کد خبر: ۷۱۱۹۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۵
سمنان- عید سعید غدیر در حالی فرارسید که مردم استان سمنان پویش هر خانه یک پرچم جشن عید ولایت مولا را به عنوان بهانه ابراز عشق و دلدادگی به مولایشان اجرا کردند.

به گزارش آرانیوز: مردم استان سمنان عید سعید غدیر را امسال به گونه‌ای دیگر گرامی داشتند و برنامه‌های مختلف ابتکاری را با توجه به شرایط کویید ۱۹ و رنگ بندی کنونی استان به منصه بروز رساندند تا نشان دهند که همیشه غیر بهانه‌ای برای عاشقی و دلدادگی شأن محسوب می‌شود.

مراسم مرتبط با غدیر با رعایت مسائل بهداشتی در فضای باز پارک‌ها و مقابل مساجد به صورت بسیار محدود توسط هیئت‌های مذهبی، موکب ها و بعضاً از سوی شهرداری‌ها برگزار و مردم در جشن ولایت علی (ع) حضور یافتند.

غدیر بهانه عاشقی و دلدادگی/پرچم‌های سبز در استان سمنان افراشته شد

جشن غدیر در کوی و برزن

ابتکارات مردم اما کار را به جای جالبی رسانده است از روزهای قبل پوش هر خانه یک پرچم حضور یافته و بر سر در منازل شأن پارچه‌های سبزی را افراشته‌اند که در شهرستان‌های هشت‌گانه استان رنگ و جلای خاصی به کوی و برزن بخشیده است.

مردم استان سعی کرده‌اند حالا که شرایط کرونا سبب شده تا نتوانند در مراسم گسترده غدیر حضور یابند هر کدامشان مبلغ غدیر باشند و در این راه، چه بر سر در خانه‌هایشان و چه در فضای مجازی سنگ تمام گذاشته‌اند و استان سمنان به بزرگترین جشن غدیر بدل کرده‌اند.

یکی از پویش‌های خوب راه اندازی شده در سراسر استان سمنان پویش من غدیری ام است که در فضای مجازی با تغییر پروفایل‌های مجازی مزین به تمثال مولا علی (ع) است که بر آن سخنی از رسول الله (ص) نقش بسته که می‌فرمایند «پس تبلیغ غدیر واجب است بر هر حاضری نسبت به غایبان و هر پدری نسبت به فرزندانش» رصد فضای مجازی نشان می‌دهد تعداد زیاد از مردم در این نوع پویش‌ها حضور دارند.

غدیر بهانه عاشقی و دلدادگی/پرچم‌های سبز در استان سمنان افراشته شد

اطعام نیازمندان

طبخ غذا از سنت‌های دیرین غدیری است که همزمان با ظهر امروز در سراسر استان برگزار می‌شود. ظهر امروز ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) با همراه هیئت‌های مذهبی و مساجد سراسر استان سمنان در هشت شهرستان استان ۶۰ هزار پرس غذا طبخ و توزیع می‌کند و هدف آن نیز از سوی این ستاد خانواده‌های آسیب دیده از کرونا و نیازمندان عنوان شده است.

حجت‌الاسلام یغمائیان دبیر ستاد مردمی بزرگداشت غدیر نیز درباره برنامه‌های این عید سعید در سراسر استان سمنان، گفت: شش پویش ویژه عید سعید غدیر خم راه اندازی شد از جمله اطعام مائده علوی، نذر سادات، نذر خون، من غدیری ام (ویژه اصناف)، نصب پرچم بر سر در خانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی و نذر قربانی که به صورت بسته‌های معیشتی و اطعام به دست نیازمندان می‌رسد.

یکی از برنامه‌های غدیر حضور مداحان و ستایشگران دیدار با آیت الله سید محمد شاهچراغی نماینده، ولی فقیه در استان سمنان بود وی در این دیدار بیان کرد: غدیر منحصر به یک روز نباید باشد و همه برای ترویج غدیر تلاش کنند.

برگزاری برنامه اطعام مردمی از دیگر اقداماتی است که مردم استان سمنان در روز عید غدیر آن را به خوبی برگزار می‌کنند این رسم به خصوص در روستاها در حالی برگزار می‌شود که سادات در حد توان خود غذایی را طبخ و بین مردم توزیع می‌کنند این رسم در شمال استان سمنان رواج بیشتری دارد.

غدیر بهانه عاشقی و دلدادگی/پرچم‌های سبز در استان سمنان افراشته شد

فضا شهرها غدیری شد

چهره شهرهای استان سمنان نیز غدیری شده است از روزهای قبل ستاد غدیر با حضور شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برنامه فضا سازی شهری و روستایی را در دستور کار قرار داده‌اند تا چهره استان سمنان نیز غدیری شود. از سوی دیگر موکب‌های پذیرایی مردم در هشت شهرستان استان راه اندازی شده و مردم با رعایت مسائل بهداشتی، پذیرایی می‌شوند.

امسال به دلیل کرونا و شرایطی که بر استان سمنان حاکم است، دیدار سادات نیز بعضاً برگزار نمی‌شود اما سادات دست به کار شده تا از برکات غدیر بهره مند شوند برخی از سادات با حضور در پارک‌ها با رعایت فاصله گذاری اجتماعی دوستان و فامیل خود را پذیرایی کردند از سوی دیگر بسیاری سادات سعی کرده‌اند تا با اطعام نیازمندان و کمک به ایتام عید غدیر را جشن بگیرند که این موضوع هم از جمله برنامه‌های ابتکاری غدیر در استان سمنان بود.

نذر نان نیز در سراسر استان سمنان با مشارکت مردم برگزار شد نانوایی‌ها با حضور مردم نان گرم متبوع را تحویل می‌گیرند و تنور به تنور امروز نان مردم از سوی خیران و هیئت‌های مذهبی تأمین شده است در سراسر استان سمنان هنوز آمار دقیقی از تعداد نان توزیعی وجود ندارد اما گفته می‌شود بیش از ۱۰۰ میلیون ریال نان بین نیازمندان توزیع خواهد شد.

نذرواره های غدیری

یکی از زیباترین نذورات نیز توزیع گل بین سادات است که در شهر شاهرود شاهد آن بودیم توزیع گل بین موکب ها و هیئت‌های مذهبی و همچنین بین مردم شهرستان بود که زیبایی خاصی را به جمع غدیری‌ها بخشید. غدیری هایی که با دیدار سادات روز عید ولایت را گرامی داشتند و شاخه گلی را نثار مقام والای سادات شهرشان کردند. شاداتی که به عقیده مردم برکت شهر و روستاهای استان سمنان محسوب می‌شوند.

از دیگر نذرهایی که همزمان با غدیر در سطح استان سمنان و حتی کشور برگزار شده نذرواره قربانی است محمد قوسی قائم مقام کمیته امداد استان سمنان با بیان اینکه برای نخستین بار در کشور توسط گروه جهادی ملی نذرواره ۷۲ خوان احسان حسینی صورت گرفت، تاکید کرد: ذبح یک هزار و ۸۵۰ رأس دام برای نخستین بار توسط گروه جهادی ملی نذرواره ۷۲ خوان احسان حسینی در ۵۰ شهر کشور خبر داد.

وی با بیان اینکه این گروه با مشارکت یکی از خیران دامغان در ۵۰ شهر کشور برگزار می‌شود، تاکید کرد: این میزان دام ذبح و بین نیازمندان توزیع شده است همچنین باید گفت در این طرح عظیم بیش از سه میلیارد ۷۰۰ میلیون تومان دام ذبح و بین نیازمندان توزیع شد.

امروز روزی است که مردم سعی می‌کنند به هرنوعی شده از برکاتش استفاده کنند عید غدیر ولایت مداری و عید عاشقی که لباس سبز ولایت بر تن اسلام می‌شود امروز عید کامل شدن دین است و مردم قدردان غدیر هستند حتی در شرایطی که ویروس کرونا برنامه‌های جمعی را محدود کرده باشد. مردم نشان دادند که حب علی (ع) و ولایت را در دل دارند و هیچ شرایطی نمی‌تواند سبب شود تا از بروز آن خود داری کنند. روزهای گذشته همچنین استان سمنان شاهد همایش‌های موتوری و خودرویی همزمان با روز عید غدیر بود که در غرب و شرق استان با مشارکت جوانان برگزار شد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار