کد خبر: ۶۷۲۲۴
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴
گروه استان‌ها- بحران کم‌آبی در استان کرمانشاه حاکی از این است که بیش از ۴۰۰ هزار نفر از جمعیت شهری و روستایی استان امسال در معرض تنش آبی قرار بگیرند.

به گزارش خبرگزاری آرانیوز از کرمانشاه، هرچند قطعی و افت فشار آب برای بسیاری از مناطق شهر کرمانشاه که سال‌ها در انتظار بهره‌برداری از سد گاوشان بوده‌اند، مشکل تازه‌ای نیست اما گستره این مناطق امسال وسیع‌تر شده و جمعیت بیشتری باید خود را برای مواجهه با کم‌آبی آماده کنند.

منظور از تنش آب شرب، حداکثر میزان آب مورد نیاز در پیک مصرف نسبت به حداکثر ظرفیت تولید یک شهر است که بنابر اعلام مسئولان احتمالا امسال بیش از 400 هزار نفر از مردم استان این تنش آبی را تجربه می‌کنند.

به نظر می‌رسد عبور از این بحران تنها با مدیریت مصرف و همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مختلف با یکدیگر میسر باشد در غیر این صورت وضعیت نگران‌کننده‌ای در انتظار مردم استان خواهد بود.

علیرضا کاکاوند مدیرعامل آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به کاهش 40 درصدی بارندگی در استان نسبت به میانگین بلندمدت اظهار داشت: در چشمه‌ها که عمده منابع تأمین آب روستاها هستند بیش از 70 درصد کاهش آبدهی گزارش شده اما در چاه‌ها این میزان کمتر است.

وی با بیان اینکه به طور کلی متوسط بارندگی در کشور ما کمتر از یک سوم میانگین جهانی است عنوان کرد: امسال وضعیت از نظر منابع آبی بدتر از گذشته است و بارش برف که بیشترین تأثیر بر منابع آب را دارد به ندرت کشور مشاهده شد.

 

کاکاوند با اشاره به اینکه به جز سد گاوشان که بخشی از آب شرب شهر کرمانشاه را تأمین می‌کند اما بقیه منابع تامین آب زیرزمینی هستند گفت: تأثیر خشکسالی بر منابع زیرزمینی بسیار سریع‌تر است. وی با بیان اینکه در مجموع حدود 2000 هزار لیتر بر ثانیه کمبود آب در استان وجود دارد عنوان کرد: در حوزه شهری 7502 لیتر بر ثانیه آب مورد نیاز است در حالی که 5761 لیتر بر ثانیه تولید می‌شود بنابراین 1741 لیتر بر ثانیه کمبود وجود دارد که بیشتر آن مربوط به شهر کرمانشاه با 1050 لیتر بر ثانیه است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه افزود: در حوزه روستایی نیز 1760 لیتر بر ثانیه آب مورد نیاز است در حالی که 1477 لیتر بر ثانیه تولید می‌شود و 283 لیتر بر ثانیه کمبود وجود دارد.

وی گفت: پیش بینی می‌شود در حوزه روستایی 70 هزار نفر و در حوزه شهری 341 هزار نفر در معرض تنش آبی قرار بگیرند.

کاکاوند با اشاره به کمبود مخازن ذخیره در استان معادل 178 هزار مترمکعب عنوان کرد: از این میزان 114 هزار مترمکعب مربوط به شهر کرمانشاه است و در حوزه روستایی نیز 29 هزار متر مکعب کمبود مخازن ذخیره وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های نیمه کاره بسیاری در حوزه آب و فاضلاب استان کرمانشاه وجود دارد که در دستور کار قرار می‌گیرند بیان کرد: تکمیل این پروژه ها 1030 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد؛ بنابراین بر اساس پیشرفت فیزیکی اولویت‌بندی می‌شوند.

مدیرعامل آبفا استان با بیان اینکه کمتر از 10 درصد پروژه جدید در حوزه آب تعریف شده است گفت: با تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره 450 روستا با 70 هزار نفر جمعیت تأمین آب می‌شوند و بخشی از عقب‌ماندگی استان در این زمینه جبران می‌شود.

کاکاوند با بیان اینکه تعداد تیم‌های کنترل کیفی از هفت مورد به 17 مورد افزایش یافته است عنوان کرد: میزان شاخص میکروبی در سال گذشته 50 درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه چاه‌های بسیاری متعلق به ادارات و کشاورزان شناسایی شده که به ترتیب به شبکه‌های روستایی متصل می‌شوند گفت: برای لایروبی چاه‌هایی که با کاهش دبی روبه‌رو بودند قراردادهایی منعقد شده و تا 15 روز آینده کار اجرایی آن‌ها آغاز می‌شود.

کاکاوند با اشاره به آبرسانی سیار به روستاها و کمبود تعداد تانکر تا سال گذشته اظهار کرد: امسال از ظرفیت ادارات دیگر از جمله هلال احمر استفاده می‌شود و تفاهم‌نامه‌ای نیز با امور عشایر منعقد شده که ما تأمین کننده آب و امور عشایر توزیع کننده باشد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه افزود: در فروردین ماه سال گذشته 54 روستا آبرسانی سیار می‌شدند که این میزان در فروردین امسال به 128 مورد رسید و پیش بینی می‌شود در فصل گرم سال به بیش از 300 روستا برسد.

کاکاوند با اشاره به افزایش بی‌سابقه اعتبارات حوزه آبفا در بودجه 1400 گفت: اعتبارات استانی روستاها از 26 میلیارد تومان به 503 میلیارد تومان رسیده است که البته 40 میلیارد تومان آن به حوزه عشایر اختصاص یافت.

وی با بیان اینکه بعد از شهر کرمانشاه اورامانات از جمله شهرهای پاوه، جوانرود، تازه‌آباد و نوسود بیش از شهرهای دیگر با تنش آبی مواجه هستند افزود: مشکل پاوه در حال رفع شدن است و در جوانرود و تازه‌آباد مشکل اجرای پروژه و در نوسود نیز مشکل برداشت‌های غیرمجاز نهادهای نظامی به ویژه ارتش و مرزبانی وجود دارد.

کاکاوند با اشاره به اینکه قطعی برق در امسال سبب قطعی آب نیز می‌شود عنوان کرد: 11 دیزل ژنراتور به این منظور آماده شده اما باز هم مشکل رفع نمی‌شود و متولیان برق استان باید مانع از قطع برق ایستگاه‌های پمپاژ و منابع تأمین آب شوند.

وی با بیان اینکه فاضلاب کمتر از یک سوم جمعیت شهر کرمانشاه تصفیه می‌شود عنوان کرد: امسال برای فاضلاب شهر کرمانشاه 190 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که با این اعتبار کار اجرای مدول دوم آغاز می‌شود و پیش‌بینی می‌شود راه‌اندازی آن سه سال زمان نیاز داشته باشد.

 

 
برچسب ها: آب و هوا ، کرمانشاه
نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

پرچم‌ انجمن صنفی رانندگان حمل ونقل کشور بر فراز ستاد انتخابات عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به اهتزاز در آمد/بزرگترین گردهمایی و بیعت تمام قد انجمن صنفی تلاش گران رانندگان حمل ونقل کشور ایران با آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پایتخت برگزار شد/اولین نشست به همت خادم زاده مدیره انجمن رانندگان کل کشور و مظاهری عضو هیات مدیره انجمن رانندگان کل کشور خانواده بزرگ حمل ونقل کشور و بررسی راهکار رفع مشکلات و موانع حوزه حمل ونقل کشور برگزار شد/احمد عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی گفت:راهکارهای رفع مشکلات حوزه حمل ونقل کشور و اقتصاد کشور و تشریح وظایف کمیته های حمل ونقل کشور پرداختند/عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت در ادامه گفت:ما باید همت کنیم برای اینکه عدالت مداری و حق مداری در زمان اجرای قانون برای همه ملموس باشد این که همه بگویند اینها عدالت و قانون را اجرا می کنند/انتخابات پرشکوه با حضور تمام اقشار دولت قوی برای شکل‌گیری ایران قوی را رقم خواهد زد/خدمت بی منت و تسهیل و تسریع در خدمات رسانی به مردم زمینه شور ونشاط سیاسی تقویت مشارکت ور انتخابات را فراهم می‌کند

ناصر امانی کاندیداهای دوره ششمین انتخابات شورای شهر تهران در مسیر خیابان بهشت/ استقبال نخبگان،خانواده های معظم شهدا و جانبازان مدافعان حرم،اساتید،کسبه بازاریان از حضور امانی کاندیداهای شورای شهر تهران در پایتخت/مبارزه با فساد ابزارهای مختلفی دارد اما به نظر می‌رسد نظارت مستقیم مردم بر عملکرد شوراها و شهرداری می‌تواند اعتماد عمومی را به این مجموعه برگرداند./واژه فساد مالی، سالیانه سال است که در افکار عمومی با شهرداری ها گره خورده است .یکی از عوامل کاهش شدید اعتماد عمومی همین فسادهای ریز و درشت در شهرداری هاست که گاهی تیتر یک رسانه‌ها می‌شود که گاهی بحث داغ محافل./با استقرار سامانه‌های شفافیت شهرداری تهران دیگر جای فساد و رانت نیست/شفافیت در شهرداری به این معناست که شهروندان بتوانند از داشته ها ،مخارج ،درآمدها و منابع شهرداری که متعلق به خودشان است، آگاهی پیدا کنند این خواسته زیادی نیست./شفافیت سالیان سال است که برای مردم آرزویی محال به شمار می‌آید و برای مسئولان، نقطه ای ایده‌آل. همه می دانند که فساد در نقطه پنهان بروز می‌کند و شفافیت دقیقا در مقابل این نقطه ایستاد است./شفافیت و پاسخگویی باید اصل اولیه انتخاب مردم باشد تا شاهد رشد و پیشرفت شهرها و برآورده شدن مطالبات مردم در کشور ایران اسلامی باشیم/شفافیت می‌تواند مردم را از اقدامات و عملکرد مدیران و مسئولان آگاه سازند و به همین ترتیب روزنه‌های فساد را ببندد. اما اینکه چرا بعد از سال‌ها همچنین شفافیت در ادارات و نهادهای دولتی صرفا به عنوان یک شعار باقی مانده است ،دلایل متعددی دارد

صالح دریس رئیس اقتصاد مقاومتی و جهش تولید و رفع موانع زادیی ها ستاد انتخاباتی پویش عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در کشور در گفتگویی اختصاصی گفت:برای رسیدن به روش های عملی ابتدا اهداف نهایی(بلند مدت) اقتصادی مقاومتی را با توجه به بیانات مقام معظم رهبری تعیین مینماییم/اقتصاد مقاومتی با توجه به تحریم هایی که ایجاد شده یک ضرورت بسیار مهم است هر ایرانی موظف است در حوزه عملکرد و خود به این نکته توجه داشته باشد./مشکل اصلی اقتصاد ایران عدم فهم اقتصادی است و هیچگاه مشاوران اقتصادی دولتمردان نتوانستند مسائل اقتصادی بفهمند و راه حل های بومی اقتصادی ارائه کنند، اقتصادی یعنی اینکه دانش اقتصادی وجود داشته باشد و مسائل ایران را بفهمند واز سوی دیگر با خلاقیت و نوآوری راه حل برای حل مشکلات داشته باشد.متاسفانه دولتمران ما فهم درستی از مسائل اقتصادی نداشتند./فشارهای اقتصادی عوامل خارجی و داخلی با هدف تقویت نارضایتی در کشور انجام می‌شود ولی با حضور آگاهانه مردم در انتخابات همه نقشه‌های دشمنان نقش بر آب خواهد شد./ناهماهنگی تیم اقتصادی درتمام دوره های قبلی ریاست جمهوری ،پاشنه ی آشیل اقتصاد کشور بوده است./مشارکت مردم باعث افزایش سرمایه اجتماعی مشروعیت و کارآمدی نظام سیاسی می‌شود.

آخرین اخبار