کد خبر: ۶۷۵۹۲
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۷
انتخابات هیئت رئیسه برای سال دوم مجلس یازدهم در دستور کار جلسه علنی دیروز چهار شنبه ۵ خرداد قرار داشت. برای تصدی پست ریاست مجلس فریدون عباسی دوانی نماینده کازرون و محمدباقر قالیباف نماینده مردم تهران کاندیدا شده بودند. با رأی نمایندگان مجلس محمدباقر قالیباف رئیس مجلس یازدهم برای اجلاسیه دوم شد. در این رای‌گیری، قالیباف ۲۳۰ رأی و عباسی ۱۸ رأی نمایندگان را کسب کردند.

قالیباف رئیس مجلس ماند

انتخابات هیئت رئیسه برای سال دوم مجلس یازدهم در دستور کار جلسه علنی دیروز چهار‌‌شنبه ۵ خرداد قرار داشت. برای تصدی پست ریاست مجلس فریدون عباسی دوانی نماینده کازرون و محمدباقر قالیباف نماینده مردم تهران کاندیدا شده بودند. با رأی نمایندگان مجلس محمدباقر قالیباف رئیس مجلس یازدهم برای اجلاسیه دوم شد. در این رای‌گیری، قالیباف ۲۳۰ رأی و عباسی ۱۸ رأی نمایندگان را کسب کردند.
در جلسه دیروز مجلس هیچ نماینده‌ای غایب نبود و هیچ یک از نمایندگان مجلس هم تاخیر نداشتند. به نظر می‌رسد امر انتخابات هیئت رئیسه مجلس برای همه نمایندگان مهم بوده است.


نیکزاد و مصری ‌ نواب رئیس ‌
در ادامه انتخابات هیئت رئیسه مجلس، نمایندگان، علی نیکزاد را به عنوان نایب رئیس اول مجلس و عبدالرضا مصری را به عنوان نایب رئیس دوم مجلس انتخاب کردند. بر این اساس علی نیکزاد ثمرین با 206 رأی به عنوان نایب رئیس اول و عبدالرضا مصری با 205 رأی به عنوان نایب رئیس دوم مجلس انتخاب شدند.
نمایندگان مجلس همچنین دبیران هیئت رئیسه مجلس برای اجلاسیه دوم را انتخاب کردند. بر این اساس، روح‌الله متفکر آزاد با ۲۰۶ رأی، سیدمحسن دهنوی با ۱۸۴،‌کریمی فیروزجایی با ۱۸۲ ، محمد رشیدی با ۱۸۱، مجتبی یوسفی با ۱۶۸ و حاجی دلیگانی با ۱۶۸ رأی به عنوان شش نفر اعضای دبیران انتخاب شدند.
تحلیف هیئت رئیسه
پس از انتخاب هیئت رئیسه جدید، اعضای هیئت رئیسه با قرار گرفتن در جایگاه هیئت رئیسه سوگند یاد کردند. متن سوگند هیئت رئیسه به شرح زیر است: «من به عنوان عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در برابر قرآن مجید به خداوند قادر متعال سوگند یاد می‌کنم که حداکثر توان خود را برای اجرای آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با مراعات بی‌طرفی کامل در انجام وظایف به کار گیرم و از هرگونه اقدام مخالف آیین‌نامه اجتناب نمایم».


‌ به زودی گزارش عملکرد ارائه می‌دهم
محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی چهار‌‌‌شنبه 5 خرداد 1400 مجلس گفت: با مراسم تحلیفی که صورت گرفت، مجلس یازدهم وارد سال دوم فعالیت کاری خود شد. گزارش فعالیت مجلس یازدهم را به زودی برای استحضار موکلان خود ارائه خواهیم کرد.
وی افزود: در این فرصت به ولی‌نعمتان خود عرضه می‌کنم که ما نمایندگان شما در سال گذشته با همه فراز و نشیب‌‌‌ها همت و توان خود را در برای پیگیری مسائل شما در حدود اختیارات و ظرفیت‌های مجلس به کار گرفتیم و به رغم اذعان به برخی نقاط ضعف نسبت به کارنامه یک ساله خود در محضر خداوند متعال و شما مردم عزیز ایران خود را روسفید احساس می‌کنیم.
قالیباف خاطرنشان کرد: وجود نقاط ضعف برای هر نهادی به خصوص مجلس با قریب به 290 نفر تصمیم‌گیر با دیدگاه‌‌‌ها و سلیقه‌های مختلف طبیعی است، اما واقعیت این است که به‌رغم موانع و محدودیت‌های موجود مخصوصاً وجود ساختار‌‌ها و رویه‌های ناصوابی که طی سال‌های متمادی در تار و پود قوه مقننه شکل گرفته است، مجلس یازدهم در سال اول فعالیت خود توانسته در مسائل اساسی کشور وظایف اصلی خود را به درستی انجام دهد که خروجی آنها یا به عنوان قانون نهایی شده و یا با جدیت و پیگیری در حال انجام کار کارشناسی و نهایی شدن در کمیسیون‌های تخصصی مجلس است.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سرمایه ما تجربه تلاش‌های سال گذشته ماست و وظیفه پیش روی ما برطرف کردن نیازهای متراکم باقیمانده از سال‌‌‌ها عقب ماندگی است.
وی افزود: مردم عزیز ایران! ما خود را به شما متعهد می‌دانیم که روزهایمان را برای حل مسائل شما به شب برسانیم و شب‌‌‌ها با دغدغه مشکلات شما سر بر بالین بگذاریم. امیدواریم با استعانت از خداوند متعال و با تدبیر و عقلانیت انقلابی و همچنین با ریل‌گذاری درست برای اقدامات دولت آینده گره‌‌‌ها را از دست و پای مسئولان اجرایی کشور باز کنیم و بتوانیم در حدود اختیارات و وظایف مجلس شورای اسلامی در حل مشکلات موجود کمک کنیم تا اندکی از وظیفه خود را نسبت به مردم نجیب و صبور ایران ادا کنیم.

 
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

پرچم‌ انجمن صنفی رانندگان حمل ونقل کشور بر فراز ستاد انتخابات عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به اهتزاز در آمد/بزرگترین گردهمایی و بیعت تمام قد انجمن صنفی تلاش گران رانندگان حمل ونقل کشور ایران با آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پایتخت برگزار شد/اولین نشست به همت خادم زاده مدیره انجمن رانندگان کل کشور و مظاهری عضو هیات مدیره انجمن رانندگان کل کشور خانواده بزرگ حمل ونقل کشور و بررسی راهکار رفع مشکلات و موانع حوزه حمل ونقل کشور برگزار شد/احمد عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی گفت:راهکارهای رفع مشکلات حوزه حمل ونقل کشور و اقتصاد کشور و تشریح وظایف کمیته های حمل ونقل کشور پرداختند/عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت در ادامه گفت:ما باید همت کنیم برای اینکه عدالت مداری و حق مداری در زمان اجرای قانون برای همه ملموس باشد این که همه بگویند اینها عدالت و قانون را اجرا می کنند/انتخابات پرشکوه با حضور تمام اقشار دولت قوی برای شکل‌گیری ایران قوی را رقم خواهد زد/خدمت بی منت و تسهیل و تسریع در خدمات رسانی به مردم زمینه شور ونشاط سیاسی تقویت مشارکت ور انتخابات را فراهم می‌کند

ناصر امانی کاندیداهای دوره ششمین انتخابات شورای شهر تهران در مسیر خیابان بهشت/ استقبال نخبگان،خانواده های معظم شهدا و جانبازان مدافعان حرم،اساتید،کسبه بازاریان از حضور امانی کاندیداهای شورای شهر تهران در پایتخت/مبارزه با فساد ابزارهای مختلفی دارد اما به نظر می‌رسد نظارت مستقیم مردم بر عملکرد شوراها و شهرداری می‌تواند اعتماد عمومی را به این مجموعه برگرداند./واژه فساد مالی، سالیانه سال است که در افکار عمومی با شهرداری ها گره خورده است .یکی از عوامل کاهش شدید اعتماد عمومی همین فسادهای ریز و درشت در شهرداری هاست که گاهی تیتر یک رسانه‌ها می‌شود که گاهی بحث داغ محافل./با استقرار سامانه‌های شفافیت شهرداری تهران دیگر جای فساد و رانت نیست/شفافیت در شهرداری به این معناست که شهروندان بتوانند از داشته ها ،مخارج ،درآمدها و منابع شهرداری که متعلق به خودشان است، آگاهی پیدا کنند این خواسته زیادی نیست./شفافیت سالیان سال است که برای مردم آرزویی محال به شمار می‌آید و برای مسئولان، نقطه ای ایده‌آل. همه می دانند که فساد در نقطه پنهان بروز می‌کند و شفافیت دقیقا در مقابل این نقطه ایستاد است./شفافیت و پاسخگویی باید اصل اولیه انتخاب مردم باشد تا شاهد رشد و پیشرفت شهرها و برآورده شدن مطالبات مردم در کشور ایران اسلامی باشیم/شفافیت می‌تواند مردم را از اقدامات و عملکرد مدیران و مسئولان آگاه سازند و به همین ترتیب روزنه‌های فساد را ببندد. اما اینکه چرا بعد از سال‌ها همچنین شفافیت در ادارات و نهادهای دولتی صرفا به عنوان یک شعار باقی مانده است ،دلایل متعددی دارد

صالح دریس رئیس اقتصاد مقاومتی و جهش تولید و رفع موانع زادیی ها ستاد انتخاباتی پویش عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در کشور در گفتگویی اختصاصی گفت:برای رسیدن به روش های عملی ابتدا اهداف نهایی(بلند مدت) اقتصادی مقاومتی را با توجه به بیانات مقام معظم رهبری تعیین مینماییم/اقتصاد مقاومتی با توجه به تحریم هایی که ایجاد شده یک ضرورت بسیار مهم است هر ایرانی موظف است در حوزه عملکرد و خود به این نکته توجه داشته باشد./مشکل اصلی اقتصاد ایران عدم فهم اقتصادی است و هیچگاه مشاوران اقتصادی دولتمردان نتوانستند مسائل اقتصادی بفهمند و راه حل های بومی اقتصادی ارائه کنند، اقتصادی یعنی اینکه دانش اقتصادی وجود داشته باشد و مسائل ایران را بفهمند واز سوی دیگر با خلاقیت و نوآوری راه حل برای حل مشکلات داشته باشد.متاسفانه دولتمران ما فهم درستی از مسائل اقتصادی نداشتند./فشارهای اقتصادی عوامل خارجی و داخلی با هدف تقویت نارضایتی در کشور انجام می‌شود ولی با حضور آگاهانه مردم در انتخابات همه نقشه‌های دشمنان نقش بر آب خواهد شد./ناهماهنگی تیم اقتصادی درتمام دوره های قبلی ریاست جمهوری ،پاشنه ی آشیل اقتصاد کشور بوده است./مشارکت مردم باعث افزایش سرمایه اجتماعی مشروعیت و کارآمدی نظام سیاسی می‌شود.

آخرین اخبار