کد خبر: ۶۸۵۵۷
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱
پرداخت حقوق‌های نجومی یکبار دیگر در صنعت بیمه خبرساز شد و اکنون دستمزد ۷۳ و ۸۵ میلیون تومانی یکی از مدیران آن، منجر به باز شدن دوباره این پرونده در محافل بیمه‌ای شده است.

به گزارش آرانیوز، کلیدواژه حقوق‌های نجومی از سال ۹۵ از صنعت بیمه در ادبیات اقتصادی ایران جا بازکرد. ۱۶ اردیبهشت ماه سال ۹۵ بود که فیش‌های حقوقی برخی مدیران صنعت بیمه مستقر در بیمه مرکزی در چند رسانه غیررسمی، منتشر شد و روز بعد در ۱۷ اردیبهشت، اخبار ساعت ۲۱ شبکه اول صدا و سیما در گزارشی با ارجاع به فیش‌های حقوقی منتشر شده در وبسایت‌ها گفت سه مدیر ارشد بیمه مرکزی در اسفندماه ۱۳۹۴ روی هم ۱۸۰ میلیون تومان حقوق و مزایا گرفته‌اند.

موج افشای حقوق‌های نجومی از کجا بلند شد؟

اما این همه ماجرا نبود بلکه یک روز بعد، تصاویری از فیش‌های حقوقی چند ده میلیون تومانی معاونان بیمه مرکزی در رسانه‌ها افشا شد و به دنبال آن، چند روز بعد، رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران استعفا داد.

اینجا بود که به یکباره موجی از انتشار فیش‌های حقوقی و سایر مدارک مرتبط با مدیران ارشد سازمانهای مختلف در ایران آغاز شد؛ در حالی که ماده ۷۶ قانون خدمات کشوری به صراحت اعلام می‌کند که هیچ‌کس در دولت نباید بیش از ۷ برابر حداقل حقوق یک کارمند عادی (یعنی حداکثر ۵۲ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال در سال مذکور،) حقوق بگیرد؛ به هر حال تب موضوع بالا بود و بعد از مدتی هم مثل همه مسائل دیگر، فروکش کرد.

آن روزها مرتضی حسنی عقدا، معاون توسعه مدیریت و منابع بیمه مرکزی از اولین کسانی بود که فیش حقوقی‌اش منتشر شد. بر اساس فیش منتسب به او، حسنی عقدا در اسفند ۱۳۹۴، معادل ۸۷ میلیون تومان دریافتی داشت؛ مطابق این فیش او چند صد میلیون تومان وام هم دریافت کرده بود.

همان زمان بود که بیمه مرکزی اعلام کرد بخش زیادی از آنچه به حسنی عقدا و دیگر مدیران این نهاد داده شده «معوقات» بوده، با این حال با تغییر رئیس بیمه مرکزی مرتضی حسنی عقدا از مقام خود برکنار شد. در عین حال، انتشار فیش‌های حقوقی برخی مدیران بیمه مرکزی و ارقام بسیار درشت آن شگفتی و انتقاد بسیاری را برانگیخت و اختلاف دریافتی‌ها در فیش‌های حقوقی آنقدر زیاد بود که واکنش‌های منفی زیادی را در رسانه‌ها و افکار عمومی موجب شد.

غلامرضا تاجگردون در بیمه سرمد خاطرات فیش‌های حقوقی نجومی را زنده کرد

اما اینک دوباره پای فیش‌های حقوقی نجومی به صنعت بیمه باز و اتفاقاً موضوع در مورد یکی از مدیران پرحاشیه صنعت بیمه تکرار شده است. غلامرضا تاجگردون، مدیرعامل بیمه سرمد که انتصاب او از سوی هیأت مدیره به عنوان مدیرعامل این شرکت بیمه‌ای هم، جریان ساز شده بود، دیروز بعد از گذشت تنها دو ماه، بدلیل حقوق نجومی از این شرکت جدا شد.

روزهای آخرین سال ۹۹ و در اسفندماه، غلامرضا تاجگردون به عنوان مدیرعامل شرکت بیمه سرمد انتخاب شد و اکنون بعد از گذشته دو ماه، هیأت مدیره این شرکت مصوب کرده‌اند که وی را عزل کنند و فعلاً سرپرستی را به مهدوی بسپارند. فیش‌های حقوقی تاجگردون حکایت از دریافت ارقام نجومی ۷۳ و ۸۵ میلیون تومان به عنوان حقوق به ترتیب در دو ماه نخست فعالیت خود در فروردین و اردیبهشت سال جاری دارد.

نکته حائز اهمیت آن است که تاجگردون در مجلس دهم هم، ریاست کمیسیون برنامه و بودجه را بر عهده داشت و در مجلس یازدهم نیز از حوزه انتخابیه گچساران وارد خانه ملت شد اما اعتبارنامه‌اش به دلیل تخلفات مالی مورد تأیید نمایندگان قرار نگرفت و از مجلس یازدهم کنار گذاشته شد.

از استخدام ۱۷ گچسارانی در بیمه سرمد تا حقوق ۸۵ میلیون تومانی در اردیبهشت ۱۴۰۰

اکنون، سیدمحمد یمنی، عضو هیأت مدیره بیمه سرمد که گفته می‌شود تا حدودی بی‌طرف ترین فرد در هیأت مدیره بیمه سرمد است، معتقد است که تاجگردون، شرکت بیمه سرمد را دچار حواشی سیاسی کرده و ادامه این روند به نفع این شرکت نبوده و بنابراین تاجگردون از سمت خود عزل شده است.وی در گفتگویی اعلام کرده که افزایش ۱۴ درصدی نسبت خسارت و کاهش ۵۰ درصدی پرتفو از دیگر شاخص‌هایی است که از سوی هیأت مدیره مورد بررسی قرار گرفته و در ماههای ابتدایی امسال پرتفوی شرکت به ۲۷۸ میلیارد تومان رسیده در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۶۰۰ میلیارد تومان بوده و نسبت به برنامه پیش بینی شده بودجه ۵۰ درصد عقب مانده است.

یمنی اعلام کرد که تاجگردون ۱۷ نفر از آشنایان خود از شهر گچساران را به استخدام بیمه سرمد درآورده است؛ ضمن اینکه اکنون هم، دریافتی تاجگردون مورد تائید هیأت مدیره نبوده است و به همین دلیل نیز هیأت مدیره به موضوع ورود کرده‌اند.

وی افزود: نکته حائز اهمیت آن است که حقوق مدیرعامل به استناد اساسنامه شرکت باید با تائید و پذیرش هیأت مدیره تنظیم شود.

سهامدار عمده حقوق تاجگردون را تعیین و تائید کرد

یک کارشناس ارشد در صنعت بیمه در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه حقوق هیأت مدیره و به خصوص مدیرعامل شرکتهای بیمه را سهامداران عمده تعیین می‌کنند، گفت: در مورد بیمه سرمد و مشخصاً پرداخت حقوق تاجگردون، این حقوق و دستمزد از سوی هیأت مدیره تعیین نشده و مستقیماً از سوی سهامدار عمده تعیین گردیده است.

این کارشناس ارشد صنعت بیمه معتقد است که تاجگردون با حمایت برخی افراد خاص وارد این شرکت بیمه شده و وجود آن مسائل سیاسی و حاشیه‌هایی را برای وی ایجاد کرده است.

وی افزود: در اساسنامه بیمه سرمد نوشته شده که تفویض حق تعیین پاداش اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل به هیأت مدیره امکان پذیر نیست و بنابراین این سناریو که هیأت مدیره بیمه سرمد در حوزه تعیین حقوق تاجگردون نقش داشته‌اند، منتفی است.

به هر حال اکنون حضور غلامرضا تاجگردون در بیمه سرمد منتفی شده و گفته می‌شود که سیدمحمد یمنی از سوی بیمه سرمد به بیمه مرکزی معرفی شده تا سکان این شرکت را به دست بگیرد.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

پرچم‌ انجمن صنفی رانندگان حمل ونقل کشور بر فراز ستاد انتخابات عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به اهتزاز در آمد/بزرگترین گردهمایی و بیعت تمام قد انجمن صنفی تلاش گران رانندگان حمل ونقل کشور ایران با آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پایتخت برگزار شد/اولین نشست به همت خادم زاده مدیره انجمن رانندگان کل کشور و مظاهری عضو هیات مدیره انجمن رانندگان کل کشور خانواده بزرگ حمل ونقل کشور و بررسی راهکار رفع مشکلات و موانع حوزه حمل ونقل کشور برگزار شد/احمد عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی گفت:راهکارهای رفع مشکلات حوزه حمل ونقل کشور و اقتصاد کشور و تشریح وظایف کمیته های حمل ونقل کشور پرداختند/عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت در ادامه گفت:ما باید همت کنیم برای اینکه عدالت مداری و حق مداری در زمان اجرای قانون برای همه ملموس باشد این که همه بگویند اینها عدالت و قانون را اجرا می کنند/انتخابات پرشکوه با حضور تمام اقشار دولت قوی برای شکل‌گیری ایران قوی را رقم خواهد زد/خدمت بی منت و تسهیل و تسریع در خدمات رسانی به مردم زمینه شور ونشاط سیاسی تقویت مشارکت ور انتخابات را فراهم می‌کند

ناصر امانی کاندیداهای دوره ششمین انتخابات شورای شهر تهران در مسیر خیابان بهشت/ استقبال نخبگان،خانواده های معظم شهدا و جانبازان مدافعان حرم،اساتید،کسبه بازاریان از حضور امانی کاندیداهای شورای شهر تهران در پایتخت/مبارزه با فساد ابزارهای مختلفی دارد اما به نظر می‌رسد نظارت مستقیم مردم بر عملکرد شوراها و شهرداری می‌تواند اعتماد عمومی را به این مجموعه برگرداند./واژه فساد مالی، سالیانه سال است که در افکار عمومی با شهرداری ها گره خورده است .یکی از عوامل کاهش شدید اعتماد عمومی همین فسادهای ریز و درشت در شهرداری هاست که گاهی تیتر یک رسانه‌ها می‌شود که گاهی بحث داغ محافل./با استقرار سامانه‌های شفافیت شهرداری تهران دیگر جای فساد و رانت نیست/شفافیت در شهرداری به این معناست که شهروندان بتوانند از داشته ها ،مخارج ،درآمدها و منابع شهرداری که متعلق به خودشان است، آگاهی پیدا کنند این خواسته زیادی نیست./شفافیت سالیان سال است که برای مردم آرزویی محال به شمار می‌آید و برای مسئولان، نقطه ای ایده‌آل. همه می دانند که فساد در نقطه پنهان بروز می‌کند و شفافیت دقیقا در مقابل این نقطه ایستاد است./شفافیت و پاسخگویی باید اصل اولیه انتخاب مردم باشد تا شاهد رشد و پیشرفت شهرها و برآورده شدن مطالبات مردم در کشور ایران اسلامی باشیم/شفافیت می‌تواند مردم را از اقدامات و عملکرد مدیران و مسئولان آگاه سازند و به همین ترتیب روزنه‌های فساد را ببندد. اما اینکه چرا بعد از سال‌ها همچنین شفافیت در ادارات و نهادهای دولتی صرفا به عنوان یک شعار باقی مانده است ،دلایل متعددی دارد

آخرین اخبار