کد خبر: ۶۳۰۰۵
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
این روزها چهره های تکراری در اول صف نامزدی انتخابات ریاست جمهوری خودنمایی می کنند، با آرمانگرایی در گفتار که نشان از دور ماندن از واقعیات جامعه و مناسبات منطقه ای و بین المللی است، به ارائه نظر می پردازند. خاستگاه هریک از این نامزدها در جهت گیریها و رنگ گفتارشان ظهور و بروز دارد.

به گزارش آرانیوز، این روزها چهره های تکراری در اول صف نامزدی انتخابات ریاست جمهوری خودنمایی می کنند، با آرمانگرایی در گفتار که نشان از دور ماندن از واقعیات جامعه و مناسبات منطقه ای و بین المللی است، به ارائه نظر می پردازند.

خاستگاه هریک از این  نامزدها در جهت گیریها  و رنگ گفتارشان ظهور و بروز دارد. نظامی ها با ادبیات خاص، سیاسی ها با سیاست بازی و اجرایی ها هم با گفتار  عملیاتی و کارکردی شخصیت  خود را مطرح می نمایند.

آنجایی که ضرورتا”  ارائه راهبرد و سیاست مناسب برای دولت آینده منطبق با واقعیتهای موجود از این نامزدها انتظار میرود، سعی دارند با کلی گویی و تکرار مطالب بی ساختار که امکانی برای اجرا ندارد موضوعاتی را  بیان و گذر  کنند.

گاهی بگونه ای سخن میگویند که انسان بفکر فرو میرود که آیا اینان فراموش کرده اند هر یک بنوبه خود و به تناسب مسئولیتی که در طول چند دهه گرفته بودند در  شرایط ایجاد شده نقش داشته و امروز بایستی پاسخگو باشند؟

همین افراد در دورانی که کشور  نیاز بکمک و همکاری برای خروج از شرایط سخت داشت، صرفا” با اتخاذ رویکرد انتقادی و دامن زدن به نارضایتی ها نه تنها گره ای از مشکلات نگشودند بلکه جامعه و کشور را با ابهامات و سوِ تفاهمات جدیدتری مواجه کردند که هزینه های بیشتری به کشور تحمیل نمود.  بجای شکایت و صرفا”  حرف زدن منتظر عمل و اقدام مسئولانه و شجاعانه و با اولویت برای حل یک مشکل از مردم و کشور بودیم که این را هم یا نتوانستند و یا نخواستند و نکردند.

چنانچه برخی از مدعیان امروز الگوی خود را حاج قاسم سلیمانی قرار میداد که بدون هر ادعا و گرو کشی در حد توان برای حل مشکلات کشور در کنار مسئولین فعلی و درگیر چالش ها در داخل و خارج  گام برمی داشتند شاید امروز گفتارشان برای جامعه قابل باورتر می بود و نیازی به این همه تقلا نداشتند.

رصد فعالیت های نامزدهایی که فعلا” فعال هستند آنجا که انتظار ارائه برنامه ای برای چالش ها و تحقق اهداف متناسب با شرایط پیش رو در چهار سال آتی بر اساس سناریو هماهنگ با سیاستها و پیش بینی منابع برای تحقق عدالت اقتصادی و حرکت شاخص های اقتصادی در کاهش تورم ، افزایش سرمایه گذاری، تامین مالی، تقویت بازار سرمایه و بازار پولی، افزایش رفاه مردم ، کاهش فاصله طبقاتی، افزایش سرانه سالیانه مردم، افزایش تولید ناخالص داخلی، توزیع متوازن منابع و فرصت ها برای مناطق کمتر برخوردار و برخوردار، توسعه فعالیتهای اجتماعی، جهش و ارتقائ علمی بسمت اهداف را داریم، با داستان و خاطره یا گفتارهای بی پشتوانه که حتی احساسی را بر نمی انگیزد، مواجه ایم.

اما نیاز ما …..

انتخابات یک فرصت است و این فرصت نبایستی براحتی از دست برود، شرکت در انتخابات چه به عنوان انتخاب کننده و چه بعنوان انتخاب شونده باعث امنیت خواهد شد. در این  دوره نیاز جامعه به دولتی است کارآمد، با انگیزه و علاقه مند به کار برای تضمین آینده کشور بنحوی که در فضای سیاسی رنگ سفید داشته باشد و دچار گرایش صرف به جناح و جریان خاصی نگردد.
رویکرد انسجام بخشی داخلی و تبعیت از قانون را سرلوحه خود قرار دهد و ظرفیت شرکای راهبردی کشور را برای پیشبرد راهبردهای بین المللی نادیده نگیرد. درسپهر اقتصاد با برنامه های قابل تحقق و ملموس به ارائه برنامه بپردازد طوری که در کنار تعالی معنوی و اجتماعی  به افزایش رفاه جامعه منجر شود، در بخش صنعت و علم استراتژی و برنامه هایی مبتنی بر سیاستهای اصلی کشور و  منطبق با شرایط واقعی در داخل و بین الملل داشته باشد و برای این مهم با  بکارگیری از ظرفیتی که هر دو بخش بر یکدیگر دارند بدور از جنجالهای سیاسی و رویکرد پوپولیستی در دستور کار خود قراردهد.

در حوزه تجارت هوشمند و اقتصاد  دیجیتال و فرهنگ اسلامی ایرانی با بهره از ظرفیت شبکه های مجازی و اینترنتی استراتژی و برنامه ریزی داشته باشد. در تقویت و انسجام ملی هدفمند باشد، درتوسعه و تعالی دفاع، امنیت و ایمن سازی کشور با تکیه بر توان داخلی با تقویت امنیت مردم محور  و کشورهای همراه  بخصوص قلمرو نفوذ جمهوری اسلامی در خاورمیانه و اوراسیا  باورمند و راهبرد داشته باشد. با اتکا به ظرفیت مدیران کارآمد فارغ از  رنگ های سیاسی و قومیتی  گام بردارد، با رنگین کمان درحوزه اجتماعی و قومیتی حرکت کرده  و برای بهره مندی از این ظرفیت در داخل و خارج مدیریت و برنامه ریزی کند.

رسیدن به قله این شاخص ها در داخل و قلمرو منطقه ای و بین المللی به مدد تفکر اندیشمندان و برنامه ریزان استراتژیک و مجریان کارآمد و با ایمان پرانگیزه و علاقه مند به کار در هر حوزه خصوصا” تکیه بر ظرفیت مدیریت مسئولیت پذیر جوان و جهادی و مردمی تضمین خواهد شد.

افکار عمومی جامعه با نزدیک شدن به انتخابات با برنامه ریزی های خارجی و داخلی گروه هایی مواجه خواهد شد  که دنبال مشارکت حداقلی و انتخابات سرد برای رسیدن به مقصود خود هستند. با مشارکت پرشور و حداکثری و انتخاب مناسب ظرفیت پیشرفت کشور با پشتیبانی عامه مردم رقم خواهد خورد، پس ضمن مشارکت حداکثری انتخاب خوب نیز لازم است. رنگهای سیاسی و گرو کشی های رایج در انتخابات برای دو قطبی شدن یا چند قطبی شدن و استفاده ابزاری از مشارکت اجتماعی نبایستی جامعه را از انتخاب خوب دور کند و اسیر بازی ائتلافهای خود ساخته نزدیک انتخابات  که بعد از آن هیچ پاسخگویی را بر نمی تابد، شود.
میدانیم و میدانید که بسیاری از این اظهار نظرها، لیست ها و معرفی های انجام شده گروههایی که در بزنگاههای انتخابات ها پررنگ میشود، صرفا” برای تضمین حضور تعدادی افراد صاحب فرصت و قدرتی است که فاصله آنها از مناصب بمثابه حذف شدن آنهاست.

پس از چهل سال این رویه و پوسته سخت در گام دوم انقلاب بایستی شکسته شود تا هم  فرصت حضور و ظهور افراد توانمند و کارآمد متکی بر دانش و تجربه برای تضمین پیشرفت کشور حاصل شود و هم جامعه از اتفاقات تکراری و غیر قابل اعتماد خلاصی یابد. لذا ائتلاف های مبتنی بر گعده ها و گروهای محفلی شبانه باید جای خود را به گروه ها و ائتلاف های تخصصی ، علمی و مردمی که دغدغه آینده نظام، کشور و مردم را دارند عوض کند. برای رسیدن به آن نیاز  به عزم ملی و مشارکت پرشور همه آحاد جامعه هست.

بدور از هیاهوهای بی حاصل در چند دهه گذشته، پیش بسوی انتخاباتی بی رنگ و با اراده جمعی برای گام دوم  تعالی جمهوری اسلامی بر پایه مدیران توانا و دانا برای بدست گرفتن هدایت دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰.

 

اسماعیل جلیلی
بهمن یکهزار و سیصدونودونه

نظرشما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها

آغاز ماراتن بزرگ انتخابات ریاست جمهوری کلید خورد/ما‌شیفتگان خدمتیم نه تشنگان قدرت/مرد هسته ای ایران،برای آبادی ایران می‌آید/عباسی دوانی مدیر جهادی،دانشمندی از نسل مردان خوشنام و بی ادعا/ایران برای جهش، نیاز به تجربه عباسی ها دارد/آرایش انتخاباتی و معادلات انتخاباتی ریاست جمهوری ۱۴۰۰ تغییر می‌کند/ دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌شود/لبیک فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس به ملت بزرگ ایران و ورود به عرضه انتخابات ریاست جمهوری/استقبال فرهیختگان،خانواده معظم شهدا، جانبازان ،مدافعین حرم‌. فرهنگیان احزاب سیاسی و اساتید از عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران برای ورود به میدان انتخابات ریاست جمهوری/فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و رئیس کمیسیون انرژی مجلس،سیاستمداری و مدیر اجرایی و دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده،اهل علم و حساب دقیق،دارای قاطعیت و مصمم،سابقه اجرایی و مدیریتی،خوش فکر،ولایتمدار و دشمن شناس هستند و واستفبال چشمگیر و فرهیختگان،اساتید،احزاب سیاسی،فرهنگیان از دانشمند هسته ای ایران حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰/گام بلند و با اقتدار فریدون عباسی دوانی دانشمند هسته ای ایران و همرزم شهیدان جهان آرا و فخری زاده و رئیس کمیسیون انرژی پارلمان در مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰