کد خبر: ۷۸۶۵۰
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۹
رئیس مرکز تحقیقات بین‌المللی علم و فناوری گفت: ما نزدیک به ۱۳۰ پایگاه جذب در داخل کشور داریم که ایرانیان خارج از کشور را جذب می‌کنند که نزدیک به ۵۰ تا از دانشگاه‌های خوب کشور هستند که آمادگی پذیرش را با کمک وزارت علوم و وزارت خارجه دارند.

به گزارش آرانیوز، نشست کارگروه تخصصی علوم و فناوری‌های نوین شورای عالی ایرانیان خارج از کشور درباره جذب متخصصان ایرانی خارج از کشور و همکاری با آنها برگزار شد.

این جلسه به میزبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مسائل مربوط به حوزه مهاجرت، برنامه‌ها و راهکارهای مراجع مربوط بررسی شد.

"مهدی قلعه‌نوی" رئیس مرکز تحقیقات بین‌المللی علم و فناوری گفت: ظرفیت ایرانیان خارج از کشور بسیار قابل توجه است و عمدتاً هم علاقه‌مند هستند تا در حوزه‌های مختلف از جمله علم و فناوری با کشور همکاری داشته باشند اما دو اتفاق باید بیفتد؛ نخست اینکه باید شناخت کافی از حوزه علم و فناوری کشور داشته باشند و هم اینکه برنامه‌ای باید باشد تا بتوانند در قالب آن برنامه یا پلتفرم با مجموعه‌های مرتبط در ایران همکاری داشته باشند.

قلعه‌نوی گفت: در دولت جدید، برنامه منسجمی در حال طراحی است تا با ایرانیان خارج از کشور همکاری داشته باشیم و در هفت کارگروه تعیین شده‌اند که کارگروه علم و فناوری زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری شکل گرفته است و دیروز نیز نخستین جلسه آن برگزار شده است. ما از سال 1395 برنامه‌ای را در معاونت علمی برای همکاری با ایرانیان نخبه خارج از کشور طراحی کردیم و ذیل این برنامه پلتفرمی وجود دارد که ایرانیان خارج از کشور اگر بخواهند به دانشگاه‌های ایران آمده و مشغول به تدریس شوند یا در شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول به کار شوند یا اصلاً شرکت‌های دانش‌بنیان را ایجاد کنند یا اگر قصد سخنرانی یا برگزاری وُرکشاپ یا کارگاه‌های مختلف را داشته باشند، این برنامه به ایرانیان خارج از کشور کمک خواهد کرد تا با کمک مراجع علمی از جمله دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان ذیل یک برنامه منسجمی ارتباط بگیرند.

رئیس مرکز تحقیقات بین‌المللی علم و فناوری گفت: این برنامه از سال 1395 طراحی شده و در حال اجرا است. ما نزدیک به 130 پایگاه جذب در داخل کشور داریم که ایرانیان خارج از کشور را جذب می‌کنند که از این 130 تا، نزدیک به 50 تا از آنها از دانشگاه‌های خوب کشور هستند که آمادگی این پذیرش را با همراهی وزارت علوم و وزارت خارجه دارند و این برنامه در حال اجرا است. در نشستی که دیروز برگزار شد نیز ما موانع را بررسی کردیم و با وزارتخانه‌های مختلف و نهادهای درگیر این موضوع، مشکلات را بررسی کردیم؛ موانع را لیست کردیم و ان‌شاءالله در جلسات با وزیر امور خارجه و رئیس‌جمهور محترم موانع را سعی می‌کنیم برطرف کنیم.

وی تصریح کرد: ایرانیانی که در خارج از کشور در حال تحصیل یا کسب و کار در حوزه علم و فناوری هستند طبیعتاً به دلیل دوری از ایران با محیط علم و فناوری ایران کمتر آشنا هستند. تبلیغاتی که علیه ایران در خارج از کشور انجام می‌شود یک نگرانی را در دل ایرانیان خارج از کشور ایجاد می‌کند که ما در فاز نخست سعی کردیم اعتماد ایرانیان را جلب کنیم و در فاز دوم نیز سعی کردیم موانع و مشکلات را برطرف کنیم. به عنوان مثال بسیاری از ایرانیان خارج از کشور مشکل سربازی دارند؛ ما با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح که در جلسه دیروز، نماینده‌ آن حضور داشت مشکل سربازی را به نحو بسیار خوبی حل کردیم؛ یعنی ایرانیانی که خارج از کشور هستند به راحتی می‌توانند به مجموعه‌های دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان بیایند و در کنار این فعالیت‌های علمی مشکل سربازی خود را نیز حل کنند.

منبع: تسنیم
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار