آموزش، بهداشت، راه و غیره در کشور داریم که هزار و 300 هزار میلیارد تومان روی آنها پول گذاشته شده و 2300 هزار میلیارد تومان نیاز دارد تا تمام شود و این پروژه‌ها باید هر چه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

پورابراهیمی با اشاره به عدم تغییر قیمت حامل‌های انرژی در بودجه 1401 افزود: تا به امروز افزایش قیمت حامل‌های انرژی نه پیشنهاد دولت است و نه مجلس نظر داده و اگر دولت هم پیشنهاد دهد مجلس قطعاً آن را رد می‌کند.

منبع: تسنیم
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار