کد خبر: ۷۸۶۵۷
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷
با ادامه استراتژی موفق نیروهای یمنی، اکنون ذخیره موشکهای سامانه پاتریوت عربستان رو به اتمام بوده و این کشور بار دیگر دست به دامان آمریکا و دیگر دارندگان این موشک برای پر کردن مجدد انبارهای خود شده است

به گزارش آرانیوز، جنگ یمن را می توان بزرگترین میدان عملی مقابله سیستم های دفاع هوایی و موشکی مشهور و پرادعای غربی در برابر موشک های بالستیک، کروز و پرنده های بدون سرنشین دانست. حملات چند سال اخیر مقاومت یمن به عمق خاک سعودی از جمله حمله معروف سال ۲۰۱۹ به تاسیسات شرکت نفتی آرامکو نشان داد که دفاع هوایی عربستان علی رغم سرمایه گذاری چشمگیر سعودی ها و حمایت مستقیم آمریکا، در برابر حملات چقدر ضعیف است.

در این میان بار اصلی دفاع هوایی از خاک سعودی ها بر عهده رادارها و موشک های آمریکایی پاتریوت بوده که حجم زیادی از آنها در سالهای گذشته به عربستان وارد شده و با نرخ بسیار بالایی نیز مصرف می شود! قبل از پرداختن به این مسئله کاهش و به نوعی تمام شدن موشک های پاتریوت در خدمت سعودی ها لازم است که نگاهی کوتاه به به جنگ اخیر و برخی نقاط مهم در ان داشته باشیم.

بیشتر بخوانید:

تاکتیک جالب ارتش یمن برای تنبیه اقتصادی و ورشکستگی متجاوزان سعودی/ پرواز شبانه‌روزی جنگنده‌ها و شلیک موشک‌های میلیون دلاری از ترس پهپادهای ارزان قیمت +عکس

شاهکار گرانفروشی دولت آمریکا به گاوهای شیرده منطقه بابت «هزینه تسلیم شدن» / باید پاتریوت و کروز را ۲ تا ۳ برابر قیمت رسمی بخرید! +عکس

موشک‌های میلیون دلاری ارتش سعودی برای شکار پرنده‌های بدون سرنشین تمام شد/ هزینه ۲۰۰ برابری عربستان در نبرد با پهپادهای دست‌ساز یمنی +فیلم

تبدیل شدن طوفان قاطعیت به باتلاق بزرگ سعودی ها

در سال ۲۰۱۵ و بر اساس محاسبات غلط حکام سعودی عملیاتی به اسم طوفان قاطعیت برای تجاوز گسترده به خاک یمن آغاز شد. حملات هوایی سنگین عربستان سعودی و متحدانش از جمله امارات متحده عربی به نقاط مختلف یمن، زیرساخت ها و جان بسیاری از مردم این کشور را گرفت. با توجه به برتری تکنولوژیکی و هوایی طرف متجاوز، بسیاری تصور می کردند که یمن به سرعت تصرف شود. با ادامه یافتن جنگ و آغاز حملات متقابل یمنی ها که در ابتدا با واحدهای کوچک چریکی آغاز شد و در نهایت به حملات موشکی و پهپادی امروز رسید، مشخص شد که سعودی ها دوباره روشی اشتباه را انتخاب کرده بودند!

در بحث حملات متقابل یمن به عمق خاک سعودی، در ابتدا موشک های بالستیک بودند که کار را آغاز کردند. موشکی مثل توچکا در چندین مورد محل های تجمع مزدوران سعودی و اماراتی را هدف قرار داده و اولین موارد تلفات سنگین به متجاوزان را ثبت کرد. بعد از آن بود که موشک های بالستیک برد بلندی تری مثل برکان وارد میدان شده و هدف قراردادن نقاط عمقی در عربستان را آغاز کردند. عربستانی ها در آن دوره با وارد کردن موشک های پاتریوت توانستند در برابر بخشی از حملات مقاومت کند.

موشک های پاتریوت سعودی در ابتدای جنگ از مدل موسوم به پک ۲ بوده که در ادامه به مدل پک ۲ – GEM ارتقاء یافته و در نهایت مدل پک ۳ نیز به دارایی سعودی ها اضافه شد. سری پک ۲ به نوعی قابلیت چند منظوره در برابر اهداف هوایی مثل هواپیما، بالگرد، پهپاد و موشک های کروز و بالستیک داشته و مدل ۳ بیشتر به صورت تخصصی به روی مسئله دفاع ضد بالستیک تمرکز دارد. بر اساس اعداد و آمار موجود و تا به این لحظه چیزی در حدود ۲ هزار تیر از انواع مدل پک ۲ و ۸۰۰ تیر پک ۳ در اختیار داشته است.

استراتژی موفق یمن برای اتمام موشک‌های پدافندی عربستان جواب داد/ پاتریوت‌های محافظ بن سلمان بی‌فایده‌تر از قبل شدند +عکس

پاتریوت های سعودی - پرتابگر سمت چپ مدل PAC ۳ و دیگر پرتابگرها مدل PAC-۲

با رونمایی و عملیاتی شدن پرنده های بدون و سرنشین و موشک های کروز یمنی، مشکلات پاتریوت برای اولین بار به صورت عیان در جهان آشکار شد. کروزها و پهپادهای انتحاری یمنی یکی از بعد از دیگری به اهداف خود در عمق عربستان اصابت کرده و دفاع هوایی عربستان به نوعی وجود نداشت. در این بخش نیز در نهایت نیروی هوایی عربستان بود که با فعال کردن جنگنده های خود عملیات سنگین گشت هوایی رزمی را فعال کرده و سعی کرد بخشی از پهپادها و موشک های کروز را سرنگون کند.

منبع: مشرق
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار