کد خبر: ۶۶۴۷۰
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱
«طرح پشتیبانی و رفع موانع تولیدی از کشاورزی» که به تصویب مجلس رسیده، شبیه قانون تمرکز است و مشخص نیست که چرا مجلس به‌جای پیگیری اجرای قانون تمرکز به دنبال تصویب طرح جدید است.

 به گزارش آرانیوز، «طرح پشتیبانی و رفع موانع تولیدی از کشاورزی» توسط کمیسیون کشاورزی تدوین و در ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ به تصویب این کمیسیون رسید.

این طرح از دو فصل، ۱۴ ماده و ۲۷ تبصره تشکیل شده است. این طرح که در ظاهر به آیین‌نامه‌ی اجرایی «قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی» شبیه و به‌نوعی ادامه‌ی راه قانون تمرکز است با شرح و بسط بیشتری به واگذاری اختیارات تولیدی، تجاری و تنظیم بازاری به وزارت جهاد کشاورزی و بازوهای اجرایی جدید این وزارتخانه می‌پردازد اما در عمل قابلیت تبدیل شدن به چاه ویلی برای بخش کشاورزی را دارد زیرا حجم بسیار زیادی از تغییرات ساختاری و تحولات اجرایی را به دولت‌های بعدی الزام خواهد کرد.

فصل اول این طرح مربوط به تغییرات اساسی ساختاری و فصل دوم این طرح مربوط به بهبود برخی از فرایندهای اجرایی زنجیره ارزش بخش کشاورزی است. بر اساس این طرح «ستاد تنظیم بازار کشاورزی» متشکل از شورایی ۱۹ نفره ذیل وزارت جهاد کشاورزی تأسیس می‌شود. این ستاد به‌طور کلی وظیفه‌ی نظارت بر تنظیم بازار داخلی، نظارت بر ذخایر راهبردی، نظارت بر اعتبارات و تسهیلات بانکی و نظارت بر امور گمرکی و مالیاتی کالاهای کشاورزی را بر عهده دارد. بر اساس این طرح دو سازمان به‌نام‌های «سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران» و «سازمان توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی ایران» باید تأسیس شوند.

بر اساس مفاد این طرح سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران از ادغام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی و سایر واحدهای ذی‌ربط این وزارتخانه و واحدهای مرتبط با بخش کشاورزی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل می‌شود و شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و شرکت مادر تخصصی خدمات کشاورزی شامل شرکت پشتیبانی امور دام و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی ذیل این سازمان فعالیت خواهند کرد. سازمان توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی ایران نیز از ادغام معاونت توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و کسب‌وکارهای کشاورزی و سایر واحدهای ذی‌ربط در وزارت جهاد کشاورزی و واحدهای مرتبط با وظایف این سازمان در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل می‌شود و شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از کشاورزی و شرکت شهرک‌های کشاورزی ذیل این سازمان قرار می‌گیرند. این طرح در دستور بررسی روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

مشخص نیست چرا مجلس شورای اسلامی به‌جای پیگیری اجرای قانون تمرکز به دنبال تصویب طرح جدید است؛ بنظر نمی‌رسد این طرح با این تغییرات گسترده ساختاری و اجرایی بتواند باری از دوش بخش کشاورزی بردارد اما می‌تواند به مسئله جدیدی برای این بخش تبدیل شود

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

پرچم‌ انجمن صنفی رانندگان حمل ونقل کشور بر فراز ستاد انتخابات عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به اهتزاز در آمد/بزرگترین گردهمایی و بیعت تمام قد انجمن صنفی تلاش گران رانندگان حمل ونقل کشور ایران با آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پایتخت برگزار شد/اولین نشست به همت خادم زاده مدیره انجمن رانندگان کل کشور و مظاهری عضو هیات مدیره انجمن رانندگان کل کشور خانواده بزرگ حمل ونقل کشور و بررسی راهکار رفع مشکلات و موانع حوزه حمل ونقل کشور برگزار شد/احمد عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی گفت:راهکارهای رفع مشکلات حوزه حمل ونقل کشور و اقتصاد کشور و تشریح وظایف کمیته های حمل ونقل کشور پرداختند/عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت در ادامه گفت:ما باید همت کنیم برای اینکه عدالت مداری و حق مداری در زمان اجرای قانون برای همه ملموس باشد این که همه بگویند اینها عدالت و قانون را اجرا می کنند/انتخابات پرشکوه با حضور تمام اقشار دولت قوی برای شکل‌گیری ایران قوی را رقم خواهد زد/خدمت بی منت و تسهیل و تسریع در خدمات رسانی به مردم زمینه شور ونشاط سیاسی تقویت مشارکت ور انتخابات را فراهم می‌کند

ناصر امانی کاندیداهای دوره ششمین انتخابات شورای شهر تهران در مسیر خیابان بهشت/ استقبال نخبگان،خانواده های معظم شهدا و جانبازان مدافعان حرم،اساتید،کسبه بازاریان از حضور امانی کاندیداهای شورای شهر تهران در پایتخت/مبارزه با فساد ابزارهای مختلفی دارد اما به نظر می‌رسد نظارت مستقیم مردم بر عملکرد شوراها و شهرداری می‌تواند اعتماد عمومی را به این مجموعه برگرداند./واژه فساد مالی، سالیانه سال است که در افکار عمومی با شهرداری ها گره خورده است .یکی از عوامل کاهش شدید اعتماد عمومی همین فسادهای ریز و درشت در شهرداری هاست که گاهی تیتر یک رسانه‌ها می‌شود که گاهی بحث داغ محافل./با استقرار سامانه‌های شفافیت شهرداری تهران دیگر جای فساد و رانت نیست/شفافیت در شهرداری به این معناست که شهروندان بتوانند از داشته ها ،مخارج ،درآمدها و منابع شهرداری که متعلق به خودشان است، آگاهی پیدا کنند این خواسته زیادی نیست./شفافیت سالیان سال است که برای مردم آرزویی محال به شمار می‌آید و برای مسئولان، نقطه ای ایده‌آل. همه می دانند که فساد در نقطه پنهان بروز می‌کند و شفافیت دقیقا در مقابل این نقطه ایستاد است./شفافیت و پاسخگویی باید اصل اولیه انتخاب مردم باشد تا شاهد رشد و پیشرفت شهرها و برآورده شدن مطالبات مردم در کشور ایران اسلامی باشیم/شفافیت می‌تواند مردم را از اقدامات و عملکرد مدیران و مسئولان آگاه سازند و به همین ترتیب روزنه‌های فساد را ببندد. اما اینکه چرا بعد از سال‌ها همچنین شفافیت در ادارات و نهادهای دولتی صرفا به عنوان یک شعار باقی مانده است ،دلایل متعددی دارد

آخرین اخبار