کد خبر: ۷۱۱۷۴
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱
گناوه- نشست مجازی «اخلاق در حکمرانی تعالی گرا» با حضور طلاب حوزه علمیه الزهرا (س) و دانشجویان و اساتید دانشگاه پیام نور گناوه به مناسبت عید غدیر و دهه امامت و ولایت برگزار شد.

به گزارش آرانیوز:استاد دانشگاه تهران صبح پنجشنبه در این نشست مجازی با برشمردن شاخص‌های حکمرانی تعالی گرا اظهار داشت: سیستم حکمرانی علوی گونه‌ای از حکمرانی را مد نظر قرار می‌دهد که تخلف از تعهدات را نمی‌پذیرد یعنی صداقت و راست گویی در سخنان حاکم از زمان هدف گذاری آغاز می‌شود و رفتار حکومت رصد می‌شود.

علی اصغر پور عزت افزود: در سیستم حکمرانی تعالی گرا حاکم از فضای مبهم پرهیز می‌کند و وعده‌ها را صریح و روشن بیان می‌کند و مسئولیت قدم‌ها و اقدامات را برعهده می‌گیرد.

رئیس انجمن علمی مدیریت دولتی ایران بیان کرد: سیستم اخلاق در حکمرانی هر گونه انحراف از اهداف اولیه را غیر اخلاقی تلقی می‌کند و باید تلاش کند و پاسخ بدهد و در برابر مردم به مثابه صاحبان اصلی حکمرانی پاسخگو باشند و در صورت ضرورت عذرخواهی کنند.

نویسنده کتاب مدیریت اسلامی در پرتو نهج البلاغه تصریح کرد: حکومت در سیستم تعالی گرا خودش را به هیچ وجه آلت دست گروه‌های ثروت مند قرار نمی‌دهد، منافع ملی را فدای منافع بخشی، منافع گروهی و حزبی نمی‌کند و امکان سلطه بخشی از جامعه به صورت پنهان و آشکار را بر سایر بخش اجتماع نمی‌دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر نیز در این نشست به ویژگی‌های آزاد اندیشی در کلام امام علی (ع) اشاره کرد و افزود: اولین و مهم‌ترین شرط آزاد اندیشی مواظبت و مراقبت بر افکار است.

عباس عاشوری نژاد بیان کرد: یکی از شاخص‌های انسان آزاد اندیش وقتی از او انتقاد می‌شود استقبال می‌کند و سیره امام علی (ع) به فراوانی نشان می‌دهد که آن حضرت با صبر و بردباری در مواجه با مخالفان و حتی معاندان صبر پیشه می‌کرد.

پژوهشگر و نویسنده تاریخ اسلام تصریح کرد: امیدواریم جامعه به جایی برسد که بتوانیم آزاد اندیشی به مثابه یک فرهنگ و گفتمان غالب باشد و کلام امام علی (ع) تئوریزه شده و به ساختار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی سرایت کند

در این نشست خانم نغمه مستشار نظامی از شاعران ملی کشور یکی از سرودهای خود را درباره غدیر خم قرائت کرد.

در پایان این نشست مجازی که به همت حوزه علمیه الزهرا (س) و دانشگاه پیام نور گناوه به مناسبت عید بزرگ غدیر خم و همزمان با دهه امامت و ولایت برگزار شد کارشناسان به سوالات شرکت کنندگان پاسخ دادند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها