کد خبر: ۷۵۳۱۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۱
نماینده مردم خدابنده در مجلس با اشاره به اینکه سالانه قریب به ۲۲۰ هزار تن گندم با گردش مالی ۲ هزار میلیارد تومان در سطح این شهرستان تولید می‌شود، گفت: متاسفانه ۷۰ درصد منابع مالی حاصل در استان‌های دیگر سرمایه‌گذاری می‌شود.

به گزارش آرانیوز:سید البرز حسینی ، با اشاره به اینکه یکی از ظرفیت‌های بی‌بدیل در استان محل جغرافیایی شهرستان خدابنده و بخش کشاورزی آن است، اظهار داشت: حوزه کشاورزی زمانی توسعه می‌یابد که بخشی از مسائل اقتصادی ‌این حوزه با نگاه کارشناسانه مورد بررسی قرار گیرد و بستر آن فراهم شود.

وی با بیان اینکه شهرستان خدابنده دارای جمعیت 170 هزار نفر و در فصولی 200 هزار نفر با مرکزیت خدابنده است، افزود: خلق و خو و پراکنش جمعیتی 70 به 30 روستایی به شهری است بنابراین جمعیت بالای شهرستان قشر مولد و تولید کننده است.

نماینده مردم خدابنده در مجلس با اشاره به اینکه سالانه قریب به 180 تا 220 هزار تن گندم در سطح این شهرستان تولید می‌شود، افزود: گردش مالی این حجم از تولید سالانه 2 هزار میلیارد تومان است. اما اگر به مراودات مالی توجه شود به این نکته می‌رسد که 30 درصد مبلغ پیش‌زمینه کشت بعدی در شهرستان قرار می‌گیرد ولی نکته تاسف‌بار این است که 70 درصد این منابع مالی از استان خارج می‌شود و تبدیل به سرمایه در استان‌های دیگر همچون همدان، تهران و قم می‌شود.

وی عنوان کرد: مغز متفکر این شهرستان با مرکزیت قیدار با جمعیت 30 هزار نفری تقریبا توان گردش اقتصادی در این شهرستان را ندارد بنابراین برای اینکه به مفهوم اقتصادی ماندگاری برای مردم ایجاد کنیم تا درآمد حاصل از این منطقه خارج نشود باید نگاه ویژه به خود قیدار با نگاه کارشناسی انجام شود. 

حسینی با بیان اینکه شهرستان خدابنده توانایی نگهداشت این میزان ارزش افزوده حاصل شده از بخش کشاورزی را ندارد، تصریح کرد: در مطالعات آمایشی باید مسئولان استان به شهرستان خدابنده توجه ویژه داشته باشند و به پتانسیل‌های بخش کشاورزی نیز بیش از پیش توجه کنند.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد صنایع پایین دستی و زیرساخت‌ها به امورات دیگر ساختار دولت بازمی‌گردد خاطر‌نشان کرد: باید سیستم وزارت صمت به گونه‌ای باشد که سرمایه‌گذاران به سمت ایجاد واحد‌های فرآوری در این شهرستان تمایل پیدا کنند.

منبع: تسنیم
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار