کد خبر: ۶۹۵۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۱
سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس درباره سکوت مسئولان دولتی در زمینه فرآورده‌های خون‌های آلوده فرانسه گفت:‌ توصیه می‌کنیم آقایان صدایشان درآید و برای (فابیوس) فرش قرمز نیندازند زیرا مسببین این خیانت بزرگ باید از ایران عذرخواهی کنند.

  مطالبه مجلس برای پیگیری دولت جهت عذرخواهی فابیوس از ایران

 به گزارش آرانیوز، یکم تا هفتم مرداد هر سال به‌عنوان هفته ملی هموفیلی‌ها نامگذاری شده است، حال این در شرایطی است که قرار است لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه طی روزهای آینده به تهران سفر کند، کسی که در دوران نخست وزیری‌اش یکی از مطلعین و مسببین صادرات فرآورده‌های خون‌های آلوده به برخی کشورهای جهان از جمله ایران بوده است و همیشه انگشت اتهام به‌سمت این سیاست‌مدار فرانسوی بوده است، فابیوسی که گرایش‌ها و حمایت‌های او از اسرائیلی‌ها بسیار مشهور است.

در این رابطه محمد حسین قربانی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در پی سفر لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه به ایران به تسنیم گفت: مردم ایران و نمایندگان مجلس هرگز خاطره بسیار تلخ فرآورده‌های خون‌های آلوده فرانسه را فراموش نمی‌کنند، که به‌واقع به‌نوعی خیانت در حق بشریت بود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: فابیوس از مطلعین و مسببین صادرات فرآورده‌های خون‌های آلوده باید نسبت به این حرکت ناشایست پاسخگو باشد، براین اساس نمایندگان مجلس در روز سه‌شنبه به این مسئله می‌پردازند و تذکرات لازم را در صحن علنی مجلس می‌دهند.


قربانی درباره سکوت مسئولان دولتی در این باره عنوان کرد: توصیه می‌کنیم که آقایان صدایشان درآید و برای چنین افرادی (فابیوس) فرش قرمز نیندازند زیرا مسببین فرانسوی فرآورده‌های خونی آلوده باید از ایران عذرخواهی کنند زیرا به سلامت بشریت خیانت کردند بنابراین نباید برای چنین افرادی آغوش گرم گشود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس: فرآورده‌های خونی آلوده فرانسه از طریق دادگاه‌ بین‌المللی لاهه پیگیری شود

چندی قبل نیز حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با رسانه‌ها عنوان کرده بود که کمیسیون بهداشت و درمان مجلس موضوع ارسال فرآورده‌های خونی آلوده از فرانسه به ایران را از طریق وزارت امور خارجه پیگیری خواهد کرد و زمانی که لوران فابیوس به تهران سفر می‌کند این مسئله باید مورد پیگیری جدی قرار گیرد تا دست‌کم بخشی از خسارت‌های جبران ناپذیری را که در زمان دوره نخست وزیری وی به مردم ما وارد شد، به‌عنوان غرامت به جمهوری اسلامی ایران بپردازد و از این طریق بخشی از خسارتی که دولت فرانسه به ما وارد کرده جبران شود که البته هیچ‌گاه این مسئله جبران شدنی نیست.

وی افزود: چندین سال است که از بحث ارسال فرآورده‌های خونی آلوده به ویروس ایدز و هپاتیت از فرانسه به ایران می‌گذرد و متأسفانه این مسئله توسط هیچ دولتی پیگیری نشده است و به‌نظر بنده، دولت‌ها به‌شدت در این مورد که سلامت ایرانیان را به خطر انداخته بود، کم‌کاری کردند و هیچ اقدامی جدی را صورت ندادند و می‌بایست این مسئله را از طریق دادگاه‌های بین المللی پیگیری می‌کردند اما متأسفانه به‌شدت در این باره غفلت کردند.

شهریاری  همچنین عنوان کرد: خوشبختانه مجلس در این مورد به‌صورت جدی پیگیر مسئله است و باید از طریق دادگاه لاهه این مهم مورد پیگیری قرار بگیرد و خسارت‌های جانی و مالی که از طریق ارسال این فرآورده‌های خونی آلوده به ایدز و هپاتیت از فرانسه به ایران وارد شده و دولت فرانسه باید به هزاران نفر از مردم ایران غرامت بپردازد. بنابراین لازم است در سفری که لوران فابیوس قرار است به تهران بیاید از سوی دولت به‌صورت جدی این مسئله مورد پیگیری قرار گیرد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: واقعاً جای این سؤال وجود دارد: چرا باید برای فردی که متهم به ارسال فرآورده‌های خونی آلوده به ایدز و هپاتیت به ایران است و سلامت هزاران نفر از مردم ایران را به خطر انداخته فرش قرمز پهن شود؟! ما از طریق وزارت بهداشت و درمان نیز این مسئله را مورد پیگیری قرار خواهیم داد تا با حضور وزیر امور خارجه فرانسه در تهران به سرانجام مطلوبی برسد.

نماینده مردم زاهدان در مجلس در خاتمه خاطرنشان کرد: در آن زمان بیماری ایدز همچون امروز قابل تشخیص نبود که ما متوجه موضوع بشویم که این فرآورده‌های خونی که از فرانسه به ایران ارسال می‌شود به بیماری‌های خطرناکی همچون ایدز و هپاتیت آلوده است و اصلا ًدر آن زمان وضع طوری بود که بررسی نمی‌کردند که این خون‌ها آیا حاوی بیماری است یا خیر، هرچند که به‌طور کلی در انتقال خون این نگرانی همیشه وجود دارد که شاید خون‌ها آلوده به بیماری‌های ناشناخته باشند.


                                                                                 یک رنگ خاکستری برای وزیر خارجه فرانسه کنار گذاشتیم

همچنین در این زمینه کامران نجف‌زاده مدیر دفتر سابق صدا و سیما در فرانسه نیز درباره پیگیری فرآورده‌های خونی آلوده فرانسه به ایران به تسنیم عنوان کرده است: از آمدن فابیوس به تهران خوشحالم، با وی گفت‌وگو می‌کنم تا سؤالات قدیمی و جدیدمان را بپرسیم، ولی یک رنگ خاکستری برای وی کنار گذاشتیم.

دریافت غرامت از فرانسه مهمتر از مذاکرات 1+5

در این رابطه علی صابری حقوقدان شورای شهر تهران و وکیل پرونده بیماران هموفیلی در واکنش به سفر لوران فابیوس وزیر امور خراجه فرانسه به تهران که در دوران نخست وزیری خود یکی از مطلعین و مسببین صادرات فرآورده‌های خون‌های آلوده به برخی کشورهای جهان از جمله ایران بوده است به تسنیم عنوان کرد: دریافت غرامت از فرانسه به‌خاطر فرآورده‌های آلوده خونی می‌تواند ثمرات بسیار مثبتی حتی بیشتر از مذاکرات 1+5 داشته باشد.


                                                                                       دریافت غرامت میلیاردی از فرانسه حق 78میلیون ایرانی است

وکیل پرونده بیماران هموفیلی ادامه داد: این غرامت دیگر قرار نیست همه آن به همان خانواده‌هایی که قبلاً غرامت دریافت کردند پرداخت شود بلکه این غرامت برای 78 میلیون ایرانی در حوزه سلامت هزینه خواهد شد یعنی ما با پرهیز از جنبه‌های سیاسی این قضیه به‌دنبال احیای جنبه‌های اجتماعی این مسئله هستیم.

دو رسوایی بزرگ فابیوس

 لوران فابیوس دو رسوایی تاریخی را در دوران نخست‌وزیری‌ در کارنامه‌‌اش به ثبت رسانده است، یکی از این رسوایی‌ها در جولای 1985 اتفاق افتاد که طی آن کشتی جنگجویان رنگین‌کمان، متعلق به سازمان غیردولتی صلح سبز که علیه آزمایشات اتمی دولت فرانسه اعتراض می‌کرد، توسط سرویس‌های اطلاعاتی فرانسه با برنامه‌‌ریزی و به‌عمد منفجر شد و در جریان آن یک عکاس نیز به قتل رسید. فابیوس در سمت نخست وزیری، ابتدا از دخالت دولتش در این عملیات اظهار بی‌اطلاعی کرد اما پس از انتشار گزارش تحقیقات مستقل مسئولیت این انفجار را پذیرفت و وزیر دفاع کابینه را مجبور به استعفا کرد.

اما رسوایی دیگر فابیوس تبعات بسیار گسترده‌تری داشت که تاکنون نیز هم برای او و هم برای قربانیان ادامه داشته است. در دوران نخست‌وزیری او فرآورده‌های خون‌های آلوده به ویروس‌های خطرناک در فرانسه توزیع شد و انستیتو مریو فرانسه فرآورده فاکتورهای انعقاد خونی آلوده به ویروس HIV و هپاتیت را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران و ... صادر کرد. این فاکتور در کمک به انعقاد خون بیماران مبتلا به هموفیلی مصرف می‌شود و در نتیجه سبکسری انستیتوی فرانسوی تعدادی از بیماران هموفیلی کشورهای دریافت کننده به ویروسHIV و بیماری ایدز و هپاتیت مبتلا شدند.

براین اساس بازخوانی از سه دهه رنج و بیماری بیماران هموفیلی کشورمان به‌عنوان قدیمی‌ترین پرونده حقوقی بیماران کشور، را در تسنیم پیش رو خواهیم داشت، موضوعی که  حدود سه دهه قبل و در جریان جنگ ایران و عراق، انستیتو "مریو" که اکنون در مالکیت شرکت سنوفی اونتیس فرانسوی است در خلال سال‌های 1984 و 1985 فاکتورهای انعقادی آلوده به "اچ‌آی‌وی" را برای استفاده بیماران هموفیلی به برخی کشورها نظیر آلمان (غربی)، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران صادر کرد.

در همان زمان سازمان انتقال خون ایران با شرکت فرانسوی "مریو" قرارداد واردات فرآورده‌های خونی برای مصرف پالایشگاه‌های داخلی انتقال خون منعقد کرده بود. پس از مصرف نخستین فرآورده‌های خونی این شرکت، گروهی از بیماران هموفیلی به بیماری‌های هپاتیت C و ایدز مبتلا شدند و پس از آن بود که گروهی از مبتلایان به این بیماری‌های خونی، از سازمان انتقال خون ایران شکایت کردند.

آلوده بودن این فاکتورها بر اساس گزارش‌ها از سوی نماینده این شرکت در ایران در نامه‌ای به مقامات این کشور فاش شد. همین گزارش‌ها به‌نقل از منابعی که نخواستند نامشان فاش شود حاکی از این بود که برخی از مقامات بهد
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار