کد خبر: ۸۰۴۴۰
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۳
حمیدرضا حاجی‌بابایی گفت: گروهی در کشور فکرشان این است که آموزش و پرورش را باید خصوصی کنند و این دولت به این موضوع اعتقاد دارد.

به گزارش آرانیوز، حمیدرضا حاجی‌بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در برنامه به‌وقت ایران اظهار کرد: آموزش و پرورش یک امر حاکمیتی است و این یعنی اینکه نظام باید برای آموزش و پرورش خرج کند. در کشور نهادی مهمتر از تعلیم و تربیت نداریم و هرچقدر برای آموزش و پرورش خرج کنیم، همان‌قدر بهره می‌بریم.

این دولت به خصوصی‌سازی آموزش و پرورش اعتقاد دارد

وی افزود: معلم گرانقیمت، دانش‌آموزان گرانسنگ تربیت می‌کند یعنی معلم باید در جامعه شأن داشته باشد که به حقوق، خانه و... بازمی‌گردد. نوع نگاه به آموزش و پرورش هنوز هم نزد مسئولان و صاحب‌نظران متفاوت است. گروهی در کشور، فکرشان این است که آموزش و پرورش را باید خصوصی کنند و این دولت به این موضوع اعتقاد دارد. در اصل 30 قانون اساسی به این جمع‌بندی رسیدیم که از منابع ملی برای مدرسه و تربیت خرج شود و این سیاست نظام است.

وزرایی که به‌دنبال خصوصی‌سازی آموزش بودند

حاجی‌بابایی ادامه داد: سال 1391، وزیر آموزش و پرورش بودم که بودجه آموزش و پرورش 15.18 درصد از بودجه عملیاتی دولت بود. سال 1397 این رقم 11.82 درصد شد یعنی کم شده است. همه وزرا در این مدت اعتقاد داشتند که باید خصوصی‌سازی کنند و اعتقادشان این بوده است که هزینه دولت را کم کرده‌اند. مدرسه‌ای در تهران، 500 دانش‌آموز داشت که معلمان مدرسه را 15 شهریور به مدارس دیگر فرستادند و مدرسه به فرد دیگری واگذار شد و او هم کسانی را که خودش خواست، آورد که شامل معلمان آموزش دیده و ندیده بودند؛ وزیر وقت می‌گفت که "بار این مدرسه را از روی دولت برداشتیم."

50هزار معلم خرید خدمات با حقوق 500هزارتومانی

وزیر اسبق آموزش و پرورش بیان کرد: در توجیه ماجرا گفتند؛ بررسی کردیم، حقوق معلم در بخش خصوصی 300هزار تومان می‌شود اما حقوق معلم مدرسه دولتی 3میلیون تومان است هم‌اکنون 50هزار معلم خرید خدمات داریم که با 400، 500 هزار تومان حقوق ماهانه کار می‌کنند! همین افراد می‌گویند 7 سال است در فلان روستا کار می‌کنیم و باید استخدام شویم که البته حق دارند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها