کد خبر: ۶۶۹۵۲
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۶
رئیس سازمان بازرسی کشور از حمایت های این سازمان از شرکت های تولید کننده واکسن خبر داد و گفت: دولت و بانک‌ها اداره کننده خوبی برای واحدهای تولیدی نیستند.

به گزارش آرانیوز، حجت الاسلام حسن درویشیان رئیس سازمان بازرسی کشور صبح امروز در برنامه تلویزیونی چاپ اول اظهار کرد: در سال‌های اخیر نامگذاری رهبر معظم انقلاب برای هر سال مرتبط با اشتغال و تولید بوده است. به همین منظور در سازمان بازرسی دفتر حمایت از تولید ملی و سرمایه گذاری ایجاد کرده‌ایم که در یکی، دو سال اخیر این دفتر را تقویت کرده و به صورت یک سازمان جداگانه درآورده‌ایم.

وی افزود: بخش قابل توجهی از نظارت‌های سازمان بازرسی به تولید و سرمایه گذاری مربوط می‌شود. ۲۵ درصد از برنامه‌هایی که هر سال برای استان‌ها پیش بینی می‌کنیم مربوط به تولید است.

تشکیل ۲۱۰ پرونده بازرسی در ارتباط با مشکلات تولید

رئیس سازمان بازرسی گفت: ساختارهای ناکارآمد و مقررات دست و پا گیر را که به عنوان موانع تولید مطرح می‌شود بررسی کرده‌ایم و به عنوان مثال در سال گذشته ۲۱۰ پرونده بازرسی در رابطه با مشکلات و موانع تولید تشکیل داده‌ایم.

وی گفت: ۷۸۱ پرونده در رابطه با پیشنهاد اصلاح امور و ساختار و فرآیند تهیه کرده‌ایم که ۵۸ پیشنهاد مربوط به اصلاح مقررات و دستورات می‌شود.

درویشیان گفت: همچنین ۲۲۳۶ جلسه کارگروه برای حمایت از تولید و سرمایه گذاری داشته‌ایم و همچنین از ۵۳۶ واحد تولیدی هم در راستای برطرف کردن مشکلات شأن بازدید میدانی کرده‌ایم.

افزایش تولید ۴۴۸ بنگاه اقتصادی با رصدهای سازمان بازرسی

وی تصریح کرد: ما منتظر مراجعه سرمایه گذاران و کارآفرینان نمی‌شویم و به همکارانمان هم گفته‌ایم که خودشان مستقیم به موضوعات و مشکلات ورود کنند که در نتیجه بازدیدها از تعطیلی واحدهای تولیدی بسیاری جلوگیری شده و ۴۴۸ بنگاه اقتصادی هم افزایش تولید داشته است.

درویشیان با اشاره به اینکه یکی از مشکلات تولید در کشور اخذ مجوزهای تولید است، گفت: ۶۴۷ پرونده برای پیشگیری و رفع مشکل واحدهای تولیدی تشکیل داده‌ایم.

وی اظهار کرد: در سال گذشته نسبت به تسخیر و تسریع مجوز ۴۳۹ واحد تولیدی هم اقدام کرده‌ایم و همچنین ۲۴۷ گزارش هشداری در ارتباط با حمایت از سرمایه گذاری و ۳۳۶ فقره شکایت از دستگاه‌های اجرایی که از سوی کارآفرینان مطرح شده بود، صادر شده است که از این تعداد شکایت به ۱۸۲ مورد آن رسیدگی شده و بقیه هم در حال رسیدگی است.

رصد و کنترل ۵۵ هزار واحد تولیدی

رئیس سازمان بازرسی ادامه داد: بالغ بر ۵۵ هزار واحد تولیدی رصد و کنترل شده که از این تعداد حدود ۳۴ هزار واحد فعال، ۵۱۷۲ واحد نیمه فعال و ۱۵ هزار واحد تعطیل هستند که در همین راستا به کمک دادستانی کل کشور مشکلات را شناسایی کرده‌ایم و در حال برطرف کردن مشکلات واحدهایی که امکان فعال شدن مجدد را دارند، هستیم و البته این را هم بگویم که امکان فعال کردن یکسری از واحدها وجود ندارد. چون فعالیت مجدد آنها صرفه اقتصادی ندارد.

به گفته وی، تعدادی از واحدهای تولیدی احاله و به مالک اصلی برگشت داده شده است.

وی گفت: دولت و بانک‌ها اداره کننده خوبی برای واحدهای تولیدی نیستند و حتماً باید بخش خصوصی برای اداره این واحدها ورود کند و دولت به توانمندسازی و سیاست گذاری این واحدها مشغول باشد.

درویشیان تصریح کرد: با هدف جلوگیری از خروج واحدهای تملک شده از بانک‌ها ۸۵۱ واحد تولیدی را رصد ، پیگیری و مشکلاتشان را حل کرده‌ایم.

۳۰۰ بنگاه اقتصادی مورد هدف برای رفع مشکل هستند

وی گفت: همچنین در هر استان ۱۰ واحد یا بنگاه کلان اقتصادی را هدف قرار داده‌ایم که مجموعاً می‌شود ۳۰۰ بنگاه اقتصادی. این بنگاه‌ها را برای رفع مشکل تحت نظر داریم، عمده مشکلات آنها هم مربوط به مجوز، تسهیلات بانکی، افزایش میزان تولید و بازاریابی می‌شود.

وی گفت: تولید متوسط ظرفیت این بنگاه‌ها که انتخاب شده‌اند از ۵۷ درصد به ۷۱ درصد در پایان سال افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان بازرسی اظهار کرد: همچنین پیگیری پروژه‌های نیمه تمام را در دستور کار قرار داده‌ایم، ۳۲۸ پروژه کلان نیمه تمام را مورد هدف قرار داده‌ایم که این پروژه‌ها در ابتدا ۵۷ درصد پیشرفت داشته‌اند اما الان به طور میانگین ۶۴ درصد افزایش پیشرفت پیدا کرده‌اند.

وی تصریح کرد: سامانه ۱۳۶ برای اعلام شکایات و تخلفات ادارات است اما اگر مردم فسادی را ملاحظه کردند و یا از فسادی مطلع بودند می‌توانند به سامانه گزارشگران فساد آن را گزارش کنند.

حمایت‌های سازمان بازرسی از شرکت‌های تولید کننده واکسن کرونا

درویشیان با اشاره به حمایت‌های سازمان بازرسی در رابطه با تولید واکسن کرونا گفت: در ارتباط با ۴ شرکتی که تولید واکسن را بر عهده داشتند و مشکلات مالی و ارزی داشتند پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم تا مشکلات ارزی آنها با کمک سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی حل شود.

وی گفت: در ارتباط با مواد اولیه تولید واکسن و ترخیص این مواد از گمرکات اقداماتی انجام شد تا تسریع در ترخیص کالا صورت بگیرد و مواد هر چه زودتر در اختیار شرکت‌ها قرار داده شود.

رئیس سازمان بازرسی گفت: البته با اقداماتی که در راستای ترخیص کالا از گمرک داشته‌ایم کار به صورتی انجام می‌شود که ۹۰ درصد کالا ترخیص شود و تنها ۱۰ درصد برای تسویه حساب‌های بعدی در گمرک نگهداری شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مشکلاتی که در ارتباط با سامانه‌های گمرک داشتیم به زودی برطرف می‌شود و به بهره برداری کامل می‌رسد تا ما بتوانیم رصد و نظاره کامل داشته باشیم.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

پرچم‌ انجمن صنفی رانندگان حمل ونقل کشور بر فراز ستاد انتخابات عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به اهتزاز در آمد/بزرگترین گردهمایی و بیعت تمام قد انجمن صنفی تلاش گران رانندگان حمل ونقل کشور ایران با آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پایتخت برگزار شد/اولین نشست به همت خادم زاده مدیره انجمن رانندگان کل کشور و مظاهری عضو هیات مدیره انجمن رانندگان کل کشور خانواده بزرگ حمل ونقل کشور و بررسی راهکار رفع مشکلات و موانع حوزه حمل ونقل کشور برگزار شد/احمد عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی گفت:راهکارهای رفع مشکلات حوزه حمل ونقل کشور و اقتصاد کشور و تشریح وظایف کمیته های حمل ونقل کشور پرداختند/عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت در ادامه گفت:ما باید همت کنیم برای اینکه عدالت مداری و حق مداری در زمان اجرای قانون برای همه ملموس باشد این که همه بگویند اینها عدالت و قانون را اجرا می کنند/انتخابات پرشکوه با حضور تمام اقشار دولت قوی برای شکل‌گیری ایران قوی را رقم خواهد زد/خدمت بی منت و تسهیل و تسریع در خدمات رسانی به مردم زمینه شور ونشاط سیاسی تقویت مشارکت ور انتخابات را فراهم می‌کند

ناصر امانی کاندیداهای دوره ششمین انتخابات شورای شهر تهران در مسیر خیابان بهشت/ استقبال نخبگان،خانواده های معظم شهدا و جانبازان مدافعان حرم،اساتید،کسبه بازاریان از حضور امانی کاندیداهای شورای شهر تهران در پایتخت/مبارزه با فساد ابزارهای مختلفی دارد اما به نظر می‌رسد نظارت مستقیم مردم بر عملکرد شوراها و شهرداری می‌تواند اعتماد عمومی را به این مجموعه برگرداند./واژه فساد مالی، سالیانه سال است که در افکار عمومی با شهرداری ها گره خورده است .یکی از عوامل کاهش شدید اعتماد عمومی همین فسادهای ریز و درشت در شهرداری هاست که گاهی تیتر یک رسانه‌ها می‌شود که گاهی بحث داغ محافل./با استقرار سامانه‌های شفافیت شهرداری تهران دیگر جای فساد و رانت نیست/شفافیت در شهرداری به این معناست که شهروندان بتوانند از داشته ها ،مخارج ،درآمدها و منابع شهرداری که متعلق به خودشان است، آگاهی پیدا کنند این خواسته زیادی نیست./شفافیت سالیان سال است که برای مردم آرزویی محال به شمار می‌آید و برای مسئولان، نقطه ای ایده‌آل. همه می دانند که فساد در نقطه پنهان بروز می‌کند و شفافیت دقیقا در مقابل این نقطه ایستاد است./شفافیت و پاسخگویی باید اصل اولیه انتخاب مردم باشد تا شاهد رشد و پیشرفت شهرها و برآورده شدن مطالبات مردم در کشور ایران اسلامی باشیم/شفافیت می‌تواند مردم را از اقدامات و عملکرد مدیران و مسئولان آگاه سازند و به همین ترتیب روزنه‌های فساد را ببندد. اما اینکه چرا بعد از سال‌ها همچنین شفافیت در ادارات و نهادهای دولتی صرفا به عنوان یک شعار باقی مانده است ،دلایل متعددی دارد

صالح دریس رئیس اقتصاد مقاومتی و جهش تولید و رفع موانع زادیی ها ستاد انتخاباتی پویش عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در کشور در گفتگویی اختصاصی گفت:برای رسیدن به روش های عملی ابتدا اهداف نهایی(بلند مدت) اقتصادی مقاومتی را با توجه به بیانات مقام معظم رهبری تعیین مینماییم/اقتصاد مقاومتی با توجه به تحریم هایی که ایجاد شده یک ضرورت بسیار مهم است هر ایرانی موظف است در حوزه عملکرد و خود به این نکته توجه داشته باشد./مشکل اصلی اقتصاد ایران عدم فهم اقتصادی است و هیچگاه مشاوران اقتصادی دولتمردان نتوانستند مسائل اقتصادی بفهمند و راه حل های بومی اقتصادی ارائه کنند، اقتصادی یعنی اینکه دانش اقتصادی وجود داشته باشد و مسائل ایران را بفهمند واز سوی دیگر با خلاقیت و نوآوری راه حل برای حل مشکلات داشته باشد.متاسفانه دولتمران ما فهم درستی از مسائل اقتصادی نداشتند./فشارهای اقتصادی عوامل خارجی و داخلی با هدف تقویت نارضایتی در کشور انجام می‌شود ولی با حضور آگاهانه مردم در انتخابات همه نقشه‌های دشمنان نقش بر آب خواهد شد./ناهماهنگی تیم اقتصادی درتمام دوره های قبلی ریاست جمهوری ،پاشنه ی آشیل اقتصاد کشور بوده است./مشارکت مردم باعث افزایش سرمایه اجتماعی مشروعیت و کارآمدی نظام سیاسی می‌شود.

آخرین اخبار