کد خبر: ۶۶۰۲۰
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
اسحاق جهانگیری گفت: در ابتدای دولت دوازدهم من به آقای روحانی پیشنهاد دادم که معاون اول دیگری را انتخاب کنند و من را مشاور کنند، اما قبول نکردند.

 اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در کلاب‌هاوس، در تشریح اقدامات دولت در زمینه اینترنت گفت: کلاب هاوس فرصت خوبی است؛ به همه دوستانی که نگران هستند و طوری اظهار نظر می‌کنند که از فضای مجازی و توسعه آن، می‌ترسند، می‌گویم که "چرا می‌ترسید؟ اتفاقاً شفافیت در همین جا معنا پیدا می‌کند؛ بگذارید مردم آزادانه صحبت کنند".

وی افزود: دولت از همه فعالیت‌های اجتماعی ـ اقتصادی حمایت می‌کند اما دولت یک ‌بخش است و‌ بقیه بخش‌ها هم‌ باید همکاری کنند. اپراتورها در کلاب هاوس اخلال ایجاد کرده بودند، اما آقای جهرمی پیشنهاد دادند که جرائم سنگینی برای اخلال‌گران در این شبکه اجتماعی ایجاد شود.

معاون اول رئیس‌جمهور درخصوص علت ماندنش در دولت هم گفت: با پیشنهاد آقای هاشمی و آقای خاتمی و موافقت آقای روحانی، در سال 96 وارد صحنه انتخابات شدم؛ وفای به عهد آن بود که وقتی مردم را دعوت کردیم که رأی بدهند، باید در دولت می‌ماندیم که مسائل را پیگیری کنیم. در ابتدای دولت دوازدهم من به آقای روحانی پیشنهاد دادم که معاون اول دیگری را انتخاب کنند و من را مشاور کنند، اما قبول نکردند.

وی خاطرنشان کرد: من مسئول بودم که از 24 میلیون رأی رئیس جمهور حفاظت می‌کردم.

معاون اول دولت در خصوص وضعیت اقتصادی هم گفت: در دوره جنگ اقتصادی، وقت موسعی را گذاشتم که کالاهای اساسی برای مردم تأمین شود، همین‌طور برای داروها، هم مسئول ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بودم، هم مسئول اقتصاد مقاومتی، فکر می‌کنم در این زمینه، از اینکه ماندم و خدمت به مردم کردم، کار خوبی انجام گرفت.

وی اضافه کرد: ما با شروع دولت، سه نرخ ارز داشتیم؛ ارز 1200، 2477 و ارز آزاد که از اسفند 91 حدود 4هزار تومان بود، ولی با شروع این دولت روند کاهشی پیدا کرد. روزهای اول، دو ارز اول را باهم ادغام کردیم، چون فکر می‌کردیم که باید تک‌نرخی شود. مدتی طولانی در زمان دولت یازدهم، نرخ دلار در محدوده ثابتی حرکت کرد. در پایان دولت یازدهم، دلار در کانال سه‌هزار تومان بود. در سال 95، شوکی در بازار ایجاد شد، عمدتاً دیگر بازار رفت روی سازوکارهای اقتصادی مثل عرضه سکه ولی معلوم شد که پایدار نیست.

جهانگیری خاطرنشان کرد: برای چند ماه قرار بود ارز 4200 باقی بماند. در مرداد ماه که رئیس جدید بانک مرکزی آمد، جلسه سران سه قوه تشکیل شد. در آن جلسه بحث سیاست‌های ارزی بررسی شد؛ باید تصمیم جدی گرفته می‌شد. آنجا براساس اصرار برخی از سران قوای سه‌گانه، تصمیم بر این شد که ارز 4200 بماند.

معاون اول رئیس‌جمهور بیان کرد: این‌که گفته شد ارز جهانگیری، باید بگویم وقتی آن شب تصمیم‌گیری شد، اعضای آن جلسه که شامل تیم اقتصادی دولت و غیردولت بود، پایان تصمیم‌گیری اعضای دولت و برخی از مشاورین رسانه‌ای آقای رئیس جمهور، پیشنهاد کردند برای اینکه تحت عنوان تصمیم دولت در جامعه جا بیفتد، جهانگیری آن را اعلام کند، اما من مخالف بودم. این ارز 4200 مصوبه جلسه سران سه قوه است؛ این‌که آقایان در موردش اظهار نظر نکردند بعداً به خودشان بر‌می‌گردد.

جهانگیری همچنین گفت: هیچ راهی جز رأی دادن برای اصلاح امور نداریم؛ اگر راه دیگری داشتیم که از طریق آن بتوانیم اصلاحات کنیم و شهر را حفظ کنیم و شهر را به مافیا واگذار نکنیم، خب، کار دیگری می‌کردیم. نباید بگذاریم کسانی که برای رأی مردم ارزش قائل نیستند، به اسم رأی مردم پیروز شوند.

وی در خصوص تحریم‌ها هم بیان کرد: آمریکایی‌ها تمام سفارتخانه‌هایشان را مأمور کردند که پیگیری و نظارت کنند کدام کشورها با ما همکاری می‌کنند. آمریکایی‌ها اصرار بر این داشتند که صادرات نفت صفر شود و سیستم حمل‌ونقل دریایی ایران را فلج کنند.

معاون اول دولت عنوان کرد: آقای روحانی خودشان هیچ‌وقت نگفته‌اند که اصلاح‌طلب است، هیچ‌وقت هم نگفته دولت اصلاح‌طلب تشکیل داده، همیشه گفته دولت فراجناحی تشکیل داده است، اتفاقاً پست‌های کلیدی هم در دست کسانی است که سابقه اصلاح‌طلبی دارند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان در دو انتخابات گذشته با حمایت از روحانی می‌خواستند قطعنامه‌های تحریمی رفع شود و روند توسعه ایجاد شود.

معاون اول دولت در پاسخ به سؤالی گفت: مجلس فعلی مجلس طرح‌هاست، درحالی که 100 لایحه دولت دارد خاک می‌خورد. لایحه شفافیت و تعارض منافع و هشت لایحه دیگر دولت، علی‌رغم گذشت زمان بسیار، حتی در مجلس اعلام وصول نشده و این حتماً خلاف قانون اساسی است. البته مجلس حق دارد رد کند، ولی حق ندارد آن را اعلام وصول نکند.

وی خاطرنشان کرد: آقای احمدی‌نژاد در 11 بند از من شکایت کرد. در مرحله دادسرا رفتم و دفاع کردم از خودم و در نهایت منع تعقیب صادر شد. یکی از فسادهای دوره احمدی‌نژاد بابک زنجانی بود، با 4 امضای وزیرش، بیش از 1.7 میلیارد دلار به زنجانی نفت دادند. نفت به نیروهای مسلح دادند، به نیروی انتظامی دادند؛ هیچ‌کدام پولش برنگشت. ایشان یک کاری کرده است که ما تا 50 سال دیگر نمی‌توانیم به پول‌هایمان دسترسی پیدا کنیم.

جهانگیری بیان کرد: هر وقت درمورد شرایط دولت احمدی‌نژاد صحبت می‌شود، آدم اعصابش خورد می‌شود، چراکه شرایط بسیار بدی ایجاد کردند، حرف‌های زیادی برای گفتن با مردم دارم.

معاون اول رئیس جمهور در رابطه با مطالب مطرح‌شده در فایل صوتی ظریف نسبت به میدان و دیپلماسی گفت: سردار سلیمانی فقط فرمانده میدان نبود بلکه او به نقش تعیین‌کننده مذاکره در حل مسایل باور داشت. او در خیلی از مذاکرات حضور داشت و بسیار مذاکره می‌کرد.

او اساساً در سفری شهید شد که می‌خواست با نخست وزیر عراق درباره مذاکره با عربستان و موضوع یمن مذاکره کند.

سردار سلیمانی از هوشمندی و دلسوزی بالا برخوردار بود و شخصیتی همه‌جانبه داشت.

لقب سردار دلها که مردم به او دادند فقط از میدان برآمده نبود بلکه این لقب محصول گذشتنش از منافع شخصی و جناحی و دغدغه ایران داشتن و از تلاشهای بسیارش برای حل مسایل و‌ دشواری‌های سیاسی به وجود آمده بود.

رییس‌‌جمهور به وزارت اطلاعات مأموریت جدی داده است که منشأ افشای فایل صوتی و رسیدن آن به شبکه سعودی ایران اینترنشنال را پیدا کنند.

باید مواظب باشیم در میدانهای بازی که دیگران با اهداف مختلف می‌خواهند وضع کنند، قرار نگیریم.

میدان و دیپلماسی هر دو‌ نقش جدی دارند و میدان در منطقه ما موضوعی بسیار حساس است.

حاج قاسم می‌دانست که اگر داعش سوریه را بگیرد به‌سمت ایران خواهد آمد لذا همه تلاش خود را گذاشت تا داعش را شکست بدهد.

مشروح سخنان جهانگیری به شرح زیر است:

وی در این نشست با بیان اینکه توفیق بزرگی به دست داد تا در خصوص دغدغه های موجود در کشور صحبت کنم گفت: به طور مرتب در جلساتی با رسانه های رسمی فرصت در اختیار دولت قرار می گیرد که به پرسش های موجود پاسخ دهد اما این ارتباط به صورت یکطرفه است . اما علاقمند بودم در گفتگو با نخبگان شبکه های اجتماعی در فضای مجازی شرکت داشته باشم و از نقطه نظرات و راهنمایی های آنان برای کمک به خودم و دولت استفاده نمایم.

معاون اول رئیس‌جمهور در خصوص مقدمه مطرح شده پیرامون کلاب هاوس ، توسعه اینترنت در کشور را از اقدامات بسیار خوب دولت تدبیر و امید برشمرد و تاکید کرد خوشبختانه به نقطه ای رسیدیم که در دوران شیوع بیماری کرونا کارهایی که مردم باید به صورت حضوری انجام می دادند از فضای مجازی که دولت زیرساخت های آن را در طول دولت ایجاد کرده بود انجام شد و مردم بخوبی از این فضا استفاده کردند. باید در نظر داشت اگر این اقدامات انجام نشده بود عبور از این بحران های بزرگ در دوران شیوع کرونا در کشور امکان پذیر نبود و کلاب هاوس نیز فرصت خوبی در اختیار قرار داد تا از این فضا استفاده شود.

وی خطاب به کسانی که از توسعه فضای مجازی در کشور نگران هستند، تصریح کرد: چرا باید از این فضا بترسیم و هراس داشته باشیم در حالی که شفافیت در این فضاهای موجود معنی می یابد و مردم اجازه می یابند آزادانه صحبت کنند که آزادی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است که باید از آن به خوبی استفاده کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور  با تاکید بر اینکه دولت تمام تلاش خود را برای حراست و حفاظت از شبکه های اجتماعی به کار خواهد بست افزود: دولت برای استفاده های اقتصادی و اجتماعی مردم از فرصت شبکه های مجازی تمام تلاش خود را به کار خواهد بست البته باید در نظر داشت دولت در این زمینه یک بخش و طرف ماجراست و بخش های دیگری در کشور هم اختیاراتی دارند اما دولت تلاش می کند که در برابر فشارها تسلیم نشود.

جهانگیری با اشاره به اقدامات برخی از اپراتورها در کشور برای ایجاد اختلال در کلاب هاوس تاکید کرد: از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین اعضای هیات دولت پیشنهاد دادند که هر اپراتوری در کار این شبکه اجتماعی اختلال ایجاد کند جرایم سنگین وضع کند و امیدواریم که این جرایم موثر واقع شود تا این اپراتورها اقدامات خلافی انجام ندهند.

وی در پاسخ به سوال محمدرضا جلایی پور در خصوص محدودیت اختیارات معاون اول رئیس جمهور در دولت و پیشنهاد برخی از اصلاح طلبان برای کنار کشیدن از دولت گفت: در دولت یازدهم با پیشنهاد مرحوم حجت الاسلام والمسلمین هاشمی رفسنجانی وارد صحنه شدیم و مردم را تشویق به حضور در انتخابات و رای دادن کردیم. وفای به عهد این بود که وقتی مردم را دعوت به حضور می کنیم باید به قول خود پایبند می ماندیم تا وعده هایی که مردم به دنبالش بودند تحقق پیدا کند. در ابتدای کار و تشکیل کابینه به طور جدی با دکتر روحانی صحبت کردم تا معاون اول دیگری معرفی کنند و من در جای دیگری انجام وظیفه نمایم اما ایشان تشخیص دادند که حضور من در دولت لازم است. من نیز که معتقد به مردم و کشور هستم قبول کردم.

معاون اول رئیس‌جمهور  با اشاره به اینکه همواره سعی کردم نسبت به سایر معاون اول های دولت های گذشته نقش بیشتری در مسائل دولت و حفاظت از عقبه اجتماعی و 24 میلیون رای ایی که به دولت تدبیر و امید داده شد ایفا کنم، مسئولیت های مختلف خود را در دوران جنگ اقتصادی یادآور شد و گفت: اگر هیچ کار دیگری بر عهده نداشتم و فقط باید فشار اقتصادی را از دوش مردم ایران کم می کردم باید در صحنه باقی می ماندم.

جهانگیری ادامه داد: در این برهه مسئولیت های مختلفی از سوی رئیس جمهور به بنده تفویض شد که اداره جلسه دولت و ساماندهی لوایح مخصوصا سه لایحه مهم ارایه شده به مجلس از این اقدامات بود که می توانست دغدغه مردم را در مبارزه با فساد و ایجاد شفافیت برطرف کند.

وی ادامه داد: در جنگ اقتصادی وقت بسیاری گذاشتم تا کالاهای مورد نیاز مردم نظیر دارو و اقلام اساسی در بازار تأمین شود و ارز آنها برای خریداری تخصیص یابد. همچنین در بسیاری از استان های محروم و سواحل مهم مکران کارهای زیادی انجام دادم . هم مسئول ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بودم و هم مسئول ستاد تنظیم بازار. مجموعه این اقدامات انجام شده باعث می شد که در دولت باقی بمانم و خدمت کنم تا کارهای خوبی انجام شود.

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره ارز 4200 تومانی اظهار داشت: با شروع دولت تدبیر و امید سه نرخ ارز در کشور وجود داشت که یکی 1226 ، دیگری 2477 و نرخ سوم نرخ آزاد بود که با شروع دولت تدبیر و امید و در همان سال نخست دو قیمت اول را ادغام کردیم. چرا که باورمان این بود که با چند نرخ برای ارز نمی توان کشور را به خوبی اداره کرد.

جهانگیری با یادآوری اینکه در سال 95 با ایجاد شوک در بازار، دولت به دنبال سازوکارهای اقتصادی بود خاطرنشان کرد: دولت اقداماتی را که از سوی اقتصاددانان پیشنهاد می شد نظیر افزایش نرخ سود بانکی در دستور کار خود قرار داد و از نیمه دوم سال 96 بانک مرکزی تصور می کرد که نوسانات نرخ ارز به خاطر سفرهای مرتبط با آغاز سال نو میلادی است اما پس از اتمام این سفرها نوسانات نرخ ارز همچنان ادامه پیدا کرد.

وی ادامه داد: در کشورهای همسایه و بخصوص کشورهایی که ما از آنجا ارز وارد می کردیم اتفاقاتی رخ داد و برنامه ریزی هایی انجام داده بودند که مانع از ورود ارز به کشور ما شود. رئیس جمهور آمریکا نیز اعلام کرده بود که در اردیبهشت ماه می خواهد تصمیمات جدی بگیرد و در اواخر فروردین ماه جلساتی برای بررسی این مسائل برگزار شد و در نهایت سه راهکار روی میز قرار گرفت.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه نخستین راهکار ادامه وضع موجود بود گفت: راهکار دوم سرکوب نرخ ارز و تعیین قیمت فیکس برای ارز بود و راهکار سوم حالتی بینابین بود که بر اساس آن نرخ ارز به صورت شناور تغییر می کرد که در نهایت پیشنهاد سوم یعنی راهکار بینابین مورد قبول واقع شد و فقط روی قیمت ارز اختلاف نظرهایی وجود داشت که سرانجام قیمت 4200 تومان تصویب شد.

جهانگیری اضافه کرد: پس از خروج آمریکا از برجام شرایط بازار ارز کشور آرام بود و بر خلاف تصور آمریکایی ها که پیش بینی می کردند با خروج از برجام بازار ارز ایران دچار تلاطم می شود، اما شرایط بازار عادی بود.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در مرداد ماه جلسه سران سه قوه برگزار شد و باید تصمیماتی جدی اتخاذ می کردند تصریح کرد: در آن جلسه با اصرار برخی از سران قوا مقرر شد نرخ ارز 4200 تومانی به صورت فیکس و ثابت بماند و قیمت شناور نباشد و این در حالی بود که در آن زمان قیمت ارز که شناور بود به 4500 تومان رسیده بود و اگر همین روند شناور ادامه پیدا می کرد امروز قیمت ارز با قیمت بازار آزاد خیلی فاصله زیادی نداشت.

جهانگیری ادامه داد: در آن جلسه که اعضای تیم اقتصادی دولت و تعدادی از اعضای غیراقتصادی نیز حضور داشتند، پس از تصمیم گیری نهایی برای ثابت بودن نرخ ارز، تعدادی از اعضا پیشنهاد دادند برای اینکه این موضوع در جامعه جا بیفتد بهتر است آقای جهانگیری این تصمیم را اطلاع رسانی کند که من مخالفت کردم اما جمع بر این موضوع تاکید داشتند و گفتند که انتظار داریم شما این موضوع را اعلام کنید.

جهانگیری تصریح کرد: نرخ ثابت 4200 تومان مصوبه جلسه سران سه قوه است اما اینکه آقایان هیچ جا در این خصوص اظهارنظر نکردند خودشان می دانند.

وی با بیان اینکه این نرخ در بودجه نیز تصویب شد و حدود 15 میلیارد دلار برای آن در نظر گرفته شد گفت: نرخ ارز 4200 تومانی در همین مجلس انقلابی فعلی نیز مطرح شد و یکی از موضوعاتی بود که باعث شد نمایندگان به کلیات بودجه رأی ندادند.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه در تمام سالهای پس از انقلاب اسلامی در 90 درصد این سالها ارز کنترلی با قیمت ثابت وجود داشته است خاطرنشان کرد: در دوران مهندس موسوی، آیت الله هاشمی رفسنجانی، سیدمحمد خاتمی و محمود احمدی نژاد نرخ ثابت ارز وجود داشت اما در دولت تدبیر و امید فقط در دوره جنگ اقتصادی با جهت گیری حمایت از طبقات ضعیف جامعه نرخ ثابت ارز تعیین شد.

جهانگیری اظهار داشت: در شرایطی که محدودیت منابع ارزی وجود دارد اکثریت اقتصاددانان تخصیص ارز را تأیید می کنند و این در حالیست که میزان درآمدهای ارزی کشور در سال 99 ، 5 میلیارد دلار بود و در سال 90 ، 100 میلیارد دلار بود که این نشان می دهد با محدودیت شدید منابع روبرو بوده ایم و اگر همه امور اقتصادی و ارزی را به بازار واگذار می کردیم زندگی مردم به شدت در سختی و تنگنا قرار می گرفت و هنر من این بود که تلاش کردم هر سال میزان تخصیص ارز 4200 تومانی کمتر شود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در سال 99 جلساتی برگزار شد و تصمیم داشتیم ارز 4200 تومانی حذف شود افزود: در این خصوص حتی گزارشی به مقام معظم رهبری ارایه شد اما مجلس به این موضوع ورود رسانه ای کرد و پس از آن شاهد بودیم که کالاها به سرعت در حال ذخیره سازی و انبار شدن است و این تلاطم در کالاهایی که با ارز 4200 تومانی تأمین می شد بیشتر بود و نگرانی ما این بود که این روند در خصوص دارو نیز اتفاق بیفتد برای همین گفتیم فعلا حذف ارز 4200 تومانی انجام نشود.

جهانگیری گفت: ممکن است گاهی از ارز 4200 تومانی سواستفاده شده باشد اما دولت نخستین مدعی در برابر کسانی بود که ارز 4200 تومانی دریافت کرده اما کالایی وارد نکرده بودند و یا اگر وارد کرده بودند با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار نداده بودند که در این راستا برای اینگونه افراد پرونده هایی تشکیل شد و قوه قضاییه نیز همراهی خوبی در این زمینه انجام داد.

وی تصریح کرد: اگر جنگ اقتصادی و تحریم ها پایان یابد به سرعت تصمیمات ویژه ای که برای دوره جنگ اقتصادی بود اصلاح خواهد شد و به شرایط علمی اقتصاد باز خواهیم گشت.

وی مهمترین هدف تامین ارز 4200 تومانی را حفاظت از زندگی مردم عنوان کرد گفت: دولت ایران یارانه های آشکار و پنهان زیادی پرداخت می کند که حدود یک میلیون و 400 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان و حدود 300 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار پرداخت می کند که مهمترین هدف از پرداخت این یارانه ها حمایت از زندگی و معیشت جامعه است.

جهانگیری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا باید با وجود موانع بر سر راه کار دولت در انتخابات شرکت کنیم تاکید کرد: اگر به زبان جوانان سخن بگویم باید گفت که شهروندان در کنار صندوق رای یکدیگر را می شناسند و اگر کنار هم جمع نشوند شهر سقوط می کند.

وی ادامه داد: راهی جز ‍جمع شدن در کنار صندوق های رای نداریم برای توسعه کشور اصلاح امور و حفاظت و حراست از شهر و کشور وجود ندارد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید براینکه نباید شهر را به مافیا واگذار کنیم و اجازه ندهیم کسانی که به رای مردم احترامی نمی گذارند رای بیاورند تصریح کرد: نباید جریان تحول خواه و خواهان توسعه کشور انتخابات را تحریم کنند و باید دانست که تحریم اقتصادی از دل تحریم انتخابات و ناهماهنگی های انتخاباتی بیرون می آید.

جهانگیری با اشاره به اینکه اگر در سال 84 دقیق عمل می کردیم پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت نمی رفت و نیروهای مخالف ایران جسور نمی شدند تصریح کرد: انتخابات تنها راهی است که می توان حرف مردم را به کرسی نشاند.

وی خاطرنشان کرد: مردم نسبت به اثربخشی رای و قدرت واقعی دولت تردید دارند و جنگ اقتصادی نیز زندگی مردم را سخت کرده است اما به عنوان خادم ملت اعلام می کنم که رییس دولت می تواند موثر باشد.

جهانگیری با اشاره به اقدامات دولت برای رفع تحریم های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد:‌رییس دولت در جلسه ای با مقام معظم رهبری مشورت کردند که باید برای حل مشکلات اقتصادی و توسعه کشور باید تحریم ها برداشته شود که مذاکرات هسته ای شکل گرفت و نتیجه آن برجام می شود.

وی تصریح کرد: برجام جز حاصل رای مردم نیست و می توان با رای مردم از دستاوردها حفاظت و حراست کنیم و خواستهای مردم محقق کنیم.

جهانگیری با اشاره به اختلال برخی ابراتورها در کلاب هاوس تصریح کرد: وزیر ارتباطات قاطع ایستاده است تا جلوی اخلال در این شبکه را بگیرد و جریمه 50 میلیارد تومانی در روز را تصویب کردیم که دولت و همچنین آقای جهرمی با قاطعیت در این زمینه با جدیت عمل می کند.

وی خاطر نشان کرد: نیروهایی که با آزادی های شبکه های اجتماعی مقابله می کنند بازنده خواهند بود و مردم مسیر خود را باز خواهند کرد.

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به شرایط جنگ اقتصادی در دوره دوم دولت آقای روحانی و عدم ارایه تصویری شفاف از موانع پیش روی دولت گفت: باید میان جنگ اقتصادی و تحریم های آمریکا تفاوت قائل شد. در شروع کار دولت در سال 1392 ایران با 7 قطعنامه شورای امنیت و اتحادیه اروپا روبرو شد. در آن مقطع دو و نیم سال از دولت آقای احمدی نژاد و دو و نیم سال از دولت آقای روحانی با تحریم های شورای امنیت مواجه بودیم که می توان نحوه مدیریت کشور را در این دو مقطع که شباهت به یکدیگر داشت مشاهده کرد. بر اساس مطالعاتی که داشتم جنگ اقتصادی آمریکا علیه کشورمان در 200 سال گذشته بی سابقه بوده است و این حجم از تحریم ها و اصرار بر اجرای آن تحریم نیز همینطور. همه سفارتخانه هایشان را مسئول پیگیری لحظه به لحظه تحریم ها کرده بودند تا گلوگاه های اقتصادی ایران را شناسایی کنند. آنها می خواستند فروش نفت ما صفر شود . پولی جابجا نشود و سیستم حمل و نقل دریایی ما فلج شود. هیچ کشتی ای از ایران نمی توانست به بنادر دنیا وارد شود و کشتی های خارجی نیز نمی توانست در بنادر کشور ما پهلو بگیرد. اگر نفتکشی دور از چشم آنها نفت حمل می کرد و شناسایی می شد آنقدر جسور شده بودند که نیرو به داخل نفت کش فرستاده و انفحار ایجاد می کردند یا با موشک به آنها حمله می کردند. 10-12 نفتکش ما در این خصوص آسیب دید یا توسط نیروهای رژیم صهیونیستی یا نیروهای وابسته به عربستان سعودی. واقعا تحریم های آمریکا اتفاقی استثنایی بود و اداره کشور و کاری که ملت ایران نیز در برابر آن انجام داد جزو استثنائات تاریخی است.

جهانگیری با بیان اینکه ملت ایران کاری کرد که هم رئیس جمهور سابق و هم رئیس جمهور فعلی آمریکا اقرار کردند که تحریم های آنها بی اثر بوده است، گفت: رئیس جمهوری در سال 97 و پس از سفر به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفتند که بسیاری از سران اروپایی و آسیایی که با ترامپ ملاقات کرده بودند و خواستار بازگشت آمریکا به برجام بودند می گفتند ترامپ به ما گفته است که سه ماه صبر کنید از نظام جمهوری اسلامی ایران چیزی باقی نمی ماند. آنها اطمینان داشتند که تحریم هایشان موجب فروپاشی ایران می شود اما امروز ایران سرفراز مانده است.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون نسبت دولت آقای روحانی با اصلاح طلبان گفت: رئیس جمهوری هیچ گاه نگفته است که اصلاح طلب است و یا دولت اصلاح طلب تشکیل داده است. همیشه گفته دولتش دولتی فراجناحی است رئیس جمهوری هیچ گاه نگفته است که اصلاح طلب است و یا دولت اصلاح طلب تشکیل داده است. همواره گفته که دولتش فراجناحی است که در آن هم نیروهای اصولگرا و هم نیروهای اصلاح طلب فعالیت می کنندکه البته دوستانی که دلبسته اصلاح طلبی هستند پست های کلیدی ای را نیز در اختیار دارند. اصلاح طلبان در سال 92 و 96 دو مسئله مطالبه می کردند اول اینکه ایران از قطعنامه ها و تحریم ها نجات یابد دوم مسیر توسعه اقتصادی کشور هموار شود. در سال92 این دو خواسته محقق شد اگر اصلاح طلبان به دنبال توسعه ایران و حل مشکلات بودند موفقیت کسب کردند. برجام بزرگ ترین دستاورد دیپلماسی کشور در قرن گذشته است به طوری که امریکایی ها پس از تایید آن تکرار کردند که بر سرشان کلاه رفته است.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: در دوره دوم و بعد از خروج ترامپ بسیاری می گفتند ایران نیز باید از برجام خارج شود اگر دولت این خواسته را محقق کرده بود امروز و با آمدن دولت جدید آمریکا باید می گفتیم به چه چیزی باید آنها بازگردند. از نظر دستاورد دولت دستاورد اصلاح طلبانی خوبی داشته است. در توسعه اقتصادی نیز دستاوردهای دولت یازدهم با وجود تحریم ها خوب بود اما در دولت دوازدهم جنگ اقتصادی فشار بسیاری وارد کرد. وظیفه دولت در این مقطع نه توسعه بلکه حفاظت از جمهوری اسلامی ایران بود.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون عدم دفاع دولتمردان از دستاوردهای دولت و لکنت زبان در بیان دستاوردها گفت: قبول داریم که یکی از ضعف های دولت ما همین لکنت زبان است. در شروع دور اول دولت از درآمدهای افسانه ای خبری نبود با این حال توسعه، اشتغالزایی و رشد اقتصادی در بالاترین سطح قرار داشت . در سال 96 مردم آقای روحانی و دستاوردهایش را بیشتر شناختند و بیش از 24 میلیون رأی در صندوق آرا انداختند. ما در دور دوم دولت با پدیده وحشتناک ترامپ مواجه شدیم. تحریم های سنگین ، درآمد 118 میلیاردی کشور را به درآمد 5 میلیارد دلاری تبدیل کرد. هیچ پدری هنگامی که درآمدش از 100 به 5 برسد نمی تواند خانواده را اداره کند. همین که چارچوب های اقتصادی باقی ماند برای ما موفقیت است.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: آمریکایی ها 12 سال است که زندگی مردم و توسعه ایران را گروگان گرفته اند. هنر ما این است که زندگی و اقتصاد ایران را از دست گروگان گیر ها نجات دهیم. از نظر من که در دولت های مختلف حضور داشتم بیشترین دستاوردها متعلق به این دولت است.

جهانگیری با اشاره به حجم برداشت ها در سنوات گذشته از منابع مشترک نفتی و گازی با عراق و قطر گفت: غارت اموال کشور این نیست که کسی وام بگیرد و آن را پس ندهد . تلاش کرده ایم تا از منابع کشور به بهترین نحو استفاده کنیم و تحریم ها را خنثی کنیم تا با رفع آنها مردم شرایط بهتری داشته باشند.

وی با بیان اینکه ما قبول داریم که سفره مردم بسیار کوچک شده است اظهار داشت: در این شرایط ما به خود اجازه ندادیم که دستاوردها را بگوییم دوستان ما در دولت احساس شرم می کنند که بگویند وقتی زندگی مردم دچار مشکل است از سدسازی و توسعه زیرساخت ها خبر بدهند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه این گفتگو در پاسخ به سوال دیگری با بیان اینکه تعامل متقابل میان قوای سه گانه و دستگاه های حاکمیتی مهمترین موضوعی است که می تواند کشور را از بحران ها و مسائل پیش رو عبور دهد، گفت: به هر میزان که تعامل میان این دستگاه ها و قوای سه گانه بیشتر باشد فرصت خدمتگزاری به مردم بیشتر فراهم خواهد شد اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که محدوده تعامل قانون اساسی است و هر دستگاهی که بخواهد دخالت هایی فراتر از اختیارات خود طبق قانون اساسی انجام دهد در کار و اداره کشور اخلال ایجاد می شود.

جهانگیری با اشاره به آغاز به کار کمتر از یکسال مجلس شورای اسلامی فعلی خاطرنشان کرد: مجلس فعلی کمتر از یکسال است که فعالیت خود را آغاز کرده و در همین مدت بیش از 100 لایحه دولت باقی مانده است و مجلس به دنبال تصویب طرح ها است بگونه ای که می گویند این مجلس، به مجلس طرح ها معروف است. این موضوع در حالیست که اصل بر لوایح است چرا که لوایح از طریق دستگاه های اجرایی و گروه های کارشناسی به عنوان پیشنهاداتی در کمیسیون های دولت مطرح می شود و از اهمیت فراوانی برای کشور برخوردار است اما متاسفانه بعضا لوایح مهمی نظیر لایحه شفافیت و لایحه تعارض منافع در مجلس باقی مانده است.

معاون اول رئیس جمهور افزود: در حال حاضر 8 لایحه مهم دولت علیرغم سپری شدن مدت زمان زیاد همچنان در مجلس مسکوت مانده است و حتی اعلام وصول نیز از سوی مجلس انجام نشده است که این بر خلاف قانون اساسی است زیرا اگرچه مجلس حق دارد با لوایح دولت مخالفت کند اما حق ندارد از اعلام وصول این لوایح خودداری نماید.

جهانگیری همچنین به بازار سرمایه و بورس نیز اشاره و خاطرنشان کرد: بازار سرمایه از شاخص 500 هزار به شاخص کل 2 میلیون و 100 هزار رشد کرد اما متاسفانه دخالت هایی در زمینه بازار بورس ایجاد شد چرا که عده ای می خواستند بگویند رشد بازار سرمایه نتیجه عملکرد آنهاست.

وی ادامه داد: در همین راستا مدتی است که جلسه ای برای بازار سرمایه برگزار نکردیم زیرا اگر روزی بازار سرمایه با رشد همراه بود عده ای می گفتند که این رشد نتیجه تلاش و برنامه ریزی ماست اما اگر سقوط در بازار سرمایه اتفاق می افتاد جوسازی علیه دولت انجام می شد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه از 6 میلیون نفر ورودی جدید به بازار سرمایه در سال 99 حدود 2 و نیم میلیون نفر افرادی بودند که ضرر جدی کردند خاطرنشان کرد: رویکرد دولت این است که سیاست گذار اصلی بورس باید شورای عالی بورس باشد و دولت تمایلی به دخالت در آن ندارد.

جهانگیری خطاب به سهامداران و سرمایه گذاران بازار سرمایه تصریح کرد: دولت هر حمایتی که بتواند در چارچوب قانون از بازار سرمایه و سهامداران جزء انجام دهد حتما انجام خواهد داد .

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به پرسش دیگری در خصوص شرایط کشور در زمانی که دولت تدبیر و امید کار خود را آغاز کرد گفت: البته دولت تدبیر و امید در این زمینه کوتاهی کرد زیرا باید همان ابتدا گزارش جامعی از شرایط و اوضاع کشور تدوین می کردیم تا مشخص باشد که کشور را در چه وضعی تحویل گرفتیم.

وی افزود: اخیراً اظهارنظرهایی از سوی برخی افراد شنیده می شود و متاسفانه وقتی به آنها پاسخ داده نمی شود روز به روز مدعی تر می شوند . در 8 سال دولت گذشته ملت ایران آسیب هایی را متحمل شد که به سادگی قابل جبران نیست. امروز ذخایر ارزی بانک مرکزی 100 میلیارد دلار است و آقای احمدی نژاد کاری کرد که کشور تا 50 سال دیگر به این ذخایر دسترسی پیدا نکند.
معاون اول رئیس جمهور گفت: بیش از 22 میلیارد دلار را در کشوری سپرده گذاری کردند تا آن کشور 17 میلیارد دلار به آنها فاینانس دهد. مشخص نیست چرا باید پول نقد به عنوان تضمین ارایه می دادند. وقتی که دولت تدبیر و امید روی کار آمد و می خواست این روش را اصلاح کند آن کشور اعلام کرد که امکان لغو قرارداد وجود ندارد و ما نیز ناچار شدیم به همان شیوه غلط ادامه دهیم.

وی با اشاره به اینکه دولت گذشته ادعا کرده است که 50 میلیارد دلار در طرح های پارس جنوبی سرمایه گذاری کرده است، اظهار داشت: امروز شرکت ملی نفت یکی از بدهکارترین دوران خود را سپری می کند. 22 میلیارد دلار را در استانبول و دبی زیر قیمت فروختند با این بهانه که قیمت ارز را در کشور کاهش دهند. دکل نفتی به آن بزرگی را گم کردند. وقتی این موضوعات و مسائل مربوط به آن دولت مطرح می شود اعصاب و روان انسان بهم می ریزد.

جهانگیری در پاسخ به پرسشی دیگر درباره به حمله به سفارت عربستان با انتقاد از این اتفاق گفت: من هیچ مسئولیتی در زمینه های امنیتی ندارم و عضویتی نیز در شوراهای امنیتی نداشته ام اما معتقدم که باید با کسانی که این اقدام را انجام دادند برخورد می شد. حتما یکی از خیانت ها در حق ملت ایران حمله به سفارت عربستان بود.

وی با بیان اینکه ما باید با عربستان و سایر همسایگان روابط خوب و همکاری مناسب داشته باشیم گفت: جغرافیا قابل تغییر نیست البته عربستان نیز باید از دخالت های نابجا در منطقه و کشتار مردم یمن دست بردارد.

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی پیرامون عدم وفای به عهد آمریکایی ها و خروجشان از برجام گفت: تحریم های آمریکا به معنای واقع ابرتحریم بود ما تلاش کردیم که این تحریم ها را خنثی کنیم. تلاش کردیم نفت خود را به فروش برسانیم. خوشبختانه اکنون مسلط شدیم و می دانیم که از چه روش هایی باید برای تأمین منافع خود بهره مند شویم. البته موضوع فروش نفت، گرفتن پول و تبدیل کردن آن به کالا خیلی پیچیده است که چه اقدامات چریکی باید انجام شود تا این کار صورت گیرد.

جهانگیری با اشاره به اینکه درباره خروج آمریکا از برجام باید به مسئله دولت هایی که دارای چارچوب هستند و قواعد بین المللی را می پذیرند توجه کنیم، اظهار داشت: دولت ترامپ به هیچ چارچوب و معاهده ای پایبند نبود و حتی از توافق های بین المللی نظیر توافق پاریس خارج شد و به مقررات بین المللی پشت پا زد. این اقدامات به گونه ای بود که کشورهای دیگر با آن مخالفت می کردند و حتی در برجام 5 کشور دیگر در برابر درخواست های آمریکا برای بردن ایران به شورای امنیت ایستادگی کردند.

جهانگیری در پاسخ به پرسشی در خصوص نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری گفت: راجع به کاندیدا شدن تصمیم من بر نیامدن است و هنوز بر این تصمیم مصر هستم. نگفته ام که نمی آیم ، می گویم تابع خرد جمعی و دوستان هستم. البته حتی اگر آنها نیز مرا انتخاب کنند قول قطعی نمی دهم که می پذیرم باید حتما با بزرگان کشور مشورت کنم. بر خلاف برخی که فقط به دنبال حضور در صحنه هستند من می دانم که آینده کشور سخت است . این کشور در شرایط ویژه ای قرار دارد و ما خیلی نیازمند برنامه دقیق و انسجام ملی هستیم. هنوز تصمیمی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ندارم اما اگر تصمیمم قطعی شد در نخستین مرحله به مردم خواهم گفت.

وی با اشاره به حضور دکتر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگو و دفاع از برجام گفت: دکتر صالحی از سرمایه های بزرگ کشور هستند. از نظر علمی و هم از نظر خدمات ارزشمندی که در زمینه توسعه فناوری هسته ای انجام داده اند البته به ایشان خیلی تهمت زدند و تخریب انجام شد که توسعه هسته ای کشور را از بین برده اند اما دیدید که در همین مقطع ظرف زمانی کوتاه در غنی سازی و استفاده از نسل های جدید سانتریفیوژ اقداماتی انجام شد که نشان داد توسعه هسته ای ازمیان نرفته است. هنگامی که انسانی دانشمند و مدیری دانا بالای سرکارها است می داند که چه کار کند که هم در چارچوب مقررات عمل کرده باشد و هم در صورت ضرورت توسعه کشور عقب نیفتد.

معاون اول رئیس جمهور با انتقاد از عده ای در کشور که از روز نخست برجام تلاش کردند که نگذارند مردم از شرایط سخت خارج شده و از منافع برجام برخوردار شوند گفت: آنها اکنون نیز که مذاکرات در حال انجام است فضاسازی و کارشکنی می کنند. فکر می کنند اگر برجام موفق نباشد آنها می توانند به جایگاه های بالاتر برسند. رنج مردم را و زندگی و معیشت مردم را گروگان گرفته اند تا به پست بالاتر برسند. وظیفه دولت و همه علاقمندان کشور برداشتن مشکلات از پیش روی مردم است.

جهانگیری در پاسخ به سوالی درباره رفاقت و دوستی با سردار سلیمانی با اشاره به دوران دوستی با این سردار بزرگ اسلام از دوران جنگ تحمیلی تا زمان شهادت وی گفت: من و سردار سلیمانی همانند دو برادر بودیم تا جایی که به دلایل مشغله کاری نمی تواستم به کرمان بروم و با مادرم ملاقات کنم اما این سردار سلیمانی بود که تقریبا در هر سفر به کرمان در منزل ما حضور می یافت و به مادر من می گفت که از طرف آقای جهانگیری به دیدار شما آمده ام. مادر من هم تا جایی سردار سلیمانی را که دو فرزندش در رکاب وی به شهادت رسیده بودند دوست داشت که به می گفت من سردار سلیمانی را از فرزندانم بیشتر دوست دارم.

معاون اول رییس جمهور در ‍پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بزرگترین نقد از شما توسط فرزندانتان در منزل در ماه های اخیر چیست؟ با اشاره به اینکه هیچکدام از فرزندان و همچنین همسر من در طی فعالیت های سیاسی و اجتماعی من در سیستم دولتی حضور و توقعی از من نداشته اند تاکید کرد: هیچ کدام از بستگان من تا کنون حتی در دفتر کار من حاضر نشده اند و هیچ رفت و آمدی نداشته اند.

جهانگیری ادامه داد: نقد فرزندان من در منزل از قیمت های بالای کالاها و زندگی سخت مردم است که چرا دولت اقدامی انجام نمی دهد که از گرفتاری های من این است که در منزل باید به فرزندان پاسخ این سوال را بدهم که چرا دولت درباره قیمت ها کاری نمی کند.

معاون اول رییس جمهور درباره ‍پرونده فساد برادر خود و بررسی در دستگاه قضایی و ارتباط فعالیت های اقتصادی برادر دکتر جهانگیری با وی تاکید کرد: دو برادر من در جبهه های جنگ تحمیلی به شهدات رسیدند که برادر دیگر من هم در آموزش و پرورش فعالیت دارد و مهدی از برادرانم هم در بخش خصوصی فعالیت دارد.

وی تصریح کرد: در تمام فعالیت های سیاسی و اجرایی خود از برادرهای خودم استفاده ای نکردم.

جهانگیری افزود: پس از حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 به عنوان نامزد انتخاباتی حرف هایی زدم و بعد از آن هزینه هایی پرداخت کردم که البته هیچ اظهارنظری ندارم که بازداشت برادرم به خاطر بحث انتخابات بوده است.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: برادرم به عنوان بخش خصوصی فعالیت می کرد که به نحو عجیبی بازداشت شد که خبر بازداشت را هم از رسانه ها متوجه شدم و پس از آن هم در پست اینستاگرام اعلام کردم که نمی دانم اتهام برادرم چیست و چه کسانی بازداشت کرده اند.

وی گفت: بارها در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکید کردم که هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد وجود ندارد و باید برای پاک شدن این لکه ننگ محکم برخورد کرد و به مسایل گروهی وجناحی توجهی نکرد.

جهانگیری خاطرنشان کرد: اگر به منویات مقام معظم رهبری در مبارزه با فساد که از دهه های گذشته بر آن تاکید کردند توجه می شد حتما فساد در کشور تاکنون ریشه کن شده بود.

وی تصریح کرد: چرا در کشور یک پرونده کوچک تبدیل به به بزرگترین پرونده می شود ولی از یک پرونده چندین هزار میلیارد تومانی یک خبر بیرون نمی آید.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه هیچ ارتباط کاری با برادرهایم ندارم و پ‍رونده مرتبط با فساد برادر من در دستگاه زیر نظر من رخ نداده است . برادر من هیچ سمتی در دفتر من نداشته است تا جاییکه هیچ اتهامی وارد نشده که برادرم از امکانات دولتی استفاده کرده باشد تاکید کرد: برادر من در دوران ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد مدیر بوده است و برکنار شد و سپس وارد کار اقتصادی شد.

وی با بیان اینکه در اتهامات وارده به برادر من که تحت قضاوت آقایان صلواتی و زرگر که عنوان قاضیان قاطع شناخته می شوند دو اتهام وارد شده است تصریح کرد: مراحل قضایی در حال طی شدن است که برادر من در این زمینه اطلاع رسانی می کند.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: در جریان رسیدگی به پرونده برادرم به هیچ عنوان ورود نکردم و با وجود روابط خوب با حجت الاسلام والمسلمین رییسی در این زمینه مساله مطرح نکردم و می توانید از وی سوال کنید که آیا آقای جهانگیری در زمینه ‍پرونده برادرخود تاکنون درخواستی داشته یا خیر که تنها درخواست بررسی عادلانه داشتم.

وی افزود: تنها درخواست من از مسئولان قضایی درخصوص پرونده برادرم این بود که عادلانه بررسی شود و مجازات بیشتر و امتیازی خارج از پرونده صورت نگیرد و من هم حکم قضایی را قبول دارم.

جهانگیری درباره مذاکرات هسته ای در وین بین جمهوری اسلامی ایران و قدرت های جهانی با اشاره به اینکه در صحبتی که با دکتر ظریف داشتم وزیر خارجه از روند مذاکرات راضی است و خوب پیش می رود اما دشوار است ادامه داد: ترامپ اقداماتی انجام داد که اوضاع سخت شد و خواست جمهوری اسلامی ایران این است که که تحریم های پس از روی کارآمدن ترامپ لغو شود تا ایران به تعهدات برجامی بازگردد که نباید در این زمینه عجله کرد.

وی با بیان اینکه اگر انصاف و مروت وجود داشته باشد، وقتی دشمنی قدار مانند آمریکا می خواهد ریشه ملت ایران را بخشکاند، باید با کسانی که در خط مقدم مبارزه با آمریکا هستند همراهی شود.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: اگر کسانی که مخالف دولت هستند این اقدامات و مبارزات را در برابر آمریکا انجام می دادند الان جشن های متعددی در مجلس و جاهای دیگر برایشان برگزار می کردند اما دولت تدبیر و امید به جای آنکه تشویق شود، تنبیه می شود و مورد توهین قرار می گیرد و چوب لای چرخمان می گذارند اما ما به خدا واگذار کرده ایم و معتقدیم اگر کاری انجام شده وظیفه ما بوده است.

وی اظهار داشت: گاهی مشاهده می شود که افرادی غیر از نمایندگان مجلس از طرف مجلس در جلسات شرکت می کنند که این اقدام توهین به نمایندگان مجلس است. زیرا وظیفه نمایندگی مجلس قائم به فرد است و باید خود نماینده در جلسات مربوطه حضور پیدا کند.

جهانگیری با اشاره به اینکه متاسفانه تصمیم گیری هایی انجام می شود که منجر به گران شدن کالا و سخت شدن زندگی مردم می شود خاطرنشان کرد: کجا دیده شده که مجلس به بانک مرکزی بگوید روزانه بیش از 2 درصد نباید کاهش نرخ ارز صورت گیرد و در صورتی که نرخ ارز بیش از 2 درصد کاهش پیدا کند باید از آن جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه تصمیمات اقتصادی فقط شعار نیست و باید کارشناسی و عملی باشد افزود: در حال حاضر تعدادی لایحه برای ایجاد مناطق آزاد در کشور از سوی دولت به مجلس ارایه شده و مجلس نیز آن را تصویب کرده است اما در حال حاضر این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نظام مدتهاست که معطل مانده است. چه کسی مسئول اداره کشور است؟ آیا مجمع تشخیص مصلحت می تواند به مردم مناطقی که منتظر ایجاد منطقه آزاد هستند پاسخ دهد .

معاون اول رئیس جمهور در ادامه عدم تصویب اف ای تی اف را مهمترین خودتحریمی در کشور برشمرد و گفت: چه کسی در این زمینه پاسخگو است و اتفاقات و تبعات آن را بر عهده می گیرد.

جهانگیری در ادامه با اشاره به سخنانی که این روزها درباره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مطرح می شود گفت: قاسم برای من بسیار عزیز است و برای کشور نیز مقدس است. مردم ایران او را سردار دلها نامیدند و خودش گفته بود که روی سنگ قبر من سرباز وطن نوشته شود.

وی با بیان اینکه معتقدم توطئه سعودی ها، اسرائیلی ها و شبکه ایران اینترنشنال به همراهی عده ای در داخل کشور می خواهد شرایط مذاکرات وین را متشنج کند تصریح کرد: مگر ملت ایران اجازه می دهد که کسی به قاسم سلیمانی کوچکترین اهانتی کند. هیچ کس حق ندارد به قاسم کمترین توهین را انجام دهد.

معاون اول رئیس جمهور در خصوص سوال مطرح شده از سوی اقای یاشار سلطانی در خصوص پرونده املاک نجومی شهرداری تهران گفت: مبارزه با فساد نیازمند شفافیت است و حمایت از کسانی که فسادها را برملا می کنند. نباید در این مبارزه آبروی افراد بیگناه به حراج گذاشته شود اما مفسد نباید احساس امنیت کند. حتما آسیب شناسی مفاسدی که انجام شده برای دولت و قوه قضاییه لازم است. بعد از 20 سال که از فرمان رهبر معظم انقلاب در مورد مبارزه با فساد حتی اگر در دستگاه های زیرمجموعه ایشان رخ داده باشد می گذرد باید در این زمینه پیشرفت های خوبی به دست می آوردیم . قوه قضاییه باید با همه پرونده ها یکسان برخورد کند و در مبارزه با فساد هیچ تبعیضی انجام نشود.

جهانگیری گفت: مردم وقتی می بینند که اینگونه با مفاسد برخورد می شود می گویند که راه مبارزه با فساد صادقانه نیست . اگر کسی آلوده به مفاسد است باید خجالت کشیده و کنار برود. در سال 96 و در تبلیغات کاغذ سفیدی به مردم نشان دادم و گفتم زندگی شخصی من مانند این کاغذ پاک است. من یک ریال از بابت یک ارتباط در زندگی کسب نکرده ام. حتما پرونده املاک نجومی باید همانند پرونده هایی نظیر حقوق های نجومی پیگیری می شد. هنوز یک گزارش دقیق راجع به املاک نجومی، مسائل شهرداری و عیسی شریفی ارایه نشده است.

وی با اشاره به گزارش ارایه شده از سوی بازرسی ویژه ریاست جمهوری در این خصوص و ارسال آن در یکسال پیش به رئیس قوه قضاییه گفت: حتما باید به طور جدی و قانونی برخوردها انجام شود. یکی از دلایلی که من در دولت ماندم و کار کردم این بود که نگذارم در دوران تحریم ها بابک زنجانی ها درست شوند . بابک زنجانی یک متخلف عادی نیست. یک میلیارد دلار به او پول دادند که برود توزیع کند و به حساب او در بانکی خارجی ریختند بدون آنکه مصوبه شورای عالی امنیت ملی را داشته باشد. یک میلیارد و 700 میلیون دلار نفت برای فروش به او داده شد که چیزی به خزانه بازنگشت. امروز ما به افراد برای فروش، نفت می دهیم. میگوییم 50 میلیون دلار ارزش محموله است و پس از بازگرداندن پول آن محموله بعدی به آن فرد پرداخت می شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: باید از آبروی افراد حفاظت کنیم اما آبروی ما از ملت ایران به دست آمده است و باید فدای ملت ایران شود. این درست نیست که مردم در این رنج معیشت ببینند که در گوشه و کنار کشور فسادهای آنچنانی انجام می شود. با شعار و پوشش های تبلیغی صداوسیما مشکلی حل نمی شود.

جهانگیری با تاکید بر اینکه کشوری که می خواهد به سمت دموکراسی حرکت کند باید احزاب قوی در آن شکل گیرد، گفت: متاسفانه در قانون اساسی خیلی به این موضوع پرداخته نشده است. در دولت آقای خاتمی سعی شد برای حمایت از احزاب منابعی اختصاص داده شود که البته بعدها این منابع محدود شد.

وی افزود: نخبگان و سیاسیون باید بیشتر از دولت به این موضوع بپردازند تا احزاب بتوانند جایگاه واقعی خود را پیدا کنند.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه از جوانان بعنوان یکی از بزرگترین سرمایه های کشور یاد کرد و گفت: نیروی جوان تحصیلکرده می تواند معجزه کند و در همین شرایط سخت اقتصادی با اتکا به جوانان می توانیم کشور را به شکوفایی برسانیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه همواره به آینده بسیار خوب ایران امیدوار هستم تصریح کرد: همه شرایط برای تبدیل ایران به کشوری قدرتمند وجود دارد که نمونه آن در دوره کرونا مشخص شد و با وجود آنکه در روزهای نخست شیوع کرونا ظرفیت تولید ماسک کشور 200 هزار عدد بود ظرف مدت کوتاهی با اتکا به توانمندی جوانان توانستیم این عدد را به 27 میلیون برسانیم و صادرکننده تجهیزاتی مانند ونتیلاتور شویم.

وی خاطرنشان کرد: امروز که موضوع مهم واکسن نیز مطرح است در کنار تولید داخلی واکسن باید حتما به واردات نیز توجه کنیم البته ما در جنگ اقتصادی هستیم و حتی برای واردات تجهیزات پزشکی نیز مشکل داریم.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: جوانان و زنان بزرگترین استعدادهای کشور هستند و هر دولتی که به این اقشار توجه نکند دولتی ناموفق خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در جلسه ای با رئیس جمهور اعلام کردم که از موضوع انتخاب وزیر صنعت با رشته غیرمرتبط در این سمت ناراحت هستم، ادامه داد: اکثر فعالان سیاسی و اعضای دولت گمان می کردند که من مدتی به عنوان وزیر صمت در کشور فعالیت می کردم و در این وزارتخانه نقشی داشته ام چرا فردی با تحصیلات الهیات برای این سمت معرفی شده است.

جهانگیری تاکید کرد: من به این عزیزان اعلام کردم از من چه انتظاری دارید که بتوانم وزیر عوض کنم و بعد استعاره ای به کار بردم که نمی توانم حتی منشی عوض کنم و باید در نظر داشت که همه تغییرات در دفتر رئیس جمهوری انجام می شود و بعد از صدور حکم در جریان انتخاب وزیر قرار می گیرم.

وی با بیان اینکه من به عنوان معاون رئیس جمهور در حد اختیارات خود در خدمت رئیس جمهور و دولت آماده کمک هستم ادامه داد: هیچ گاه به دنبال اختیارات ویژه نبوده ام بلکه به دنبال کاهش دردها و آلام مردم هستم اما برخی می خواهند با استفاده از دردهای مردم به دنبال منافع سیاسی خود باشند.

وی خاطرنشان کرد: هنر این است که از رنج مردم بکاهیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه در سال 96 برای رئیس جمهور شدن کاندیدای انتخابات نشدم ادامه داد: فعل هایی که در آن زمان به کار می بردم مربوط به گذشته است و فرض بر این بود که دولت دوازدهم استمرار کار دولت یازدهم باشد و برجام ماندنی است و با همین تورم یک رقمی به کار خود در دولت دوازدهم ادامه می دهیم.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: تصور نمی کردیم که در انتخابات آمریکا ترامپ پیروز شود و به اندازه ای دیوانه باشد که با رفتار نژادپرستانه به دنبال گرفتن انتقام باشد تا جایی که بزرگترین سردار ما را ترور کرد و همه کشورهای دنیا می دانستند که سردار سلیمانی برای دهه ها در منطقه حضور فعال داشت و در عین حال پس از ترور سردار سلیمانی از برجام به صورت یکطرفه خارج شد و به دنبال این بود که کشور را با فشار حداکثری ساقط و نابود کند.

جهانگیری با اشاره به مشکلات اقتصادی مردم تصریح کرد: با نهایت شرمندگی از محضر ملت ایران به دلیل وضع کنونی اقتصادی عذرخواهی می کنم .

وی با بیان اینکه رئیس جمهور سوگند یاد می کند که قانون اساسی اجرا شود و دیگران نباید اقدامی بر خلاف قانون اساسی انجام دهند ادامه داد: در این صورت این دخالت در اجراست و باید همه به سیاست های کلی قانونگذاری و منویات مقام معظم رهبری در این زمینه پیروی کنند که حد و مرز قوا مشخص شده است.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: عده ای اصرار دارند که القا کنند 24 میلیون رأی اشتباه بوده و ما اقلیت ناچیز درست فکر می کنیم و جای تاسف است که در شهری با 1 میلیون 800 هزار نفر واجد شرایط یک فرد تنها با چند هزار رأی می تواند رأی بیاورد.

جهانگیری همچنین با اشاره به موضوع بنزین در سال 98 و جلسه ای با سران سه قوه در زمینه افزایش قیمت بنزین تاکید کرد من در جلسه با سران سه قوه پیشنهاد دیگری دادم که بنزین به جای اینکه به خودرو بدهیم و طبقه ای مرفه از این موضوع نفع ببرند و با توجه به اینکه 48 درصد جمعیت هیچ خودرویی نداشته و وضع فقر در کشور بسیار سخت است و باید به این طبقه رسیدگی کنیم اما نظری دادم که برخورد بدی با من شد تا جایی که یک بار قهر کردم و به منزل بازگشته و به دفتر اعلام کردم که وسایل مرا جمع کنند و دیگر حاضر به ادامه کار نیستم.

وی ادامه داد: اما این مسئله مانند خوره به جان من افتاد که چرا باید مردم را رها کنم و نیمی از کابینه به من رجوع کردند که مگر می شود شما بر سر کار حاضر نشوید و من احساس کردم که باید برای مسائل داخلی نیز همه چیز را به جان بخرم .

معاون اول رئیس‌جمهور  تاکید کرد در تمام مدت تلاش کردم از کار شانه خالی نکنم و جایی که باید حرف بزنم سخنان خود را بگویم و اگر به ضرر مردم بود سخنی بر زبان نیاورم و سخنان امشب من نیز به خاطر انتخابات نبوده و در صورت جدی شدن حضورم در انتخابات سخنان جدی تری نیز خواهم گفت.

جهانگیری در پاسخ به سوالی در خصوص نقش اقلیت ها در دولت تدبیر و امید تاکید کرد: تا حدی قبول دارم که آنگونه که شایسته اقوام و اقلیت های دینی بوده نتوانسته ایم از ظرفیت آنان استفاده کنیم اما در بخش هایی در دولت تابوشکنی شد تا جایی که سفیر و فرماندار اهل سنت و حتی یک سفیر زن اهل سنت انتخاب شد.

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به دغدغه یکی از سوال کنندگان در زمینه حملات برخی جریان ها در کشور علیه دولت تاکید کرد: این گونه حملات و تخریب ها علیه دولت یک مشکل جدی و واقعی است و باید تلاش کنیم در درون حاکمیت به تفاهم برسیم و اخلاق بنیان کار باشد اما متاسفانه تیترها و سخنانی مطرح می شود که با اصول دینی سازگار نیست.

جهانگیری با اشاره به اینکه دست دولت از نظر رسانه ای محدود است و در این زمینه اشکال جدی وجود دارد از تمام کسانی که در این شرایط سخت به دولت کمک می نمایند قدردانی کرد و ادامه داد از خداوند می خواهم همه کسانی که علیه دولت تخریب و اقداماتی بر خلاف اخلاقیات علیه دولت انجام می دهند به راه راست هدایت شوند.

وی همچنین به تظاهرات مخالفان دولت در سال 96 اشاره و تاکید کرد در جلسه ای اعلام کردم که کسانی که با این تظاهرات همراه شدند دود آن یقینا به چشم مردم و آنها می رود و بعد از این تظاهرات بود که ترامپ احساس کرد دامنه اختلافات در ایران بسیار زیاد شده است و زمان آن است که تیر خلاص را به ایران بزند.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: نباید کاری کنیم که دشمنان فکر کنند که شرایط کشور شکننده است.

جهانگیری در پاسخ به سوالی درباره سهم ایران در بازسازی سوریه و بازار این کشور تاکید کرد: سوریه کشوری بزرگ و نیازمند بازسازی وسیعی است که حتما کشورها تلاش می کنند سهمی از بازار بازسازی این کشور داشته باشند اما باید نحوه تامین بازسازی سوریه چگونه است.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه بخش خصوصی ایران در بازسازی سوریه ورود خوبی کرده است و باید از این بخش به خوبی حمایت کنیم ادامه داد: مقررات در سوریه همانند کشور ما سخت است و در زمانی که وزیر صنعت بودم نیز تلاش کردم خودروسازان و کارخانه های سیمان ایران در این کشور وارد شوند که البته از سوریه هزینه های لازم گرفته شد و در حال حاضر نیز بخش خصوصی در بخشی که به مردم سوریه کالایی عرضه می کند ما به ازای آن را دریافت می کند.

جهانگیری با اشاره به پرسش آقای خانیکی در خصوص نوار منتشر شده از وزیر امور خارجه و تلاش انجام شده برای شکل گیری دوقطبی در کشور گفت: در هنگامی که در وین مذاکراتی برای رفع فشارها با گشایشی روبرو شده بود یکدفعه نوار غیرقابل انتشاری از وزیر امور خارجه منتشر می شود که به مسئله کشور مبدل می شود. آقای رئیس جمهور در جلسه هیات دولت دستور قاطع دادند که این مسئله پیگیری شود و ضرورت ملی است که با دقت و صراحت مشخص شود که چگونه یک فایل محرمانه سر از رسانه سعودی که علیه ملت و کشور ایران فعالیت می کند سر برمی آورد.

وی با اشاره به اینکه دشمنان به دنبال دوگانه سازی ظریف و سلیمانی و یا میدان و دیپلماسی هستند گفت: باید تلاش کنیم در این میدان های بازی ساختگی قرار نگیریم. دوستی دیرین و برادری با شهید سلیمانی و آقای ظریف داشتم. آنها دو چهره ملی هستند. این را به دلیل رابطه دوستی مسئولیت اجرایی و ضرورت های پیش روی کشور می گویم

معاون اول رئیس‌جمهور با تحلیل شرایط منطقه در تاریخ معاصر به مسئله اشغال کویت از سوی عراق، حمله طالبان به کنسولگری ایران در هرات و بهار عربی در کشورهای خاورمیانه و شکل گیری وجهه نظامی در این منطقه اشاره کرد و گفت: ایران به عنوان کشوری تنها وقتی که نگاه غالب در منطقه نظامی می شود با حساسیت به دنبال حراست و حفاظت از مرزهایش می شود. دو سازمان نقش ویژه در این مقطع داشتند یکی میدان که سردار سلیمانی نقش اساسی در آن داشت و معتقد بود اگر داعش در سوریه و عراق مستقر شود به سمت ایران حرکت خواهند کرد و یکی دیپلماسی که در این شرایط ویژه منطقه ای نقش حساسی ایفا کرد.

جهانگیری با اشاره به اختلافات کارشناسی در خصوص موضوعاتی عادی نظیر مرغ و تخم مرغ میان وزارت جهاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: همواره در این گونه مسائل سازوکاری تدوین شده که نقش آنها رفع اختلاف و جمع بندی است. نقش نهاد اجماع ساز در میدان و دیپلماسی نیز همین حل اختلافات است. حتماً اختلافات کارشناسی وجود داشته است اما اختلاف میان افراد نیست برای اجماع در این مسائل کارشناسی دبیرخانه شورای عالی امنیت و خود شورای عالی امنیت ملی نقشی اجماع ساز دارد.

وی گفت: سلیمانی تنها فرمانده میدان نبود بلکه به مذاکره برای حل مسائل اعتقاد داشت و در خیلی از مذاکرات حضور می یافت. در سفری که به شهادت رسید به دعوت نخست وزیر عراق برای مذاکره در خصوص عربستان و یمن به بغداد رفت از هوشمندی بالایی برخوردار بود و استدلال برایش اهمیت داشت . در مصاحبه سالگرد سردار سلیمانی با سایت جماران گفتم سردار سلیمانی برای خودش در میان القاب مختلف سردار وطن را انتخاب کرد تا بر سنگ قبرش نوشته شود. مردم به او لقب سردار دل ها دادند این لقب تنها از میدان به دست نمی آید از صداقت، از گذشت، از تلاش برای اجماع و داشتن دغدغه ملی ایجاد می شود.

معاون اول رئیس‌جمهور به هماهنگی سردار سلیمانی با دولتمردان به ویژه دکتر ظریف اشاره کرد و با بیان بخش هایی از سخنان رهبر معظم انقلاب درباره ویژگی های این دوشخصیت گفت: دکتر ظریف در برجام بن بست شکنی کرد و این که نخبگان به درستی او را با دکتر مصدق در نهضت ملی نفت مقایسه می کنند.

جهانگیری با بیان اینکه نباید گذاشت که آنها برای ما دوگانه سازی های تقلبی درست کنند گفت: مذاکره وین و رفع تحریم ها را باید بزرگترین مساله امروز خود بدانیم و نگذاریم ظریف در این مذاکرات با شش کشور بزرگ دنیا تضعیف شود. انتخابات در کشور را با برگزاری رقابت های مشارکت جویانه ارتقا دهیم و به درک و رشد فکری مردم باور داشته باشیم. مردم ایران آگاه هستند و القائات سیاسی و آنچه در جلسات دورهمی برخی ها می گذرد را می فهمند.

وی با اشاره به جلسات مستمر این دو بزرگوار با یکدیگر گفت: دولت وظیفه خود می داند از مدیران و قهرمانان خود با تمام توان دفاع کند. امروز نمی توانیم تحمل کنیم کسی جمله ای بگوید که با روحیات سردار شهید سلیمانی سازگار نباشد. همینطور از قهرمان که مدیران دیپلماسی کشور هستند باید دفاع کنیم تا تضعیف نشوند. وظیفه مهم همه نخبگان سیاسی، مسئولان و مردم این است که نگذارند مسائل اساسی کشور به مسائل حاشیه ای مبدل شود. بگذارید این دو همواره قهرمان بمانند و ظریف فردی باشد که در این مذاکرات کشور را از تحریم عبور داده و مسائل را حل می کند .

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد آن چیزی که طراحی کرده بودند این بود که در زمان مذاکره یک دوگانگی میان نیروهای ارزشی و بخش های مختلف جامعه ایجاد کنند. نباید بگذاریم اختلافات به داخل کشور کشیده شود. با درایت و هوشمندی مردم این اختلافات نقش بر آب می شود و سلیمانی قهرمان ایران و ظریف انسان مخلصی است که به دنبال مسائل ایران باقی خواهد ماند.

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

بسته خبری انتخابات ریاست جمهوری ودر مسیر پاستور/ورود شوالیه هسته ای ایران معادلات انتخابات ریاست جمهوری اصولگرایان و اصلاح طلبان را به زد!./عباسی دوانی دانشمند بزرگ هسته ای ایرانی شاه بیت انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰/سردرگمی جریانات سیاسی کشور و کاندیداهای ریاست جمهوری از زمان ورود و شروع تبلیغات ‌فریدون عباسی دوانی مرد هسته ای ایران ظرف ۴۸ ساعته گذشت به هم ریختند./ تماسهای شخصیتهای کشوری و لشکری و نمایندگان مجلس با فریدون عباسی /بازار نظرسنجی و ارزیابی کاندیداها هر چه به زمان ثبت نام و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم داغ تر می شود./ابراهیم رئیسی/علی لاریجانی/فریدون عباسی دوانی/رستم قاسمی/ محمد باقر قالیباف/سعیدمحمد/محسن رضایی/محمد جواد ظریف/امیر حسین قاضی زاده هاشمی/برپایی ستاد انتخابات در هیات رئیسه پارلمان صدای اعتراض نمایندگان مجلس هم در آورد./بهارستان ستاد انتخاباتی شد./اصلاح طلبان به دنبال بازی پنهان؟/صف کاندیداهای اصولگرا هر روز طولانی تر می شود./ارسال دعوتنامه شورای وحدت برای ۱۰ کاندیداهای ریاست جمهوری/ضرغامی اصولگرا در دقیقه ۹۰رنگ عوض کرد و به صورت مستقل وارد گود انتخابات ریاست جمهوری شد

پرچم‌ انجمن صنفی رانندگان حمل ونقل کشور بر فراز ستاد انتخابات عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به اهتزاز در آمد/بزرگترین گردهمایی و بیعت تمام قد انجمن صنفی تلاش گران رانندگان حمل ونقل کشور ایران با آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پایتخت برگزار شد/اولین نشست به همت خادم زاده مدیره انجمن رانندگان کل کشور و مظاهری عضو هیات مدیره انجمن رانندگان کل کشور خانواده بزرگ حمل ونقل کشور و بررسی راهکار رفع مشکلات و موانع حوزه حمل ونقل کشور برگزار شد/احمد عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی گفت:راهکارهای رفع مشکلات حوزه حمل ونقل کشور و اقتصاد کشور و تشریح وظایف کمیته های حمل ونقل کشور پرداختند/عامری رئیس ستاد مردمی پویش عدالت در ادامه گفت:ما باید همت کنیم برای اینکه عدالت مداری و حق مداری در زمان اجرای قانون برای همه ملموس باشد این که همه بگویند اینها عدالت و قانون را اجرا می کنند/انتخابات پرشکوه با حضور تمام اقشار دولت قوی برای شکل‌گیری ایران قوی را رقم خواهد زد/خدمت بی منت و تسهیل و تسریع در خدمات رسانی به مردم زمینه شور ونشاط سیاسی تقویت مشارکت ور انتخابات را فراهم می‌کند

ناصر امانی کاندیداهای دوره ششمین انتخابات شورای شهر تهران در مسیر خیابان بهشت/ استقبال نخبگان،خانواده های معظم شهدا و جانبازان مدافعان حرم،اساتید،کسبه بازاریان از حضور امانی کاندیداهای شورای شهر تهران در پایتخت/مبارزه با فساد ابزارهای مختلفی دارد اما به نظر می‌رسد نظارت مستقیم مردم بر عملکرد شوراها و شهرداری می‌تواند اعتماد عمومی را به این مجموعه برگرداند./واژه فساد مالی، سالیانه سال است که در افکار عمومی با شهرداری ها گره خورده است .یکی از عوامل کاهش شدید اعتماد عمومی همین فسادهای ریز و درشت در شهرداری هاست که گاهی تیتر یک رسانه‌ها می‌شود که گاهی بحث داغ محافل./با استقرار سامانه‌های شفافیت شهرداری تهران دیگر جای فساد و رانت نیست/شفافیت در شهرداری به این معناست که شهروندان بتوانند از داشته ها ،مخارج ،درآمدها و منابع شهرداری که متعلق به خودشان است، آگاهی پیدا کنند این خواسته زیادی نیست./شفافیت سالیان سال است که برای مردم آرزویی محال به شمار می‌آید و برای مسئولان، نقطه ای ایده‌آل. همه می دانند که فساد در نقطه پنهان بروز می‌کند و شفافیت دقیقا در مقابل این نقطه ایستاد است./شفافیت و پاسخگویی باید اصل اولیه انتخاب مردم باشد تا شاهد رشد و پیشرفت شهرها و برآورده شدن مطالبات مردم در کشور ایران اسلامی باشیم/شفافیت می‌تواند مردم را از اقدامات و عملکرد مدیران و مسئولان آگاه سازند و به همین ترتیب روزنه‌های فساد را ببندد. اما اینکه چرا بعد از سال‌ها همچنین شفافیت در ادارات و نهادهای دولتی صرفا به عنوان یک شعار باقی مانده است ،دلایل متعددی دارد

صالح دریس رئیس اقتصاد مقاومتی و جهش تولید و رفع موانع زادیی ها ستاد انتخاباتی پویش عدالت و کرامت حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در کشور در گفتگویی اختصاصی گفت:برای رسیدن به روش های عملی ابتدا اهداف نهایی(بلند مدت) اقتصادی مقاومتی را با توجه به بیانات مقام معظم رهبری تعیین مینماییم/اقتصاد مقاومتی با توجه به تحریم هایی که ایجاد شده یک ضرورت بسیار مهم است هر ایرانی موظف است در حوزه عملکرد و خود به این نکته توجه داشته باشد./مشکل اصلی اقتصاد ایران عدم فهم اقتصادی است و هیچگاه مشاوران اقتصادی دولتمردان نتوانستند مسائل اقتصادی بفهمند و راه حل های بومی اقتصادی ارائه کنند، اقتصادی یعنی اینکه دانش اقتصادی وجود داشته باشد و مسائل ایران را بفهمند واز سوی دیگر با خلاقیت و نوآوری راه حل برای حل مشکلات داشته باشد.متاسفانه دولتمران ما فهم درستی از مسائل اقتصادی نداشتند./فشارهای اقتصادی عوامل خارجی و داخلی با هدف تقویت نارضایتی در کشور انجام می‌شود ولی با حضور آگاهانه مردم در انتخابات همه نقشه‌های دشمنان نقش بر آب خواهد شد./ناهماهنگی تیم اقتصادی درتمام دوره های قبلی ریاست جمهوری ،پاشنه ی آشیل اقتصاد کشور بوده است./مشارکت مردم باعث افزایش سرمایه اجتماعی مشروعیت و کارآمدی نظام سیاسی می‌شود.

آخرین اخبار