کد خبر: ۸۰۲۰۶
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰
رئیس ستاد و معاون هماهنگ‌کننده ارتش گفت: امروزه آنقدر موشک های متعدد کوتاه، میان و بلند برد در اختیار داریم که نشان دهنده توانمندی و اقتدار حوزه پدافندی کشورمان است و موجب شده آسمان ایران امن باشد.

به گزارش آرانیوز، امیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش  در خصوص تحول رسانه‌ای که در نیروی دریایی ارتش ایجاد شد تا دستاوردها و رشادت‌های دلاورمردان نداجا برای جامعه و افکار عمومی مشهودتر شود، گفت: نیروی دریایی شناخته شده نبود و حتی در زمان دفاع ملی نیز کسی از فعالیت‌های این نیرو مطلع نبود، به عنوان مثال وقتی از افراد سوال می‌شد عملیات مروارید کجا انجام شد، اطلاعاتی از آن نداشتند.

وی بیان کرد: می‌توان گفت وقتی هواپیمای نیروی هوایی از باند فرودگاه بلند می‌شود همگان متوجه می‌شوند خلبان برای انجام عملیات پرواز کرد اما وقتی ناو نیروی دریایی از اسکله جدا می‌شود، کسی از آن خبر نخواهد داشت از این رو تلاش کردیم زحمات دلاور مردان نداجا در رسانه‌ها بیشتر منعکس شود.

رئیس ستاد و معاون هماهنگ‌کننده ارتش تصریح کرد: خوشبختانه مردم با توانمندی‌ها، اقدامات و خصوصا با ارزش فعالیت‌های نیروی دریایی و ارتباط آن با اقتصاد کشور آشنا شدند. وقتی گفته می‌شود ۱۰ هزار کشتی نفتکش و تجاری توسط نداجا اسکورت و همراهی شده، کسی معنی آن را نمی دانست. در واقع افراد نمی‌دانستند دشمن نمی‌خواست کشتی در بنادر کشورمان پهلو بگیرد تا مواد غذایی، گندم، شکر و ... که در آن زمان نیاز داشتیم وارد کشور شود تا نهایتا قحطی ایجاد شود.

وی اظهار کرد: همچنین اگر نمی‌توانستیم نفتکش‌هایمان را در مقابل حملات موشکی و هوایی دشمن اسکورت کنیم ، در حوزه تامین مالی با مشکل مواجه می شدیم زیرا کسی به کشورمان کمک نمی کرد.

امیر سیاری افزود: حفظ جزیرة خارک، باز ماندان راه درآمدزایی برای کشور و... همزمان از طریق فعالیت‌هایی است که نیروی دریایی انجام می‌دهد. از این رو اقدامات رسانه‌ای موجب شد مردم با فعالیت های نداجا بیشتر آشنا شوند.

وی در خصوص شاخص های رزمایش ذوالفقار 1400، اظهار کرد: این رزمایش با اقتدار در دریاهای آزاد و تا عمق ۲۰۰۰ کیلومتری انجام شد که نشان دهنده اشراف اطلاعاتی تا مدار ۱۰ درجه، خلیج عدن و دریای سرخ است، این مهم به معنای حضور در آب‌های آزاد و دست بلند نظام در حوزه دریایی است .

دکتر حبیب الله سیاری افزود: دریامانی، بهره گیری از ناوها، زیردریایی ها و ناوشکن‌هایی که می تواند در اقیانوس‌ها بماند و با امواج سهمگین مقابله کند، دارای اهمیت است، دفاع ساحلی قوی توانمندی پدافندی، پشتیبانی نیروی هوایی از نیروی دریایی در دریاهای آزاد و ... از جمله موضوعات مهمی است که نشان دهنده اقتدار کشورمان است، از این رو برگزاری این رزمایش مورد توجه دنیا قرار می‌گیرد.

رئیس ستاد و معاون هماهنگ کننده ارتش تصریح کرد: ناوگروه ۷۵ کشورمان از جنوب آفریقا دور زد و با عبور از سه اقیانوس هند شمالی و جنوبی، اقیانوس اطلس شمالی و جنوبی و خلیج فنلاند و گذشتن از کنار 55 کشور، بدون پهلوگیری به سن پترزبورگ رسید. ۱۳۵ روز این مهم طول کشید که ماموریت مهم محسوب می شود و برای دنیا معنا دارد. استکبار جهانی علیرغم اینکه می گوید اشراف اطلاعات دارد، متوجه نشدند قرار است کجا برویم.

وی گفت: در عرصه دریای آزاد ماندگاری مهم است، به عبارتی این ماموریت به دنیا اعلام کرد ایران به این توانمندی رسیده که می تواند ناوشکلی بسازد که چنین ماموریتی را اجرا کند. یکی از دلایلی که رهبر انقلاب برای الحاق ناوشکن جماران به بندرعباس آمدند برای دیدن توانمندی جوانان بود و ایشان به این موضوع تاکید داشتند.

دریادار سیاری افزود: خاطرم هست برای حضور در همایشی به آفریقای جنوبی رفته بودم که فرمانده نیروی دریایی یکی از کشورها از من سوال کرد ناوی که ساختید، توان دریانوردی هم دارد؟ در واقع پرسید سیستم رانش و موتور دارد؟ در واقع نگاهش این بود که ما توانایی ساخت ناوشکن نداریم و صرفا ماکت است.

معاون هماهنگ کننده ارتش تصریح کرد: به وی گفتم در خلیج عدن ناوشکن برای اسکورت کشتی‌های تان دارید از این رو به فرمانده ناوتان سفارش کنید تا ناوشکن جماران را طی یک ماه آینده در آن منطقه رصد کند. این ناوشکن طی ۳ ماه ماموریت انجام داد و به کشور بازگشت.

وی خاطرنشان کرد: وقتی مجددا این فرمانده خارجی را در همایشی در بنگلادش دیدم با زبان بی‌زبانی گفت ناوشکن شما را دیدم و پی بردم که می‌توانید./

 

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار