کد خبر: ۷۶۳۰
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۵
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به اظهارات رئیس جمهور ایران مبنی بر اینکه ایران از هر کجا و هر زمان که لازم بداند، بدون هیچ ملاحظه‌ای سلاح خواهد خرید و سلاح خواهد فروخت، واکنش نشان داد.

واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به اظهارات روحانی

به گزارش خبرنگار آرانیوز، جان کری  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست روزانه خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که رئیس جمهور روحانی گفته است ایران از هر کشوری که بخواهد سلاح تهیه می کند آیا به نظر شما این سخنان با تحریم های تسلیحاتی که در برجام از آن سخن گفته شده هم خوانی دارد گفت: « به شخصه این سخنان را ندیده ام اما به هر حال چنین اظهاراتی یادآور تهدیدهای بالقوه ایران برای منطقه و یادآور نقش ایران در بی ثبات سازی منطقه و حمایت از تروریسم است. به همین علت است که آمریکا چشم از فعالیت ها برنخواهد داشت و تحریم هایی را که به این بخش مربوط می شود حفظ خواهد کرد. و نیز به همین علت است که آمریکا حضور نظامی اش را در منطقه تقویت می کند و بالاخره اینکه به همین علت رئیس جمهور اوباما و وزیر امور خارجه کری برعزم جدی آمریکا برای تقویت قوای نظامی متحدان ما در منطقه خلیج (فارس) تاکید دارند.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران روز شنبه در مراسم سالروز صنعت دفاعی کشور گفت: حتی تحریم تسلیحاتی در قطعنامه 2231 شامل یک محدودیت دوره ای  شده که آن هم مسأله‌ای برای توسعه کشور ایجاد نخواهد کرد، ما از هر کجا و هر زمان که لازم بدانیم، بدون هیچ ملاحظه ای سلاح خواهیم خرید و سلاح خواهیم فروخت و منتظر تأیید هیچ‌کس و هیچ‌ قطعنامه‌ای نخواهیم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا اگر ایران برای خرید سلاح اقدام کند برجام یا تحریم های جاری را نقض خواهد کرد یا خیر گفت: « تحریم های تسلیحاتی ضد ایران همچنان پابرجاست و اگر این کشور گام هایی را که قرار است بر اساس برجام بردارد عملی نکند تحریم ها تشدید خواهند شد. لذا باید منتظر ماند و دید ایران چه می کند. بر اساس برجام تخفیف های در تحریم ها داده شده که باز هم منوط به این است که ایران کی و چگونه گام های مشخص شده را اجرا می کند و سپس سازمان بین المللی انرژی اتمی باید آن گام ها را تایید کند. آمریکا باز هم تحریم هایی ضد ایران دارد که به چنین اقدام هایی در جهت بی ثبات سازی مربوط می شوند.»

جان کربی افزود: « چنین سخنانی (اظهارات آقای روحانی) برای کاهش تنش در منطقه مفید نیست و نقش سازنده و مثبتی را که ایرانی ها در منطقه مدعی آن هستند زیر سوال می برد و یادآور این مهم است که باید اقدام های این کشور را که تهدیدی برای منطقه به شمار می آید به دقت زیر نظر داشته باشیم.»

کربی از پاسخ دادن به پرسشی درباره اینکه آیا نظام بازرسی هایی که بین ایران و آژانس توافق شده برای کشور دیگری وجود دارد امتناع کرد و درباره جزئیات توافق بین ایران و آژانس نیز گفت این توافق سازو کاری محرمانه است که نمی توان وارد جزئیات آن شد اما هم جان کری ، وزیر امور خارجه ، معاونش وندی شرمن و هم ارنست مونیز ، وزیر انرژی تاکید کرده اند بر اساس این توافق آژانس توانایی لازم را خواهد داشت تا پایبندی ایران را به برجام پیش از آغاز اجرای آن راستی آزمایی کند و نیز دولت آمریکا اطمینان دارد نه بر اساس اعتماد بلکه بر اساس راستی آزمایی می تواند به توانایی آژانس اعتماد کند.


منبع : تسنیم
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار