کد خبر: ۶۹۲۲۷
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
استان فاریاب در شمال افغانستان در تب درگیری ها می سوزد و از هجوم شبه نظامیان طالبان مصون نمانده و با سقوط شهرستان های دولت آباد، شیرین تگاب و خواجه سبزپوش کار برای نیروهای دولتی سخت شده است.

به گزارش آرانیوز، پیشروی گسترده، سریع و خیره کننده شبه نظامیان طالبان برای دومین هفته متوالی در مناطق مختلف افغانستان ادامه دارد و روند تحولات نشان می دهد دولت مرکزی عزمی برای حفظ مناطق تحت کنترل ندارد.

یک منبع میدانی که تحولات را در شمال افغانستان از نزدیک دنبال می کند به جزئیات درگیری ها در استان فاریاب (هم مرز با کشور ترکمنستان) اشاره کرد و گفت: حال و روز این استان خوب نیست و نیروهای طالبان در تلاش هستند مناطق بیشتری را به تصرف دربیاورند.

براساس اطلاعاتی که این منبع میدانی در اختیار گذاشته است، درگیری ها نیروهای ارتش و گروه های مردمی با شبه نظامیان طالبان در برخی از شهرستان های استان فاریاب در جریان است و برخی نقاط میان دو طرف دست به دست می شود.

این منبع میدانی با بیان این که نیروهای دولتی کنترل شهرستان دولت آباد را از دست دادند، افزود: نیروهای ارتش و گروه های مردمی در یک مقطع زمانی کوتاه توانستند این شهرستان را باز پس بگیرند اما با حملات دوباره باز هم عقب نشینی کردند و طالبان این منطقه را به تصرف درآورد.

 جزئیات پیشروی گسترده طالبان در استان راهبردی فاریاب افغانستان + نقشه میدانی

شهرستان دولت آباد از محور غرب با کشور ترکمنستان و از محور شمال با شهرستان های «قرم قل و اندخوی» و از شرق با استان «جوزجان» و شهرستان «شیرین تگاب» هم مرز و همین مسئله بر اهمیتش افزوده است.

این شهرستان گذرگاه مرزی «خان چراغ» را هم در مرزهای مشترک با ترکمنستان به شهرستان «میمنه» مرکز استان فاریاب متصل می کند؛ شهرستان «قیصار» منطقه دیگری در استان فاریاب به شمار می آید که در روزهای گذشته از کنترل نیروهای دولتی خارج شد.

شهرستان های خواجه سبزپوش و شیرین تگاب مناطقی دیگری در استان فاریاب محسوب می شوند که در نیمه دوم خردادماه امسال به سیطره طالبان درآمدند؛ با سقوط خواجه سبزپوش راه برای باز شدن درگیری ها از محور شمال شرق به شهر میمنه باز شده است.

شبه نظامیان طالبان از شهرستان های تازه تصرف شده خواجه سبزپوش، شیرین تگاب و دولت آباد با شهرستان «میمنه» مرکز استان فاریاب به ترتیب ۲۲، ۳۴، ۵۵ فاصله دارند و کار را برای نیروهای ارتش و گروه های مردمی سخت کرده اند.

 جزئیات پیشروی گسترده طالبان در استان راهبردی فاریاب افغانستان + نقشه میدانی

استان فاریاب ۱۴ شهرستان بنام های «قیصار، کوهستان، المار، پشتون کوت، گرزیوان، میمنه، بلچراغ، خواجه سبزپوش، شیرین تگاب، دولت آباد، قرم قل، اند خوی، قرغان، خان چارباغ» دارد و اغلب مناطق شمالی در کنترل نیروهای دولتی است.

از سویی دیگر، بیشتر مناطق شهرستان «میمنه» و شهرستان «بلچراغ» در مرکز و شرق استان فاریاب در کنترل دولت مرکزی است؛ نیروهای دولتی بخش های کوچکی از شهرستان «کوهستان» را در سیطره دارند که در روزهای اخیر کانون درگیری میان دو طرف شده است.

 در حال حاضر نیروهای ارتش و گروه های مردمی حدود ۴۰ درصد از خاک استان فاریاب را در کنترل دارند و سایر مناطق ( ۶۰ درصد از مساحت استان) در تصرف شبه نظامیان طالبان است و در روزهای آینده باید منتظر ماند تحولات به کدام سمت پیش می رود.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار