کد خبر: ۷۳۲۸۷
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۹
همدان_دادستان همدان گفت: در حال حاضر مشکل حادی برای تأمین سیمان به قیمت مصوب در بازار همدان وجود ندارد.

به گزارش آرانیوز:حسن خانجانی موقر ظهر چهارشنبه در جلسه هیأت نظارت و پیگیری حقوق عامه با اشاره به مشکلات پیش روی جامعه درباره سیمان، گفت: در اینکه ورود سیمان به بورس اقدامی صحیح بوده یا نه، نیاز به کار کارشناسی داریم اما نباید فرآیند به گونه‌ای اجرایی شود که خرید سیمان از بورس برای تعداد محدودی به انحصار درآید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مشکل حادی برای تأمین سیمان به قیمت مصوب در بازار همدان وجود ندارد، اظهار کرد: با این وجود احتمال می‌رود با رفتن سیمان به بورس برخی به دنبال انحصارطلبی این کالا بروند تا جایی که آن را انبار کرده و یا به قیمت بالاتر از نرخ مصوب در بازار داخلی عرضه کنند و حتی به فکر صادرات آن بیافتند.

دادستان همدان افزود: شرایط موجود در تهران با سایر استان‌ها متفاوت است و نمی‌توان با ارائه طرح‌هایی در مرکز به طور کامل پاسخگوی شرایط همه استان‌ها بود، بنابراین باید برنامه ریزی ها و طرح‌ها به سمتی برود که خواسته جامعه درباره تأمین سیمان تأمین هم شود.

خانجانی موقر با تأکید بر اینکه باید برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی خریداران سیمان از بازار بورس، نظارت‌ها تشدید شود، عنوان کرد: از طرفی دیگر به برنامه ریزی و سازوکار کشوری مناسبی برای جلوگیری از انحصاری شدن توزیع سیمان نیازمندیم.

وی تصریح کرد: این سازوکار باید به نحوی باشد که خریدار سیمان از بورس، کالا را بلافاصله پس از خرید، در بازار عرضه کند تا مشکل انحصاری شدن سیمان گریبان جامعه را نگیرد.

دادستان استان همدان ادامه داد: اگر مسئله سیمان به انحصار تعداد محدودی درآید، التهاب در بازار سیمان هم بسیار محتمل است و ممکن است که خریداران استان ما توانایی و قدرت رقابت با آنان را نداشته باشند، از این رو باید دستگاه‌های متولی طی مکاتباتی با مرکزنشینان، این آسیب شناسایی شده را انتقال دهند و از آنان برنامه و راهکاری عملیاتی مطالبه کنند.

خانجانی تأکید کرد: سیاست کلان اقتصادی کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی بنا شده و انحصارطلبی در این سیاست جایگاهی ندارد، پس همان گونه که گفته شد باید برنامه‌ای مناسب و جامعی برای فرآیند عرضه سیمان پس از خرید از بورس ارائه شود.

وی همچنین در رسیدگی به خواسته دیگر مردمی درباره گلایه مندی آنان نسبت به تردد کامیون‌ها و سر و صداها و دیگر مشکلات ایجاد شده در این باره، گفت: همدان شهر پر کامیون است، از این رو ضروری است تا راهکاری عملیاتی با هدف سازمان دهی و جانمایی مکان‌های مناسبی برای پارکینگ کامیون‌ها ارائه شود.

دادستان استان همدان افزود: این مسئله نیاز به کار تحقیقاتی، علمی و فنی دارد، بنابراین با توجه به وظیفه ذاتی شهرداری در تأمین توقفگاه‌های مورد نیاز برای وسایل نقلیه و نیز وظیفه ذاتی شورای هماهنگی ترافیک استان، شهرداری با همکاری نیروی انتظامی، پلیس راهور، اتحادیه کامیون‌داران و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان، زیر نظر معاونت نظارت و پیگیری حقوق عامه دادسرا راهکاری را برای حل این مشکل تهیه و از طریق شورای هماهنگی ترافیک استان همدان تصویب و عملیاتی کنند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار