کد خبر: ۶۷۴۳۸
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۲

تنها 800 هزار کارگر ساختمانی تحت پوشش تامین اجتماعی قرار دارند/رفع تبعیضات ناروا از وظایف نمایندگان است

 

به گزارش خبرنگار آرانیوز، احد آزادی خواه در نشست علنی امروز (سه شنبه، 4 خردادماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی، گفت: برابر با قانون مصوب سال 93، 12 هزار میلیارد تومان کسری منابع داریم و تنها 800 هزار نفر از کارگران فصلی بیمه تامین اجتماعی شده اند در حالی که یک میلیون و پانصدهزار نفر از کارگران ساختمانی نیازمند بیمه هستند، سازمان تامین اجتماعی به دلیل کمبود منابع امکان بیمه آن ها را ندارد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در این طرح ساختار بیمه کارگران ساختمانی تغییر پیدا می کند و مجلس برای اولین بار صدای کارگران ساختمانی را شنیده است، ادامه داد: براساس طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی، بیمه شدگان در مناطق محروم و نیازمند یک درصد و در مناطق برخوردار از 2 تا 14 درصد سهم بیمه پرداخت می کنند.

وی افزود: کارگران ساختمانی در مناطق روستایی و محروم براساس طرح مذکور کمترین سهم بیمه را پرداخت می کنند و نفع این اقدام از تمامی یارانه ها بیشتر است.

همچنین محمدتقی نقدعلی در موافقت با طرح اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی افزود: رفع تبعیضات ناروا از وظایف نمایندگان است و با وضع قوانین باید از اینگونه تبعیض ها جلوگیری شود.

نماینده مردم خمینی شهر درمجلس با اشاره به اینکه براساس آمار یک و نیم میلیون کارگر ساختمانی دارای کارت مهارت باید بیمه شوند، افزود: تاکنون 800 هزار نفر از کارگران ساختمانی بیمه شده اند، باقیمانده آن ها با وضع این طرح بیمه می شوند.

وی با تاکید بر اینکه با احتساب خانواده کارگران ساختمانی طرح مذکور 3 میلیون نفر را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی می برد، عنوان کرد: کارگری ساختمان یکی از مشاغل طاقت فرسا بوده و توان بدنی را می کاهد، لازم است تا سختی کار نیز در این قانون دیده شود.

نقدعلی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی برخی حمایت های خود را علیرغم دیده شدن اعتبار 1500 میلیارد تومانی در لایحه بودجه سال 1400 از کارگاه های زیر 5 نفر برداشته است، گفت: در سالی که بنا است در آن از تولید داخل حمایت و مانع ها را برداریم اینگونه عمل شود.

گفتنی است علیرضا سلیمی در موافقت با طرح مذکور، گفت: براساس اصل 29 قانون اساسی برخورداری از بیمه تامین اجتماعی حقی همگانی بوده و باید این بیمه برای همه افراد تامین شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تنها 800 هزار نفر از کارگران ساختمانی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند، عنوان کرد: برخی ابهامات قانونی باعث شده تا با مشکلات فعلی مواجه شویم، وضعیت کنونی قابل قبول نیست.

وی در پایان خاطرنشان کرد: کسری بودجه در حال انباشته شدن در سازمان تامین اجتماعی است اگر این چالش ساماندهی نشود با مشکلات بسیار زیادی مواجه می شویم./

پایان پیام

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها
آخرین اخبار