کد خبر: ۷۱۲۰۲
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۶
شیراز - رئیس کل دادگستری فارس از فراهم شدن زمینه آزادی ۱۱۷ زندانی جرائم مالی از زندان‌های استان همزمان با عیدغدیر خبر داد.

به گزارش آرانیوز:حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی در مراسم آزادی این تعداد زندانی، بیان کرد: با مشارکت ستاد دیه استان، سپاه فجر، بسیج و دادگستری فارس، مقدمات آزادی ۱۱۷ نفر از زندانیان در زندان‌های استان فراهم شد.

او افزود: همچنین با اعطای تسهیلات قضائی به همه زندانیان بند نسوان زندان آباده این بند از زندان شهرستان تعطیل و این افراد با مساعدت قضائی همکاران در اسرع وقت آزاد خواهند شد.

رئیس کل دادگستری فارس با بیان اینکه بیش از ۷۹۰ زندانی مالی در زندان‌های استان تحمل کیفر می‌کنند که ۳۰ نفر از این تعداد، زن هستند، گفت: ۸۱ نفر از این زندانیان بدهی بین ۳۰ میلیون تومان تا ۵۰ میلیون تومان دارند که با پرداخت مبلغ کل بدهی آنان که مبلغی معادل ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است، زمینه آزادی آنان فراهم می‌شود.

او افزود: این رقم برای خیرین استان فارس، رقم بالایی نیست که امیدواریم با همت خیرین زمینه آزادی این افراد تا محرم امسال فراهم شود.

حجت الاسلام موسوی یادآور شد: برنامه آزادسازی، برنامه مشارکتی بین سپاه فجر، ستاد دیه و دادگستری کل استان است و در چهار طرح قبلی نذر رهایی، زمینه آزادی بیش از ۸۰۰ زندانی مالی فراهم شده است.

حجت الاسلام موسوی همچنین در این جلسه با صدور دستور اعطای تسهیلات به همه زندانیان بند نسوان زنان شهرستان آباده تأکید کرد: این زندانیان ظرف ۲۴ ساعت آینده نزد خانواده‌های خود باشند.

سردار بوعلی، فرمانده سپاه فجر استان فارس نیز در این مراسم ضمن تبریک عید سعید غدیر و دهه امامت و ولایت گفت: از سال گذشته موضوع آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد به عنوان یکی از کمک‌های مومنانه در دستور کار قرار گرفت و تاکنون ۵ مرحله برگزار شده است که در مراحل قبل ۸۱۱ نفر از زندانیان که بدهی آنان بیش از ۱۱۲ میلیارد تومان بوده است از زندان‌های استان آزاد شده‌اند.

او افزود: برای پنجمین مرحله از نذر رهایی نیز برای آزادسازی ۱۱۰ زندانی مالی با همت ستاد دیه و خیرین استان برنامه ریزی کردیم اما با همت رئیس کل دادگستری استان زمینه آزادی ۱۱۷ نفر زندانی فراهم شد.

سردار بوعلی یادآور شد: در پنجمین مرحله نیز از این ۱۱۷ زندانی، ۶ نفر زندانی زن هستند که زمینه آزادی آنان فراهم شد و از ابتدای اجرای این طرح تاکنون تعداد ۹۲۸ نفر از زندان‌های استان آزاد و به آغوش خانواده باز گشته‌اند. او اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال ۱۴۰۰ بتوانند با همت خیرین و اقشار مختلف مردم و بسیج زمینه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد با کمتر از ۵۰ میلیون تومان را فراهم کنند.

فرمانده سپاه فجر فارس تاکید کرد: یکی از ویژگی‌های برجسته فارس وجود خیرین سرآمد است و امیدواریم در ماه محرم نیز این مهم محقق شود تا زمینه آزادی ۸۱ نفر زندانی با بدهی کمتر از ۵۰ میلیون در سطح استان نیز فراهم شود.

اسحاق ابراهیمی، مدیرکل زندان‌های فارس نیز گفت: همزمان با عید ولایت و امامت، بیش از ۱۰۰ نفر از زندانیان از زندان‌های استان آزاد می‌شوند که حدود ۳۵ نفر از آنان با اعطای تسهیلات پایان حبس توسط رئیس کل دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و حدود ۸۰ نفر دیگر از محل کمک خیرین، ستاد دیه و سپاه فجر با مبلغ بدهی بیش از ۸ میلیارد است.

او ادامه داد: بخش قابل توجهی از بدهی این افراد نیز با مشارکت و ورود شوراهای حل اختلاف توسط شکات مورد گذشت قرار گرفته و مبلغ قابل توجهی را اقشار بسیج، سپاه و ستاد دیه استان پرداخت کرده‌اند.

مدیرکل زندان‌های فارس با اشاره به کمک خانواده‌های متوفیان در استان برای آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد گفت: مرحوم رزمی از خیرین بزرگوار استان، هفته گذشته به رحمت ایزدی پیوستند و خانواده بزرگوار آن مرحوم هزینه مراسم ترحیم و یادبود آن عزیز از دست رفته را به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان برای آزادسازی تعداد ۲۴ نفر از زندانیان مالی در نظر گرفتند که این تعداد از زندانیان در هفته آینده آزاد می‌شوند.

ابراهیمی بیان کرد: افرادی که امکان برگزاری مراسم ترحیم در ایام شیوع بیماری کرونا برای عزیزان خود ندارند می‌توانند در مسیر خیر آزاد سازی زندانیان از بند زندان اقدام کنند، چرا که اقدام، تنها آزادی یک فرد از زندان محسوب نمی‌شود بلکه در واقع آزادی علاوه بر فرد زندانی خانواده وی نیز از مشکلات رهایی یافته و حقوق شکات نیز استیفا می‌شود.

او با یادآور شدن این موضوع که مجموعاً ۷۹۴ نفر زندانی جرایم غیرعمد در استان محبوس هستند، گفت: همه این زندانیان چشم انتظار دستان سخاوتمند خیرین هستند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار