کد خبر: ۷۵۷۳۷
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۳
ارومیه - رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه گفت: به زودی اپلیکیشن تفکیک زباله از مبدا در شهر ارومیه راه اندازی شده و در اختیار شهروندان قرار می گیرد.

به گزارش آرانیوز:هادی بصاری ظهر چهارشنبه در جلسه بررسی روند مقوله تفکیک زباله از مبدا افزود: در مسیر پیش رو تنها مشارکت شهروندان و رسانه‌های جمعی می‌تواند باعث سرعت‌بخشیدن شود، کودکان در اولویت برنامه‌های آموزشی قرار دارند و از مهم‌ترین اقشار در جامعه هدف ما برای فرهنگ‌سازی تفکیک از مبدا هستند.

وی ادامه داد: تفکیک از مبدا پسماندها از مقوله‌های مهم زیست محیطی و اقتصادی محسوب می‌شود و برای آنکه این مهم تحقق یابد مشارکت شهروندان از اهمیت بسیاری برخوردار است. لذا باید به این موضوع به عنوان یک مسئولیت اجتماعی نگریست.

بصاری اشاره به اهمیت مقوله تفکیک از مبدا پسماندها اظهار کرد: مدیریت پسماند شهری یکی از مهم‌ترین گام‌ها و ابزارها برای رسیدن به توسعه پایدار است و در این زمینه یکی از استراتژی‌ها و راهکارها بحث آموزش شهروندی است.

وی افزود: هر شهر و منطقه‌ای بایستی از ابزار مناسب و شرایط فرهنگی و اجتماعی خود برای امر آموزش کاهش میزان زباله تولیدی و همکاری در برنامه‌های تفکیک از مبدا و بازیافت برای رسیدن به هدف استفاده کند.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه گفت: آموزش چهره به چهره، استفاده از ظرفیت رسانه‌های جمعی و عصر حاضر بهره جستن از فضای مجازی از روش‌های آموزش اصولی در بحث تفکیک از مبدا و مدیریت پسماند است.

بصاری تصریح کرد: سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه در سال‌های اخیر تلاش کرده است که به موضوع تفکیک از مبدا با نگاه ویژه و اولویت‌دار نگاه کند. لذا در همین راستا فرهنگ‌سازی و آموزش را در اولویت برنامه‌های تفکیک از مبدا قرار داده است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ارومیه تصریح کرد: فعالیت غرفه‌های تفکیک از مبدا، واگذاری نواحی شش گانه به بخش خصوصی جهت جمع آوری پسماندهای خشک، جمع آوری پسماندهای خشک ادارات و سازمان‌ها، مجهز کردن تمام فرهنگسراها به مخازن ویژه پسماندهای خشک، آموزش چهره به چهره شهروندان، اجرای برنامه‌ها، آغاز آموزش و جمع آوری پسماندهای خشک در مجتمع‌های مسکونی شهر ارومیه و برگزاری مسابقات متنوع فرهنگی برای کودکان جهت آموزش با مقوله تفکیک از مبدا از جمله اقدامات سازمان است.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها