کد خبر: ۷۶۰۶۲
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۶
رئیس سازمان غذا و دارو بااشاره به بازار سیاه داروی سقط جنین، گفت: همه داروها باید در سامانه تی‌تک ثبت شوند و تا وقتی که بیمارستان‌ها این اقدام را انجام ندهند، تخلفات رخ می‌دهد.

به گزارش آرانیوز، محمدرضا شانه ساز در حاشیه گردهمایی معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، با حضور در جمع خبرنگاران درباره فروش اینترنتی دارو، اظهار کرد: همانطور که بسیاری از اقلام در فضای مجازی عرضه می‌شود  و فروش می‌رود، این موضوع در حوزه اقلام سلامت‌محور هم باید ساماندهی شود که دارو در آن‌ها جزو آخرین قلم‌ها خواهد بود. برخی نظرشان نقض کلی فروش اینترنتی کالاهای سلامت‌محور است و گویا اصلا چنین پدیده‌ای وجود ندارد و عده‌ای هم می‌گویند بی مهابا و عنان گسیخته باید در فضای مجازی فروخته شود که هر دو اینها اشتباه است.

وی با بیان اینکه فروش اینترنتی کالاهای سلامت‌محور باید بر اساس منطق ساماندهی شود، افزود: باید مردم سود ببرند و کسب و کار اینترنتی هم در چارچوب قانون و مقرراتی که تعیین می‌شود، عمل کند.

شانه‌ساز با ارائه مثالی گفت: برخی فروش‌های آنلاین بسیار بد در این زمینه عمل کردند. به طوری که یکسری اقلام غیرمجاز را می‌فروشند و گویی کار ناصرخسرو وارد فضای مجازی شده است. به عنوان مثال ما داروی سقط جنین را با زحمت فراوان ساماندهی کردیم، حالا فرد با یک تلفن داروی سقط را درب خانه‌اش تحویل می‌گیرد، این درست نیست. این همان کسانی هستند که می‌خواهند اقلام سلامت را به صورت بی بندوبار در اینترنت بفروشند.

وی ادامه داد: عده‌ای هم می‌خواهند کلا فروش اینترنتی دارو را تعطیل کنند و بگویند هیچ اقلام سلامت محوری نباید به صورت اینترنتی فروخته شود که این هم اشتباه است. ما باید حتما دارو، مکمل و اقلام این‌چنینی را از داروخانه تامین کنیم و حتما باید از شبکه رسمی توزیع تامین شده باشد و شناسنامه‌دار باشد.

رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: قرار ما این نیست که ناصرخسرویی را که سال‌ها با آن مبارزه کردیم، در بستر مجازی پخش کنیم و غیرقابل کنترل باشد. کسانی نظرات خاصی نسبت به این موضوع دارند و می‌خواهند بی حساب و کتاب عمل کنند و بخش مهمی از پول و اقتصاد کشور را وارد حوزه تجارت کنند ما با این قضیه با شدت مخالفیم و اجازه نمی‌دهیم این کار انجام شود.

وی ادامه داد: هرکس که این داروها را در فضای مجازی می‌فروشد و فشار می‌آورد که در کانال غیرمجاز این داروها را عرضه کند، سودش را می‌برد. باید حساسیت نسبت به این موضوع در کل کشور ایجاد شود که سلامت مردم دستخوش سودخواهی و سودجویی غیرمنطقی عده‌ای نشود.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تعداد زیادی از این کانال ها و افرادی را که به صورت غیرمجاز در این زمینه کار میکنند، با همکاری دستگاه‌های انتظامی و امنیتی معرفی کردیم و دستگاه‌های قضایی با آن ها برخورد می‌کنند. فضای مجازی افسارگسیخته عمل می‌کند و فرآورده‌ای را تحت عنوان مکمل لاغری عرضه میکند که ماده مخدر شیشه دارد و این نشان می‌دهد که باید نظارت و حساسیت کشوری ایجاد شود. این درحالی است که متاسفانه در برخی دستگاه‌ها متوجه می‌شویم که در سطوح بالا از چنین چیزی پشتیبانی می‌شود که اجازه دهید هر کار نادرستی که میخواهند، انجام دهند. ما با این قضیه به این صورت مخالفیم. در عین حال هم نمی‌خواهیم بحث استفاده و امکان خرید اینترنتی را از مردم سلب کنیم و قانونمند شدن این موضوع مدنظرمان است.

وی درباره کشف محموله‌ای از داروهای قاچاق در بیمارستان شهدای تجریش، گفت: ما اصرارمان این است که در بخش بستری هم تمام دارو و تجهیزاتی که می‌خواهد خارج شود، همه آن‌ها باید در سامانه ردگیری و ردیابی تی‌تک ثبت شود. تا وقتی که این اتفاق نیفتد و بیمارستان‌ها این اقدام را انجام ندهند، این تخلفات رخ می‌دهد. زیرا زمینه سوءاستفاده فراهم است و از سیستم و سامانه‌ای برای کنترل آن استفاده نمی‌شود. در نتیجه تا زمانی که این‌خلا پر نشود و ثبت در سامانه انجام‌ نشود، فرد سودجو از این قضیه سوءاستفاده می‌کند. البته ما برخوردمان را انجام میدهیم، اما می‌توانیم از وقوع این اقدامات پیشگیری کنیم.

منبع: تسنیم
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها